Po prekonaní COVID-19 môžeš mať tento nezvyčajný príznak. Objavuje sa až niekoľko týždňov po vyzdravení

  • Britskí vedci upozorňujú na tzv. covidové nechty
  • Vravia, že sa podľa ich deformácií dá zistiť, či človek prekonal infekciu
  • Sú však neškodné a časom zmiznú, preto sa nie je čoho obávať
korona, nechty
unplash/Fusion Medical Animation, pexels/ cottonbro
  • Britskí vedci upozorňujú na tzv. covidové nechty
  • Vravia, že sa podľa ich deformácií dá zistiť, či človek prekonal infekciu
  • Sú však neškodné a časom zmiznú, preto sa nie je čoho obávať

Syndrómy ochorenia COVID-19 môžu byť rôznorodé, u niekoho sa ochorenie napríklad nemusí ani vôbec prejaviť. To však neznamená, že na sebe nemôžeš spozorovať post-covidové príznaky, a to aj niekoľko týždňov po prekonaní koronavírusu. Britskí vedci objavili nový príznak, ktorý mnohých pacientov zarazil. Netreba sa však báť, odborníci vravia, že pre naše zdravie nie je nebezpečný.

Hovoríme o tzv. covidových nechtoch. Upozornil na to britský epidemiológ Tim Spector, ktorý o tom informoval na Twitteri ako prvý. „Vyzerajú vaše nechty zvláštne? Na nechtoch sa môžu po infekcii objaviť takéto ryhy,“ píše sa v príspevku.

Objavovať sa začal týždne po ochorení

CNN Prima News informuje, že podľa deformácií na nechtoch sa dá zistiť, či človek prekonal infekciu. Spector zverejnil aj fotografiu pacientky, ktorá má na nechtoch priečne ryhy. „Nechty sa po infekcii zotavujú, rast sa obnovuje, v dôsledku čoho zostávajú na nechtoch jasné línie,“ doplnil. Nechty na rukách rastú zhruba o tri milimetre mesačne. Ich úplné obnovenie môže trvať až šesť mesiacov. Portál informuje, že aj preto sa zmena ich vzhľadu v súvislosti s infekciou prejavuje až po určitom čase.

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

Dermatologička Tanya Bleiker pre portál Huff Post povedala, že tento príznak sa u viacerých pacientov začal objavovať dva až tri týždne po prekonaní ochorenia. „Neskôr boli ryhy u pacientov zaznamenané aj na prstoch na nohách.“ Doplnila, že sú úplne neškodné a časom zmiznú, a preto sa človek nemá čoho obávať.

Môže za to horúčka?

„Tieto zmeny sú už dlho známe ako Beauove línie a môžu vznikať v dôsledku poranenia nechtov, ekzému, epilepsie, hypertenzie alebo chemoterapie. Preto nemusí ísť stále o Covid,“ podotkla. Podľa Dermatology Advisor môžu ryhy na nechtoch vznikať aj v dôsledku vysokej horúčky, čo je jeden z kľúčových príznakov ochorenia COVID-19.

Niektorí očkovaní ľudia hlásia, že sa im urobil pásový opar. Vedci teraz skúmajú, či to súvisí s vakcínou

Pre takéto ryhy neexistuje žiadna špecifická liečba a vedci poznamenávajú, že sa časom vrátia do normálu. Pravdepodobne to však bude trvať asi šesť mesiacov, kým nechty dorastú a tento príznak zmizne.

Zdroje: CNN Prima News, Huff Post, Dermatology Advisor

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK