Po mesiacoch sa študenti vracajú na Mlyny. Študenti po príchode našli vo svojich izbách priam nechutné veci

  • Študenti bratislavských vysokých škôl sa postupne vracajú na internáty
  • Niektorí sú s izbami spokojní, iní si vo svojich izbách našli priam nechutné veci
Chladnička, ktorú študentka našla po príchode
Špina a hnus na internátoch , Facebook
  • Študenti bratislavských vysokých škôl sa postupne vracajú na internáty
  • Niektorí sú s izbami spokojní, iní si vo svojich izbách našli priam nechutné veci

Študentský život v Mlynskej doline pomaly ožíva. Študenti sa vracajú na internáty, avšak často nájdu svoje izby v zlom stave. Starý nábytok a postele, zanedbané sprchy, či potrhané linoleum sú už akousi súčasťou, s ktorou študenti rátajú. To, že nájdu vo svojich izbách holuba, plnú chladničku starého jedla, alebo špinavé balkóny, však nečakali.

Spolu s internátmi ožíva aj skupina na facebooku, ktorá združuje študentov z internátov v Bratislave. Študenti sa v nej informujú o rôznych záležitostiach týkajúcich sa bývania, zdieľajú si podujatia a nadväzujú nové priateľstvá. V posledných dňoch však skupinu zahlcujú fotky z prostredia internátov, ktoré nie sú príliš lichotivé. 

Bordel nájdený v posteli
zdroj: Facebook

Izby v zlom stave

Mnoho študentov, ktorým čoskoro začne zimný semester, nečakalo príjemné prekvapenie. Len čo dostali kľúče od príbytkov, začali sa na internete hromadiť fotografie zničených internátnych priestorov a izieb.

Rozbitý balkón na šturáku
zdroj: Facebook

Problém bol aj s balkónom. „Balkón ledva držal pokope a mali sme pocit, že pri silnejšej búrke sa s ním budeme musieť rozlúčiť. Po nahlásení závady mi prišiel pán z údržby povedať, že nič s tým robiť nebudú, len do toho nemáme kopať.“ vyjadrila sa študentka bývajúca na internátoch ku fotografii rozbitého balkóna

Ľudí na Šturáku netrápia len samotné balkóny. Ďalším problémom sú holuby, ktoré si z balkónov začali robiť svoje obydlie a počas mesiacov, kedy bol internát prázdny si toto miesto obľúbili. To je pre študentov problém, nakoľko im holuby znečisťujú balkóny. Dokonca sa kvôli otvorenému balkónu dostali do izby a spravili si tam hniezdo. 

Holuby na známom Šturáku
zdroj: Facebook

Vedenie internátov Mlyny sa to snaží riešiť. „Pri počte lôžok viac než 6500 sa občas naozaj stane, že niektorú z izieb omylom zabudneme upratať. Alebo sa stalo, že sa do už upratanej izby dostali holuby. To sme sa snažili vyriešiť na jar.“ odpovedali na otázku, ako túto situáciu vnímajú oni.

Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra – Mlyny UK intenzívne pracuje na odstránení tohto problému. Vedenie Mlynov plánuje z dlhodobého hľadiska zrušenie balkónov a zväčšenie vnútorného priestoru jednotlivých izieb. „Aktuálny stav riešime montovaním hrotov proti holubom, čo by malo výrazne eliminovať tieto problémy.“ uviedlo vedenie.

Čo robiť v prípade podobnej skúsenosti?

„Ak ide o problémy s technickým stavom izby, je tu oddelenie údržby, konkrétne technický referát VM Ľ. Štúra – Mlyny UK. E-mailová adresa je [email protected] Ak ide o nedostatky týkajúce sa inventáru izieb, e-mailová adresa je [email protected] Ak ide o problémy s internetovým pripojením na izbách, rieši to oddelenie informačných technológií, e-mailová adresa je [email protected]ozrejmilo vedenie Mlynov kontakty, ktoré sú študentom k dispozícii v prípade problémov. Ak študenti v izbe nájdu neporiadok, referát upratovacej služby sa tieto nedostatky snaží čo najskôr odstrániť.

Počas leta prebiehala na internátoch rekonštrukcia a upratovacie služby. Čím je teda spôsobené, že niektoré izby sú predsa nájdené v zlom stave?

Samotné množstvo lôžok a ubytovacích kapacít Vysokoškolského mesta Ľ. Štúra – Mlyny UK je obrovské. Tím internátov vyvíja z roka na rok obrovskú snahu poskytovať lepšie služby a štandardy ubytovaným. Počas tohto leta sa podarilo upratať všetky izby, odstrániť mnoho technických nedostatkov, a to všetko počas veľmi dynamickej situácie týkajúcej sa epidemiologickej situácie a jej dopadov na naše ubytovacie zariadenie.

Keďže personálne kapacity internátov nie sú neobmedzené, bohužiaľ sa niekedy v tom kvante izieb nájde aj taká, ktorá nebola na 100 % pripravená. Ospravedlňujeme sa tým ubytovaným, ktorých sa to týka a sme pripravení problémy promptne odstrániť.”

Izba na internáte Mlyny
zdroj: Facebook

Nájdu sa aj čisté a pekné izby

Internáty Mlyny na tom nie sú až tak zle, ako vďaka fotkám môžu vyzerať. Síce špina na izbách vyzerá odstrašujúco, nájdu sa aj ľudia, ktorí sú so svojimi izbami spokojní. „Síce máme starý nábytok, postele a okná, našli sme svoju izbu čistú a upratanú. Dokonca aj sprchy sú vo veľmi peknom stave.“ poznamenala študentka bývajúca na átriakoch, ktoré sú často opisované ako najhoršie. 

Na internátoch sú aj pekné izby
zdroj: Facebook

Mnoho študentov sa snaží svoje izby zariadiť tak, aby sa im počas semestra bývalo dobre. Síce staré zariadenie nezmenia, dokážu si izbu skrášliť natoľko, aby bola útulná. „Často je to aj o prístupe študentov. Zbytočne sa budú veci opravovať a zariaďovať, ak tu príde niekto, kto si nedokáže po sebe ani upratať. Keď sa my budeme k internátom správať aspoň trochu tak, ako sa správame doma, bude to tu aj tak vyzerať.“

Aj ku prerábaniu izieb má vedenie Mlynov svoj postoj. „Je úplne prirodzené, že si študenti chcú izby prispôsobiť a zlepšovať, aby sa na internáte cítili čo najlepšie. Radi im vyjdeme v ústrety, dôležité je však, aby každú takúto zmenu či úpravu konzultovali s hospodárskym oddelením.“

 Študentské mestečko Mlyny je názorom a postojom študentov otvorené. Taktiež však ocenia trpezlivosť zo strany ľudí prichádzajúcich prežiť na internáte študentské roky. Uvedomujú si, že internáty nie sú v najlepšom stave, no pravdou je, že študenti sú práve najväčšou súčasťou internátov a tak stav izieb závisí aj od ich správania

Zdroj: Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK