Po 11 dňoch môžu byť nakazení koronavírusom prepustení z liečby. Nie sú viac infikovaní, ukázala štúdia

  • Štúdia publikovaná pred 2 dňami bola vykonaná na základe vyšetrení 73 pacientov
  • Po týždni sa v ich tele nenašiel žiadny životaschopný vírus
covid koronavirus
TASR/AP/Sakchai Lalit
  • Štúdia publikovaná pred 2 dňami bola vykonaná na základe vyšetrení 73 pacientov
  • Po týždni sa v ich tele nenašiel žiadny životaschopný vírus

Singapurská vedecká štúdia dokazuje,že pacient nakazený novým koronavírusom prestáva byť po 11 dňoch ohrozením pre ostatných, píše Bloomberg.

Hoci môžu byť u takýchto pacientov aj po uplynutí 11-dňovej lehoty testy s pozitívnym výsledkom, pre okolie nepredstavujú nebezpečenstvo. Ako sme sa mnohokrát presvedčili, testy nie sú 100-percentné v každom ohľade.

Za spomínanou štúdiou, stojí singapurské Národné centrum pre infekčné choroby spolu s lekármi, ktorí sa venujú práve infekčným ochoreniam a Akadémia medicíny. Publikovaná bola pred dvomi dňami.

Podľa zistení sa tak pacient po uplynutí 11-dňovej liečby môže vrátiť späť medzi ľudí. Tieto poznatky môžu výrazne ovplyvniť uvoľňovanie pacientov z karanténnych zariadení skôr, ako bolo predpísané a zaužívané. Kým doteraz bol priepustkou práve negatívny test, teraz by to mohlo byť inak.

Rozhodne ministerstvo zdravotníctva

To, či sa výsledky klinických štúdií budú môcť aplikovať aj celoplošne a pomôžu tak mnohým menej kapacitným nemocniciam a zariadeniam, rozhodne až ministerstvo zdravotníctva. V krajine je momentálne 31 960 známych prípadov nového koronavírusu a len 23 úmrtí. Každý deň však pribúdajú stovky ďalších.

Doteraz bolo z nemocníc a komunitných zariadení prepustených 13 882, čo predstavuje približne 45 % z celkového počtu pacientov s ochorením COVID-19. 

Vyšetrených bolo 73 pacientov, na základe ktorých sa mohli zistenia vyhodnotiť a vytvorila sa štúdia. 

Na základe zozbieraných údajov od začiatku pandémie nového koronavírusu môže infekčné obdobie u symptomatických jedincov začať asi dva dni pred nástupom symptómov a pretrváva približne sedem až desať dní po ich nástupe,“ píšu autori štúdie a dodávajú, že po prvom týždni  vírus slabne, infikácia ním klesá a po druhom týždni sa už životaschopný vírus v tele pacienta nenašiel. 

Zdroje: bloomberg.com, ams.edu.sg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech