Počasie na Slovensku: Donovaly sú uzavreté, v ohrození je 5 okresov

  • Za noc na slovenských cestách pribudla veľká vrstva snehu
  • V určitých oblastiach treba byť veľmi obozretný
  • Horský priechod Donovaly je neprejazdný
Auto na zasneženej ceste, poľadovica, vozovka, zima
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Za noc na slovenských cestách pribudla veľká vrstva snehu
  • V určitých oblastiach treba byť veľmi obozretný
  • Horský priechod Donovaly je neprejazdný

Slováci sa ráno zobudili do rozprávky. Všetko za noc stihla pokryť značná vrstva snehu, a výnimkou nie sú ani cesty. Na tých si treba dávať veľký pozor. Množstvo z nich nestihli poriadne odhrnúť ani posoliť, preto hrozí riziko šmyku.

Ranné sneženie navyše podľa predpovedí čoskoro vystrieda mrznúci dážď, ktorý má na Slovensko prísť zo západu. V najväčšom ohrození sú predovšetkým okresy Dunajská streda, Senica, Malacky a, samozrejme, Bratislava a okolie. Na východe sa zmena vločiek na dážď aktuálne nepredpokladá, aj tam však treba byť na cestách veľmi obozretný.

„V okrese Bratislava sa ojedinele, najmä vo vyššie položených častiach mesta očakáva výskyt sneženia pri ktorom spadne okolo päť centimetrov nového snehu,“ priblížili meteorológovia.

Husté sneženie už spôsobilo aj niekoľko dopravných kolízií. Od pol ôsmej ráno navyše policajti museli uzavrieť frekventovaný horský priechod Donovaly, ktoré zavalil sneh. na cestách D1, D4 a R7 na západe Slovenska hlásia poľadovicu, na ceste I/66 Sedlo Besník sa aktuálne tvoria snehové jazyky.

„Kým dnes z rozpadávajúceho sa oklúzneho frontu sneží aj v nižších polohách na juhozápade, v priebehu prvej polovice budúceho týždňa bude postupne snežiť už len vo vyšších polohách nad cca 500 až 1 000 metrov nad morom. Akurát na východnom Slovensku sa miestami hranica sneženia udrží aj v nižších polohách,“ uviedli meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Maximálne teploty sa však počas dňa majú mierne zvýšiť, pohybujúc sa od -2 °C na severe po +5 °C na juhozápade.

Pre všetky horské oblasti platí lavínové nebezpečenstvo

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Stellacentrum, SHMÚ, TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá