VIDEO: Východ Slovenska ničili záplavy: Zalialo cesty, záhradky aj pivnice

  • Počas nedele búrky na Slovensku napáchali obrovské škody
  • Obce aktuálne pracujú na ich odstraňovaní
Záplavy
facebook/ONline Bardejov
  • Počas nedele búrky na Slovensku napáchali obrovské škody
  • Obce aktuálne pracujú na ich odstraňovaní

Počas včerajšieho dňa na niekoľkých miestach Slovenska vyčíňali silné búrky. Tie so sebou priniesli krupobitie aj silný vietor. Okrem toho intenzívne búrky spôsobili aj prívalové povodne. Ničivú silu prírody okúsila aj obec Lenartov, následky prírodného vyčíňania odstraňujú doteraz.

Vytopené domy a zničená úroda

Dedina aktuálne pracuje na odstraňovaní škôd. Spúšť, ktorá sa obcou prehnala počas včerajšieho dňa totiž zaplavila mnohé domy a neprejazdnou učinila aj hlavnú cestu. Voda so sebou odniesla všetko, čo sa jej postavilo do cesty.

Takmer celé Slovensko sa konečne ponorilo do zelenej farby. Toto sú opatrenia, ktoré ostávajú v platnosti

Obyvatelia hlásia nielen vytopené domy, ale aj zničenú úrodu. Znemožnenie prejazdu cez obec spôsobovalo aj dlhé kolóny.

Vracali sme sa z výletu domov, keď už tam boli hasiči a kolóna áut. Museli sme ísť obchádzkou cez Prešov. Súcitím so všetkými, ktorých to postihlo a prajem veľa síl tým, ktorí pomáhajú,“ uviedla Jozefína na sociálnej sieti.

Veľa blata aj dreva

V obci vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity a obyvatelia sa pokúšajú zachraňovať, čo sa dá. „Dnes nás čaká upratovanie, keďže nám išiel potok z každej strany dvora. My sme ale v poriadku,“ uvádza jedna z obyvateliek obce na Facebooku.

Voda, ktorá dvory zaliala pravdepodobne udrela z lesa. „Zalialo záhradky a dvory domov, niekomu to vošlo aj do pivníc, teraz čistíme aj prietoky, po ceste je však strašne veľa blata, hliny a dreva,“ povedala pre TASR starostka obce Lenartov.

Šťastie v nešťastí

Podobnú situáciu zažíva aj obec Sulín. Aj v tejto lokalite bola nutná pomoc hasičov, nakoľko sa voda valila viacerými ulicami. Spomínanú obec čakal o niečo milosrdnejší osud, nakoľko v Sulíne obyvatelia vytopené domy nehlásia.

Odstraňujeme škody, ktoré vznikli na cestách a miestnych komunikáciach. Potrebujeme všetko vyčistiť aj upraviť prítoky, nakoľko si vytvorili svoje korytá. Škody teda evidujeme na poľnohospodárskej pôde, lesných cestách aj intraviláne. Cesty sme sprejazdnili už počas včerajšieho dňa,“ povedala pre Startitup starostka obce Sulín.

Mala by sa zhoršením ovzdušia na Slovensku zaoberať vláda?

Zdroje: Facebook/ONline Bardejov, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech