Primárka vracia Čaputovej štátne vyznamenanie. Dôvodom je konanie Matoviča a jeho testovanie

  • Primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene, NÚDCH, Bratislava Júlia Horáková sa rozhodla pre nečakané gesto
  • Prezidentke Zuzane Čaputovej vráti štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy
čaputová horáková
TASR/Michal Svítok,Jakub Kotian
  • Primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene, NÚDCH, Bratislava Júlia Horáková sa rozhodla pre nečakané gesto
  • Prezidentke Zuzane Čaputovej vráti štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy

Ide o protest proti súčasnej situácii a krokom vlády pri testovaní. Prezidentke adresuje otvorený list v denníku Pravda, ktorým vyjadruje občiansky ako aj medicínsky nesúhlas s celoplošným antigénovým testovaním. Verí a je presvedčená, že jej názor nie je osamotený. 

„Ďalej už nemôžem a nechcem nečinne stáť a mlčať. Vyhlásenie núdzového stavu v zdravotníctve v prvej i v druhej vlne pandémie som chápala ako nevyhnutnosť na zachovanie plynulého chodu zdravotníctva. Z toho dôvodu veľmi citlivo vnímam momentálnu situáciu okolo celoplošného antigénového testovania, ktoré naši vládni predstavitelia nazývajú úspešnou operáciou,“ píše v liste.

Matovič: Do Vianoc epidémiu určite neporazíme. Testovanie číslo 2 bude iné

Táto operácia podľa Horákovej rozdelila ľudí na pozitívnych a negatívnych, na dobrých a zlých, pričom výsledok tohto testovania z medicínskeho hľadiska bez pretestovania PCR metódou nezodpovedá reálnemu počtu nakazených ľudí, na čo opakovane upozorňovala a upozorňuje odborná lekárska a vedecká medicínska obec. 

Poukazuje na skutočnosť, že výsledky antigénového testovania aj podľa vládnych predstaviteľov nič neznamenajú, a teda pozitívny test neznamená, že ste pozitívny a negatívny test neznamená, že ste negatívny.

Osobné vyhlásenie premiéra Igora Matoviča, že zaplatí 500 eur každému zdravotníkovi, ktorý sa zúčastní na plošnom testovaní počas obidvoch dní, je podľa Horákovej veľkou urážkou.

Matovič ju urazil

„On urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca. Druhou ranou pre mňa bolo vyzdvihnutie zahraničných zdravotníkov, ktorí nám prišli pomôcť v operácií. Hoci si ich vážim, viem, že aj v našich radoch, by sa našlo viac dobrovoľníkov a všetky odberové centrá by boli zabezpečené, ak by sme videli medicínsky zmysel tohto celoplošného testovania,“ konštatuje.

Súhlasíš s postojom Júlie Horákovej?

Verí, že toto dvojdňové divadlo „úspešnej operácie“ sa skončí a o týždeň sa to už nebude opakovať. „Vážená pani prezidentka, 7. 1. 2016 som slávnostne prevzala vysoké štátne vyznamenanie od prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku – Pribinov kríž II. triedy. Vysoké štátne vyznamenanie si nesmierne vážim a napriek tomu ho s plnou vážnosťou a pokorou symbolicky vraciam do Vašich rúk, ako prejav môjho občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou,“ dodáva v otvorenom liste Júlia Horáková, PhD.

Zdroj: Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech