Plošné testovanie bude, pomôžu nám Maďari aj Rakúšania. Stále nám však chýbajú stovky zdravotníkov

  • Na víkendové testovanie sa prihlásilo už zhruba 19 000 zdravotníkov
  • Na Slovensko prídu pomáhať vojenskí zdravotníci z Rakúska aj Maďarska
31102020testovanie_BA737527
TASR/Vladimír Benko/MV SR
  • Na víkendové testovanie sa prihlásilo už zhruba 19 000 zdravotníkov
  • Na Slovensko prídu pomáhať vojenskí zdravotníci z Rakúska aj Maďarska

Slovensko je na plošné testovanie pripravené. Odberové tímy sú naplnené na viac ako 70% a ďalší zdravotníci sa stále hlásia. Oznámil to na Facebooku minister obrany Jaroslav Naď. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej besede doplnil, že v sobotu už je nahlásených okolo 10 000 zdravotníkov na odbery a na nedeľu viac ako 9 000. Presné čísla však povedať nevedel, keďže zdravotníci sa doteraz ešte hlásia a počet nie je uzavretý. Potrebných je viac ako 20 000 zdravotníkov, ktorí budú robiť odbery.

Možno na niektorých miestach nebudú od rána, no v priebehu dňa sa určite dostavia a testovanie prebehne úspešne,“ hovorí Krajčí s tým, že mobilizovať zdravotníkov nechce. Vláda ich namiesto toho motivuje finančnou odmenou.

❗️DOBRÉ SPRÁVY SLOVENSKO: AKTUÁLNA PRIPRAVENOSŤ NA CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE❗️Takto sa stretávame pravidelne, už vyše…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Friday, October 30, 2020

Situácia sa zlepšuje, no nebudem klamať, že je ideálna. Na víkend máme k 12-tej hodine zabezpečených okolo 72% kompletných tímov – sme na dobrej ceste a verím, že do večera to ešte výrazne stúpne. Ďakujem Vám zdravotníci!“ uviedol Naď.

Domnievam sa, že ak získame ďalších okolo 800 zdravotníkov z takzvanej skupiny A, teda tých, ktorí môžu odoberať vzorky, budeme schopní zabezpečiť funkčnost odberových miest na vysokom percente,“ hovorí minister obrany.

Maďarsko poslalo 200 zdravotníkov

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) sa poďakoval Maďarsku za vyslanie 200 zdravotníkov na nadchádzajúce celoštátne testovanie obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19 na Slovensku. Maďarskí zdravotníci budú pôsobiť v okresoch Komárno, Levice, Nitra a Trebišov. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Náš minister vnútra požiadal maďarského kolegu o 50 zdravotníkov, ktorí nám pomôžu pri celoštátnom testovaní. Maďarsko zareagovalo tak, že ich vyšle 200. Vítam, že tak Rakúsko ako aj Maďarsko aj týmto spôsobom ukázali, čo pre nich znamenajú dobré susedské vzťahy,“ zdôraznil Korčok v rozhovore s maďarským rezortným partnerom Péterom Szijjártóm. MZVEZ SR ozrejmilo, že do pomoci pri testovaní sa zapojí aj 33 rakúskych vojenských medicínskych profesionálov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK