Počasie na Slovensku čaká výrazná zmena, mikinu počas tohto týždňa potrebovať nebudeš (PREDPOVEĎ)

  • Uplynulý víkend bol chladný a upršaný
  • Posledné septembrové dni však budú teplejšie a plné slnečných lúčov
búrka
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Uplynulý víkend bol chladný a upršaný
  • Posledné septembrové dni však budú teplejšie a plné slnečných lúčov

Uplynulý víkend bol síce chladný a upršaný, no do nového týždňa vstúpime pri vyšších teplotách. Posledné septembrové dni tak budú teplejšie a plné slnečných lúčov.

Ako na sociálnej sieti informuje Meteo Slovensko, oteplenie bude spôsobené rozprestieraním tlakových útvarov a tlakovej výše severovýchodne od nás. Hoci pri pohľade do kalendára vidíme, že meteorologická a astronomická jeseň už začala, počasie bude pripomínať skôr leto. V niektorých častiach Slovenska by totiž teploty mohli atakovať aj 25 stupňov Celzia.

Už dnes (25.9.) začne na naše územie od východu prúdiť teplý prúd vzduchu. Na západnom a juhovýchodnom Slovensku bude v ranných hodinách síce zvýšená oblačnosť, no k jej zmenšeniu dôjde počas najbližších hodín.

Počas dnešného dňa môže teplota vzduchu na západe dosiahnuť 23 až 25 °C, na strednom Slovensku 19 až 24 °C a vo východnej polovici Slovenska 19 až 26 °C. Na horách vo výške 1 500 m n. m. asi 17 °C.

Počas noci teploty klesnú na 18 až 10 stupňov Celzia, pričom najteplejšiu noc budú mať obyvatelia juhovýchodného Slovenska. Čo sa týka vetra, v pondelok bude na našom území prevládať pokojný severný až severovýchodný vietor s rýchlosťou do 10 km/h, poryvy slabé do 30 km/h a to najmä na východnom Slovensku.

Aký bude zvyšok týždňa?

Babie leto bude na našom území pretrvávať aj počas ostatných dní v tomto týždni. V utorok by mali teploty presahovať 25 stupňov Celzia. Tento deň by mal byť najteplejším dňom tohto týždňa.

Situácia sa nezmení ani v stredu, kedy budú teploty v dôsledku pokračujúceho prúdu teplého vzduchu podobné alebo len o čosi nižšie ako v utorok. Počítať by sme mali s teplotami od 21 do 26 stupňov Celzia. To isté platí aj o štvrtku.

V piatok sa však situácia mierne zmení. Od západu nás zasiahne studený front, ktorý počasie ovplyvní. Zatiaľ však nie je možné povedať, na aké zmeny by sme sa mali pripraviť. Ako tomu bolo aj počas minulého víkendu, aj počas tohto bude daždivo a teploty klesnú.

Najnovšia predpoveď na blížiacu sa zimu

Priprav si teplú bundu a čiapku, tohtoročná zima bude krutá. Aspoň to naznačujú komplexné predpovede meteorológov, ktoré berú do úvahy najprominentnejšie činitele a o ktorých informuje portál Severe Weather Europe. Stručne – nasledujúce zimné mesiace budú teplotne pod dlhodobým priemerom.

Meteorológovia identifikujú hneď tri rôzne javy, ktoré prispejú k stavu blížiacej sa zimy. Sú nimi El Niňo, polárny vortex a pravidelná oscilácia prúdenia vetrov (skrátene QBO z angl. Quasi-Biennial Oscillation).

Hoci je El Niño teplá oceánska anomália vyskytujúca sa nad Tichým oceánom, do strednej a východnej časti Spojených štátov a do severnej časti Európy môže svojím pôsobením, takpovediac, odtlačiť chladnejšie počasie.

El Niño totižto ovplyvňuje smer prúdenia vzduchu nad niektorými oblasťami USA a Európy. Tento vzduch zvyčajne prúdi smerom od západu na východ, no práve spomínaná anomália spôsobuje, že sa prúd posunie smerom na sever, a teda prinesie chladnejší vzduch. 

Samotný Polárny vortex, alebo Polárny vír je veľká oblasť studeného vzduchu a nízkeho tlaku, ktorá sa nachádza nad Arktídou. Počas zimy môže polárny vír niekedy zoslabnúť a rozdeliť sa, čo môže umožniť únik studeného vzduchu do stredných zemepisných šírok, v ktorých tuhá zima nie je typická.

Okrem ochladenia však môže vortex spôsobiť aj formovanie zimných búrok, ktoré so sebou prinášajú sneh a nepredvídateľný vývoj počasia, čo môže ďalej ovplyvniť počasie naprieč celým svetom.

Mnohé faktory naznačujú, že nasledujúca zima bude omnoho silnejšia oproti dlhoročnému priemeru. Aspoň v najbližších dňoch však bude počasie na Slovensku mierne, s ojedinelými prehánkami a relatívne vysokou oblačnosťou, informuje SHMÚ.

Zdroje: Meteo Slovensko, Severe Weather Europe, SHMÚ, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá