Počet čiernych okresov sa zdvojnásobil, COVID automat nepoteší väčšinu Slovákov

  • Od budúceho týždňa bude platiť nový COVID automat
  • Pozri sa, v akej farbe bude tvoj okres
Ilustračný obrázok
korona.gov.sk
  • Od budúceho týždňa bude platiť nový COVID automat
  • Pozri sa, v akej farbe bude tvoj okres

Od budúceho týždňa sa opäť mení sfarbenie niektorých okresov, pričom mapa bude znova o niečo tmavšia. Zelená farba na mape chýba, čiernych okresov bude od 25.10. až desať.

Rozdelenie okresov

Čiernymi bude Čadca, Tvrdošín, Michalovce, Bardejov, Stará Ľubovňa, Levoča, Stropkov, Svidník, Sabinov aj Kysucké Nové Mesto.

V oranžovej farbe je 12 okresov a to: Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Partizánske, Pezinok, Šaľa, Trnava

V červenej sa nachádza 27 okresov: Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Brezno, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Levice, Malacky, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Senica, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Žarnovica, Zlaté Moravce, Zvolen

V bordovej farbe bude 30 okresov: Banská Bystrica, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Humenné, Kežmarok, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice – okolie, Krupina, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Námestovo, Poltár, Poprad, Prešov, Ružomberok, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina

automat
zdroj: korona.gov.sk

Aké budú opatrenia?

Ak bývaš v okrese, ktorý je oranžový, rúško musíš nosiť v interiéri a na hromadných akciách aj v exteriéri. Školy fungujú v podstate normálne, s karanténou pri objave nákazy, obmedzené sú do určitej miery len vysoké školy.

Ak si vysokoškolák, na prednášky v oranžovom okrese pôjde prezenčne 100 ľudí v „základe“, 400 ľudí OTP alebo 1 000, ak sú plne zaočkovaní.

V oranžovom okrese sa režim zaočkovaných a OTP v exteriéri reštaurácie naje bez kapacitného limitu, v interiéri musí byť obsadenie jedného stolu najviac 4 osobami, alebo osobami z jednej domácnosti. Taktiež musia v interiéri platiť dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. V prípade režimu základ je možný vstup len do exteriéru, pričom na terase môže byť maximálne 10 osôb.

Ak je tvoj okres červený v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinný respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou na hromadných podujatiach.

Vysoké školy majú prísnejšie opatrenia, 20 ľudí v „základe“, 40 študentov s OTP alebo 120, ak sú plne zaočkovaní. Na internáte môžeš byť, len ak chodíš prezenčne do školy.

V červenom okrese sa v režime „zaočkovaní“ alebo OTP v exteriéri reštaurácie naješ bez kapacitných obmedzení, interiéri zas môžu byť 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti; v interiéri rozostup stolov najmenej 2 metre. V prípade režimu „základ“ je povolený okienkový predaj a rozvoz.

Ak patríš do bordového okresu, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V bordovom okrese sa v režime zaočkovaných môžeš v exteriéri reštaurácie stravovať bez kapacitných obmedzení. V interiéri sú povolené 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, pričom je nutný rozostup stolov najmenej 2 metre a konzumácia len posediačky.

V režime OTP sa v bordovom okrese povoľuje len exteriér bez kapacitných obmedzení, s rozostupom stolov v exteriéri najmenej 2 metre. V režime základ je povolený len okienkový predaj a rozvoz.

Ak je tvoj okres čierny, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V čiernom okrese je povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Fitness centrá sú v čiernych okresoch zakázané pre všetky režimy.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie