Plošné testovanie nás nezachráni, varuje expert. Infekčných ľudí tu môže byť až dvakrát viac

  • Doktor Peter Visolajský, s ktorým sa počas prvej vlny radil aj premiér, upozorňuje ľudí na niekoľko dôležitých faktov
  • Okrem iného varuje, že na Slovensku máme podľa jeho slov podstatne viac infikovaných ľudí ako odhalili a odhalia antigénové testy pri plošnom testovaní
Peter Visolajský
TASR/Jaroslav Novák
  • Doktor Peter Visolajský, s ktorým sa počas prvej vlny radil aj premiér, upozorňuje ľudí na niekoľko dôležitých faktov
  • Okrem iného varuje, že na Slovensku máme podľa jeho slov podstatne viac infikovaných ľudí ako odhalili a odhalia antigénové testy pri plošnom testovaní

V súvislosti s prvými výsledkami z plošného testovania, pokladajú niektorí experti za potrebné verejnosti zdôrazniť niekoľko vecí, ktoré by sme mali mať stále na pamäti.

Peter Visolajský z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorý bol aj členom permanentného krízového štábu zdôrazňuje, že je obdivuhodné, čo samosprávy a bežní ľudia dokázali. V súvislosti s celoplošným testovaním dáva do pozornosti zaujímavý fakt.

Primárka vracia Čaputovej štátne vyznamenanie. Dôvodom je konanie Matoviča a jeho testovanie

„Chemická reakcia, ktorá je podstatou testu musí prebiehať pri teplote, ktorú udáva výrobca testu, napríklad pri Panbio COVID-19 Ag Abbott je to 15-30°C. Je preto potrebné aby sme túto teplotu setov pri testovaní dodržali, inak hrozia nesprávne výsledky testov,“ objasňuje.

Na Slovensku máme podľa jeho slov podstatne  viac infikovaných ľudí ako odhalili a odhalia antigénové testy pri plošnom testovaní. Preto ľudí varuje pred nesprávnymi a nebezpečnými závermi z tohto testovania.

Vnímaš negatívny antigénový test ako „priepustku na slobodu“?

Zdôrazňuje, že negatívny výsledok antigénového testu neznamená, že človek nemôžete byť infekčný, alebo že je isté, že nemôžete šíriť infekciu. Pripomína, že aj pri negatívnom antigénnom teste je potrebné ďalej dodržiavať hygienické opatrenia.

„Váš negatívny výsledok antigénového testu neznamená, že môžete ísť na návštevy, alebo, že vás sa protiepidemické opatrenia netýkajú. Rovnako je nebezpečné, ak by sme nadobudli pocit, že ak sa  v našej obci, či kraji našlo len pár pozitívnych,  že riziko infikovania sa je tu už malé  ( že sa tam nemôžete nakaziť).“

Aj v týchto lokalitách je však nevyhnutné ďalej dodržiavať protiepidemické opatrenia. Antigénové  testovanie je podľa Visolajského výborné riešenie ak ho použijeme lokálne na vytypované regióny a súčasne opakovane, a teda dva až trikrát týždenne. Celoštátne testovanie však podľa jeho názoru nemá zmysel opakovať. 

„Podľa informácií v posledných dňoch sa ukazuje, že priemer prírastkov nových prípadov vďaka prijatým opatreniam klesá, čo je dobrá správa. Opatrenia boli zo strany štátu dobre navrhnuté, ale zrealizovali ich občania, čo je najdôležitejšie. Chcem teda zdôrazniť, aby sme nepoľavovali v našom správaní a obozretnosti,“ dodáva.

Rúška, odstup, hygiena rúk, časté vetranie priestorov a obmedzenie kontaktov na najbližších je podľa neho cesta ku slobode.

Zdroj: Facebook/Peter Visolajský

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech