Plytvaniu vo Francúzsku odzvonilo. Výrobcom zakážu vyhadzovať nepredaný tovar

  • Francúzsky minister chce zakázať vyhadzovanie nepredaných produktov
  • Zákon by mal vstúpiť do platnosti medzi rokmi 2021 až 2023
TASR
  • Francúzsky minister chce zakázať vyhadzovanie nepredaných produktov
  • Zákon by mal vstúpiť do platnosti medzi rokmi 2021 až 2023

Francúzsko patrí medzi európske krajiny, ktoré aktívne bojujú proti klimatickým zmenám. V roku 2016 sa stalo prvým štátom na svete, ktorý úplne zakázal používanie a výrobu plastových riadov, pohárov, príborov aj vreciek. Francúzske spoločnosti a spotrebitelia majú čas na prispôsobenie sa novele zákona do roku 2020. Okrem toho Francúzi schválili aj Národný akčný plán obnoviteľnej energie, ktorý museli podľa svojich možností zostaviť všetky členské štáty Európskej únie. V ňom sa zaviazali, že do roku 2020 bude 23 % vyrobenej energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Najnovšie si krajina posvietila na vyhadzovanie nepredaného tovaru distribútormi a výrobcami. Podľa kancelárie francúzskeho premiéra Édouarda Philippa Francúzi ročne vyhodia tovar v hodnote za až 650 miliónov eur. „Je to šokujúce plytvanie, je to škandál,“ citoval premiéra britský The Guardian. Častokrát ide pri tom o nezávadné produkty, ktoré putujú na skládku alebo do spaľovne iba preto, lebo sa nestretli so záujmom zákazníkov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Obrovské škody páchajú nielen módne značky ako Burberry, Luis Vuitton či Channel, ktoré pália svoje oblečenie, aby sa nedostalo do rúk „nevhodným“ zákazníkom, ale aj výrobcovia elektroniky, hygienických produktov či kozmetiky. Aj ich nepredané predmety často končia vyhodené na skládkach a zaťažujú životné prostredie.

Francúzska vláda sa preto rozhodla vydať zákaz vyhadzovania všetkých nepotravinových produktov. Výrobcovia si budú musieť nájsť spôsob, ako ich recyklovať, alebo použiť znova. Zákon by mal prísť do platnosti v rokoch 2021 až 2023.

Zdroj: The Guardian, Európska komisia, BBC, Vox, Newsweek

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK