Po druhej dávke vakcíny u jednej skupiny ľudí takmer vyprchá jej účinok. Zisti, či do nej patríš aj ty

  • Ako ukázala nová štúdia, hodnota protilátok po druhej dávke vakcíny výrazne klesne
  • Zaujímavosťou však je, že táto skutočnosť sa týka predovšetkým zdravých a mladých ľudí
pjimage – 2021-10-07T100017.979
Unsplash/Mat Napo Unsplash/Pille R Priske
  • Ako ukázala nová štúdia, hodnota protilátok po druhej dávke vakcíny výrazne klesne
  • Zaujímavosťou však je, že táto skutočnosť sa týka predovšetkým zdravých a mladých ľudí

Najnovšia štúdia vedcov z lekárskeho centra ukázala, že úroveň protilátok klesá rýchlejšie po dvoch dávkach vakcíny proti koronavírusu. Výsledky štúdie, ktorá bola publikovaná v New England Journal of Medicine, boli zverejnené v stredu.

Ako informuje portál The Jerusalem Post, zúčastnilo sa jej viac ako 4 800 odborníkov. Tí boli pozvaní na pravidelné testy, počas ktorých bola sledovaná ich hladina protilátok v krvi. Štúdia trvala 6 mesiacov. 

Výskum taktiež ukázal, že hladina protilátok sa u niektorých skupín ocitne pod hranicou. Aj napriek tomu, že ženy a mladí ľudia majú tendenciu začínať na vysokej hladine protilátok, pokles u týchto skupín je podobný bez ohľadu na pohlavie a vek.

Mladí a zdraví

Ako povedala profesorka Gili Regev-Yochay, ktorá je zároveň jednou z autorov článku, vedci si všimli, že pokles protilátok je veľmi rýchly. Cieľom vedcov bolo pochopiť pravdepodobnosť toho, po akom čase sa niektoré skupiny ľudí ocitnú pod prijateľnou hranicou hodnoty protilátok.

Podľa štúdie majú zdravé ženy vo veku 18 až 45 rokov po 6 mesiacoch od očkovania 2,5 % šancu, že ich hladina protilátok bude nižšia ako 16. Protilátky pod touto úrovňou možno považovať za neprítomné. „Percentuálny podiel pravdepodobnosti hladiny protilátok pod 16 a pod 256 je 5 % a 79 % pre ženy vo veku 45-65 rokov a 6% a 81 % pre ženu staršiu ako 65 rokov,“ uvádzajú odborníci. 

V prípade zdravých mužov sú tieto čísla na vyššej úrovni. Zdraví muži vo veku 45 až 65 rokov majú 11 percentnú šancu, že ich hladina protilátok bude nižšia ako 16. U mužov nad 65 rokov je percentuálny podiel 15 % a 92 %.

Dáš sa zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu?

Zachráni nás tretia dávka?

Na pozore by sa mali mať predovšetkým ľudia s oslabenou imunitou. Pokiaľ ide o ženy, tie majú 93 % pravdepodobnosť, že ich hladina protilátok klesne po 6 mesiacoch pod 256. V prípade mužov je táto pravdepodobnosť na úrovni 99 %.

Hoci za rizikovú skupinu považujeme aj ľudí s obezitou, výsledky tejto štúdie boli prekvapivé. Štúdia ukázala, že pokles je o niečo nižší ako v prípade zdravých ľudí. Ako však hovorí profesorka Regev-Yochay, až čas ukáže, či sú ich protilátky aj lepšie chránené.

Očkovanie
zdroj: TASR/DPA/David Young

„Nakoniec dúfam, že porozumieme korelácii medzi hladinou protilátok a stupňom ochorenia,“ uviedla odborníčka. Ona a jej spolupracovníci si uvedomujú, že určitá forma korelácie existuje, no ich cieľom je nájsť jej prahové hodnoty. 

Na otázku, či hodnotu protilátok ovplyvní tretia dávka, profesorka uviedla, že to v štúdii neskúmali a teda odpovede nie sú dostupné. Dodala však, že tretia dávka, ktorá sa inak nazýva aj posilňovač, je po dvoch dávkach účinnejšia, čo je podľa jej  slov povzbudivé. 

V dôsledku toho Regev-Yochay podporuje rozhodnutie Izraela poskytnúť všetkým občanom tretiu dávku. Spôsobené to epidemiologickou situáciou krajiny. V závere uviedla, že viaceré výskumy naznačujú, že dlhší interval medzi prvými dvoma dávkami by mohol poskytnúť dlhšiu ochranu

Mali by sme počkať?

Správa z vedeckého časopisu The Lancet, ktorý je venovaný medicíne uvádza, že v súčasnosti nie je potrebné podávanie tretej dávky vakcín bežnej populácii.

Autori štúdie zistili, že dve dávky vakcíny sú proti závažným symptómom Covid-19 účinné pri všetkých hlavných variantoch, vrátane Delty. Menší úspech bol zaznamenaný len pri prevencii asymptomatického prejavu, objasňuje France24.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alberto Pezzali

Autori štúdie tvrdia, že súčasné varianty sa nevyvinuli dostatočne na to, aby unikli imunitnej odpovedi poskytovanej vakcínami, ktoré sa využívajú v súčasnosti, informuje Times of Israel.

Spomínaná štúdia ďalej poukazuje na to, že ak sa objavia nové vírusové mutácie, ktoré sú schopné vyhnúť sa tejto reakcii, bolo by lepšie dodávať špeciálne upravené „posilňujúce dávky vakcín“ zamerané konkrétne na novšie varianty, než podávať tretiu dávku už existujúcej vakcíny.

Zdroje: The Jerusalem Post, France24, Times of Israel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá