Po Matovičovi vyzýva ľudí k rozmnožovaniu sa aj SaS: Ženy by sa nemali báť rodiť v mladom veku, predstavili plán

  • Počas včerajšej tlačovej konferencie Igor Matovič upozornil na problém s nízkou natalitou na Slovensku
  • Koaličná strana SaS chce motivovať ženy, aby mali deti v skoršom veku prostredníctvom zvýšenia príspevku na dieťa či materskej
SaS
Sloboda a Solidarita reprofoto, TASR/ Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
  • Počas včerajšej tlačovej konferencie Igor Matovič upozornil na problém s nízkou natalitou na Slovensku
  • Koaličná strana SaS chce motivovať ženy, aby mali deti v skoršom veku prostredníctvom zvýšenia príspevku na dieťa či materskej

Posledný týždeň priniesol do politiky na pretras tému zníženej natality na Slovensku. Kým Igor Matovič v úlohe ministra financií chce rodinám s deťmi prispieť na každého potomka mesačne sumou 200 eur až do 18. roku života dieťaťa, SaS sa rozhodla pomoc riešiť zvýšením materskej dovolenky, rodičovského a tehotenského príspevku spojením do jednej dávky a odstránením „diskriminácie“ mladých matiek.

„Naša reforma má jednoduché pravidlá, podľa ktorej dostane každá žena spravodlivú materskú dovolenku,“ predstavil Peter Cmorej. Ako príklad uviedol začínajúcu živnostníčku, ktorá často nedokáže splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom, preto nedostane materskú a následne poberá len rodičovský príspevok v sume 270 eur. Po danej reforme by živnostníčka s priemerným príjmom mohla dostať rodičovskú dávku v sume 579 eur mesačne.

Migranti budú nevyhnutnosťou, viac detí dosiahneme feminizmom. Ako vyzerá budúcnosť Slovenska?

Odborník na sociálne otázky Jozef Mihál upozorňuje, že štát zároveň nedostatočnou finančnou podporou rodičov prichádza o potrebné deti, pretože priemerný vek ženy pri prvom dieťati je 30 rokov.

„Veľkej skupine žien sa narodí dieťa až neskôr. Biologické hodiny neoklamete. Prvé dieťa prichádza neskoro. Úloha reformy je, aby sa ženy nebáli mať deti skôr. Zoberte si vysokoškoláčky, ktoré nemajú nárok na materskú, iba na rodičovský príspevok. Preto posúvajú materstvo na vyšší vek. Preto by podľa nášho návrhu došlo k navýšeniu na 361 eur namiesto 270,“ vysvetľuje spôsob, akým chce strana motivovať ženy mať deti skôr.

Rodičovská a materská dávka by mala plynúť súbežne s príjmom zo zamestnania. Mierne diskriminačná časť navrhuje, aby dávka v prípade poberania materskej dovolenky otcom, bola vyššia, ako pre matky. V pláne je zahrnuté aj flexibilné čerpanie rodičovských dávok podľa potreby rodičov.

Matovič: Nový daňovo-odvodový systém je oproti tomu starému „nebe a dudy”, 25 %-ná daň je nezmysel

SaS chce aj symbolicky premenovať materskú dovolenku na rodičovskú starostlivosť, pretože, podľa ich slov, všetky matky vedia, že to nie je dovolenka, rovnako sa o dieťa starajú obaja rodičia. Tiež chcú pomôcť osamelým matkám zvýšením náhradného výživného z minima 32 eur mesačne. Strana navrhuje minimálne 130 eur mesačne.

Až 150-tisíc rodičov na Slovensku vychováva svoje deti ako samoživitelia, 200-tisíc detí žije v domácnosti, kde je iba jeden rodič. 40 % z nich žije v chudobe, 20 až 30 % výdavkov týchto rodín sú výdavky na starostlivosť o deti a ich vzdelávanie, uvádza strana vo vyhlásení.

pomoc rodinám
zdroj: SaS

Zmena by nastala aj v príspevku na staroslivosť o dieťa. „Ten by sa mal vyplácať do 6 rokov v súbehu s inými dávkami, teda s materskou, po reforme rodičovskou dávkou. To znamená, že by sme motivovali rodičov, kto dá do škôlky alebo jaslí svoje dieťa, dostane navyše 150 eur. Sme presvedčení, že takýto krok spôsobí aj nárast ponuky škôlok,“ povedal Peter Cmorej.

Strana dúfa, že sa jej potrebné financie na tieto reformy podarí vyrokovať s Európskou komisiou, aby aj v novom programovom vyhlásení preplácala predpokladaných 75 % nákladov. Ak sa tak nestane, šli by zo štátneho rozpočtu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech