Slováci prezradili, čo je pre nich v lietadle najväčším peklom

  • Viac ako 63 % Slovákov nemá problém osloviť cudzieho človeka počas letu
  • Viac než tretina Slovákov svoj let jednoznačne prespí
plačúce decko, interiér lietadla
Unsplash/Suhyeon Choi, Nathan Dumlao
  • Viac ako 63 % Slovákov nemá problém osloviť cudzieho človeka počas letu
  • Viac než tretina Slovákov svoj let jednoznačne prespí

Mnohí cestujúci sa rozhodnú cestovať letecky kvôli úspore času a pohodliu. V tom, ako samotný let trávia, čo im ho spríjemňuje a kazí, sa názory cestovateľov môžu líšiť, v základných aspektoch sú si však podobné.

Podľa cestovateľského prieskumu Kiwi.com viac než tretina Slovákov svoj let jednoznačne prespí. A čo im ho dokáže znepríjemniť? Najväčším nešťastím na palube lietadla je podľa väčšiny plač dieťaťa, za ním nasledujú hluční spolucestujúci.

Okrem spomínaných spáčov je medzi cestujúcimi silne zastúpená takzvaná „konverzačná skupina“ – s partnerom či spolucestujúcim sa rozpráva 24 % ľudí.

O niečo menší podiel ľudí sleduje filmy a televízne programy, najmä komédie a akčné filmy. Malá, ale napriek tomu významná časť cestujúcich (6 %) rada sleduje počas letu katastrofické filmy. Čitatelia tvoria 13 % pasažierov.

Slováci majú jasno aj v tom, čo im môže znepríjemniť let. Najväčším strašiakom pre 21 % ľudí je detský plač. Mnohým (21 %) sa tiež nepáči, keď sú v ich blízkosti náruživí konzumenti alkoholu a spolucestujúci s hlasnými prejavmi.

Nedostatok miesta alebo takzvaní „sklápači“, teda ľudia, ktorí sklopia svoje sedadlá do maximálnej polohy bez ohľadu na cestujúcich za nimi, môžu tiež mnohým ľuďom otráviť pohodový let, sú tŕňom v oku takmer pätiny (19 %) cestujúcich. Svoje miesto (5 %) v zozname nepríjemných vecí na palube majú aj „tlieskači“ – ľudia, ktorí nadšene aplaudujú po úspešnom pristátí lietadla.

Prieskum tiež ukázal, že viac ako 63 % Slovákov nemá problém osloviť cudzieho človeka počas letu, hoci mladší cestujúci (do 29 rokov) sú o niečo zdržanlivejší než staršia generácia.

Viac ako polovica tak robí na základe vzájomných sympatií, 18 % nemá problém s oslovením kohokoľvek a dokonca aktívne vyhľadáva takéto príležitosti – najmä obyvatelia Trnavského kraja. Naopak 38 % sa interakcii s cudzími ľuďmi na palube úplne vyhýba. V tejto skupine je zrejmé najsilnejšie zastúpenie Bratislavčanov.

lietadlo
zdroj: Unsplash/Ross Parmly

Letiska praskajú vo švíkoch

Letisko Viedeň, vrátane letísk na Malte a v Košiciach, v júni vybavilo viac ako 3 milióny pasažierov. Bolo to zhruba trikrát viac ako v rovnakom mesiaci vlaňajška, ale stále o približne 20 percent menej ako v období pred koronakrízou. Spoločnosť Letisko Viedeň o tom informovala v správe, ktorú zverejnila vo štvrtok.

Cez letisko vo Viedni v júni prešlo viac ako 2,4 milióna pasažierov, čo bolo 80,4 percenta predpandemickej úrovne. Letisko na Malte minulý mesiac vybavilo 603 532 cestujúcich, čiže 83,6 percenta úrovne z júna 2019. Služby letiska v Košiciach v júni tohto roka využilo 62 956 pasažierov. Znamenalo to, že ich počet mierne prekročil úroveň obdobia pred pandémiou koronavírusu.

Letisko Viedeň má rozhodujúci vplyv v spoločnosti KSC Holding, a. s., ktorá je väčšinovým 66-percentným vlastníkom košického letiska. Spoločnosť Letisko Košice – Airport Košice, a. s. vznikla v máji 2004, eviduje základné imanie 31,14 mil. eur. Štát vlastní v košickom letisku cez ministerstvo dopravy a výstavby 34 % akcií.

Zdroje: Kiwi.com, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá