Takmer celé Slovensko sa konečne ponorilo do zelenej farby. Toto sú opatrenia, ktoré ostávajú v platnosti

  • Hoci je pandemická situácia priaznivá, stále sú v platnosti opatrenia, ktoré je povinné dodržiavať
  • Na mape sa počas tohto týždňa budú nachádzať iba 3 žlté okresy
pjimage - 2021-07-11T173553.671
Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
  • Hoci je pandemická situácia priaznivá, stále sú v platnosti opatrenia, ktoré je povinné dodržiavať
  • Na mape sa počas tohto týždňa budú nachádzať iba 3 žlté okresy

S novým týždňom prichádza nový Covid automat a nové farby. Od pondelka, 12. júla 2021, sa skoro celá mapa Slovenska ponorí do vytúženej zelenej farby, ktorá symbolizuje monitoring. V 1. stupni ostražitosti, ktorý predstavuje žltá farba, budú iba tri okresy – Humenné, Ružomberok a Turčianske Teplice.

Aj napriek tomu, že takmer celá krajina bude v zelenej farbe, Slováci sú povinní dodržiavať opatrenia dané vládou. Čo nás teda čaká počas nasledujúceho týždňa?

zdroj: TASR/František Iván

Žlté okresy

Hoci sú žlté okresy iba tri, opatrenia v nich sa líšia od tých v zelených okresoch. Pre tieto okresy sa nemení povinnosť nosiť rúška v interiéroch a v exteriéroch na hromadných podujatiach. Pri vstupe do nákupného centra musí byť pripravená dezinfekcia rúk a dezinfikované musia byť aj priestory. V žltých okresoch sa na jednotlivé predajne nevzťahuje obmedzenie počtu zákazníkov.

Obmedzenie počtu zákazníkov sa však týka interiérov reštaurácií. Platí, že medzi stolmi musí byť dvojmetrový odstup. Interiérové hromadné podujatia majú zelenú, no v interiéri môže byť obsadené sedenie na 50 percent kapacity a v exteriéri 75 percent, pričom môže byť v interiéri maximálne 250 ľudí a v exteriéri 500. V žltých okresoch možno nahradiť negatívny test LAMP testom.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Zelené okresy

Rozdiely medzi opatreniami v zelených a žltých okresoch sú rozličné minimálne. Slováci žijúci v zelených okresoch budú musieť rúška nosiť aj naďalej. Platí to v prípade interiérov a hromadných podujatí konajúcich sa v exteriéri.

Nákupné centrá a iné obchody nemajú žiadne obmedzenia. Obmedzený počet je len v interiérových reštauráciách a aj v tomto prípade musia byť medzi stolmi dvojmetrové medzery. Negatívny test môže byť nahradený LAMP testom aj v zelených okresoch, no pri vysoko rizikových hromadných podujatiach by si ho mal mať pri sebe.

Je infekčnejší, no zatiaľ sa ho nemusíme báť. Toto je prehľad informácií, ktoré vieme o Lambda variante

Na hromadných podujatiach môže byť obsadených na státie maximálne 50 percent kapacity, na sedenie v interiéri aj exteriéri 75 percent kapacity najviac však do 1000 osôb v exteriéri a 500 osôb v interiéri. 

Zdroj: TV Markíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech