Po krabici od šampanského je tu krabica so šampónmi. Bývalá šéfka finančnej správy si na úplatkoch poriadne privyrobila

  • Okolo bývalého vedenia finančnej správy je viacero kontroverzných zmlúv, ktoré mohli pripraviť Slovákov o desiatky miliónov eur
  • Sieť úplatkov má siahať až k vysoko postaveným politikom, ako je Peter Pellegrini. Ten tvrdí, že od nikoho nič nevzal
Wittenbergerová úplatok
TASR/ Martin Baumann a Unsplash/ Lena Balk
  • Okolo bývalého vedenia finančnej správy je viacero kontroverzných zmlúv, ktoré mohli pripraviť Slovákov o desiatky miliónov eur
  • Sieť úplatkov má siahať až k vysoko postaveným politikom, ako je Peter Pellegrini. Ten tvrdí, že od nikoho nič nevzal

Vtedajšia šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová, jej predchodca František Imrecze a jeho dlhoročný kamarát, podnikateľ zo sveta IT, ktorý dostával od finančnej správy miliónové IT zákazky – Michal Suchoba.

To sú mená podozrivo vyzerajúcej trojice, ktorá sa údajne spoločne stretla v bratislavskom Riverparku. Ako Wittenbergerová tvrdí, vôbec nemalo ísť o pracovné stretnutie a to, že na ňom okrem Imreczeho bude aj Suchoba, sa údajne dozvedela až na poslednú chvíľu. O kauze píšu Aktuality.

Hlavnou témou podľa jej výpovede bol kadernícky salón Suchobovej priateľky a kvalitné šampóny, ktoré tam používa. Následne zo stretnutia odišla s darčekovou taškou, v ktorej, ako sa ukázalo, neboli len šampóny.

Až nasledujúci deň som zistila, že v tej taštičke je uložená aj obálka s peniazmi, ja som potom už pána Imreczeho ďalej nekontaktovala a tieto peniaze som si ponechala,“ vypovedala na polícii Wittenbergerová, pre ktorú si začiatkom tohto mesiaca prišla v rámci akcie Mýtnik III NAKA.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovic

Išlo vraj o sumu 50 000 eur. Obvinená zároveň tvrdí, že ľutuje, že si peniaze nechala. Naďalej však tvrdí, že tento darček nijako neovplyvnil jej rozhodovanie na poste šéfky daniarov.

Malo ísť o akési poďakovanie za spoluprácu, ktoré chcel Imrecze dať viacerým svojim blízkym spolupracovníkom, keď odchádzal z postu šéfa daniarov. Neboli to však prémie zo štátneho, ale z peňazí jeho kamaráta Suchobu.“

Zvláštne zmluvy

„Na žltom lístočku, ktorý podnikateľovi posunul, bol zoznam mien s číslami. „Lenka 50“ – malo stáť pri mene Wittenbergerovej. Na zozname boli aj ďalší štyria ľudia z prostredia finančnej správy, ktorým sa chcel Imrecze odvďačiť,“ venujú sa úplatkom u daniarov Aktuality.

Wittenbergerová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Wittenbergerová krátko pred parlamentnými voľbami podpísala kontroverznú zmluvu v hodnote 50 miliónov eur s firmou Allison Slovakia, za ktorú ju polícia vyšetruje z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a machinácií pri verejnom obstarávaní.

Nejde pritom o jedinú kontroverznú zmluvu s IT firmou (vrátané tých Michala Suchobu), ktorej skutočná hodnota sa odhaduje na niekoľko miliónov, no daniari ju s danou IT firmou uzatvorili v hodnote až niekoľkých desiatok miliónov eur.

Len v prípade spoločnosti Allexis sa išlo z 5,9 miliónov na 42 miliónov, pri firme Beset, spájanej s Jozefom Brhelom, z 3 miliónov na 25 miliónov eur. Pri Alison Slovakia sa hovorí, že to bolo až 50 miliónov eur. To sú desiatky miliónov eur, ktoré patria občanom,“ opisoval situáciu v rozhovore pre Aktuality Juraj Šeliga. Ten patril medzi prvých politikov, ktorý začali poukazovať na kontroverzné zmluvy.

Wittenbergerová na poste šéfky daniarov skončila v minulom roku, keď ju vtedajší minister financií a súčasný premiér Slovenska Eduard Heger odvolal.

Ako vyšetrovanie postupuje, objavujú sa aj ďalšie mená tých, ktorí údajne sú, respektíve by mohli byť, súčasťou veľkej úplatkárskej siete. Dokonca sa na zozname objavilo aj meno bývalého premiéra Slovenska a súčasného predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho.

Krabica od šampanského

Imrecze a Suchoba tvrdia, že úplatok v hodnote 150 000 eur mal v krabici od šampanského Pellegrinimu, ktorý bol v tom čase ešte štátnym tajomníkom ministra financií, odovzdať oligarcha Miroslav Výboh.

Pellegrini mal následne zabezpečiť politickú podporu pri zmene zákona o používaní elektronickej pokladnice, aby Suchobova firma Allexis a finančná správa mohli naďalej spolupracovať na miliónových biznisoch,“ vysvetľujú dôvod údajného úplatku Aktuality.

Následne slovami „Pelle ďakuje“ mal Výboh ostatným potvrdiť, že úplatok prebehol v poriadku.

Bývalý premiér a predseda strany Hlas tieto obvinenia popiera. „Nikdy som od nikoho nič nežiadal a nikdy som od nikoho nič neobdržal,“ prehlásil. O tejto kauze v súvislosti s bývalým premiérom sme nedávno písali článok.

Zdroje: archív Startitup, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech