COVID-19 vo svete už zabil tri milióny ľudí. Najviac obetí majú v USA, u protinožcov nemali úmrtie už celé mesiace

  • Trvalo viac než rok, kým počet obetí dosiahol na celom svete dva milióny
  • Ďalších milión úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom pribudlo za približne tri mesiace
  • Najlepšia situácia je v Austrálii, ktorá poslednú obeť koronavírusu zaznamenala v decembri
praha úmrtia koronavírus
KK34 Praha - Žena kráča na Staromestskom námestí, na ktorom sú namaľované biele kríže pri príležitosti prvého výročia úmrtia prvého českého pacienta na ochorenie Covid-19, 22. marca 2021 v Prahe. FOTO TASR/AP A woman walks at the Old Town Square in Prague, Czech Republic, Monday, March 22, 2021. A group of activists painted the crosses to criticize the government's response to the coronavirus pandemic. (AP Photo/Petr David Josek)
  • Trvalo viac než rok, kým počet obetí dosiahol na celom svete dva milióny
  • Ďalších milión úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom pribudlo za približne tri mesiace
  • Najlepšia situácia je v Austrálii, ktorá poslednú obeť koronavírusu zaznamenala v decembri

Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 po celom svete prekročil v utorok hranicu troch miliónov. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry Reuters.

Údaje agentúry Reuters poukázali na fakt, že trvalo viac než rok, kým počet obetí dosiahol na celom svete dva milióny. Ďalších milión úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom pribudlo za približne tri mesiace.

Jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo do nedele najmenej 370,3 milióna ľudí, čo predstavuje takmer 4,75 % svetovej populácie. Vyplýva z najnovších údajov databázy Our World in Data.

Spojené štáty sú na tom stále zle, pridáva sa aj India a Irán

Medzi najviac postihnuté krajiny patrí Brazília, ktorá v poslednom čase hlási rekordné denné prírastky v počte úmrtí na koronavírus. Spolu s Brazíliou je situácia stále zlá aj v Spojených štátoch.

Ako TASR informuje, Spojené štáty sú stále krajinou s najväčším počtom úmrtí – 555 000, čo predstavuje zhruba 19 % zo všetkých úmrtí na koronavírus na svete. Aj napriek tomu v nedeľu hlásili najnižší počet úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom za viac ako pol roka.

Situácia sa však zhoršuje v Indii, ktorá v pondelok zaznamenala rekordný nárast nových prípadov nákazy. Krajina zápasiaca so svojou druhou vlnou šírenia koronavírusu potvrdila dosiaľ vyše 12,5 milióna infikovaných, čo je tretí najvyšší počet po USA a Brazílii.

India covid koronavírus
zdroj: Worldometers

Podobne je na tom aj Irán, kde v pondelok dosiahol počet nových prípadov za posledných 24 hodín štvormesačné maximum – 13 890, pričom v hlavnom meste Teheráne vyhlásili pre pokračujúci nárast šírenia koronavírusu najvyšší stupeň ohrozenia.

Ukrajina zaznamenáva rekordný počet úmrtí

Región Európy, kam patrí 51 krajín, má podľa Reuters takmer 1,1 milióna úmrtí. V piatich európskych krajinách (Británii, Rusku, Francúzsku, Taliansku a Nemecku) zaznamenali približne 60 % zo všetkých úmrtí na koronavírus v Európe.

Čo sa týka našich susedov, so zlým priebehom pandémie bojuje Ukrajina, ktorá za posledný deň zaznamenala rekordný počet úmrtí na koronavírus.

Ukrajina covid koronavírus
zdroj: TASR/AP

Krajina vo veľkom zaostáva aj v očkovaní. Aj napriek tomu, že prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu sa dalo na Ukrajine zaočkovať doteraz 248 736 osôb, obe dávky doteraz dostali dvaja ľudia.

Nový rekord padol aj v rakúskej metropole. Viedeň v nedeľu zaznamenala rekord v rámci počtu pacientov s koronavírusom hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Oproti sobote pribudlo na JIS 17 pacientov, čím ich počet stúpol na 223, uvádza TASR.

Austrália je už niekoľko mesiacov bez obetí koronavírusu

Austrália je krajinou, ktorá boj s koronavírusom zvláda najlepšie, informuje Endcoronavirus. Potvrdzuje to aj Worldometers, kde graf ukazuje, že denne v Austrálii pribudne len niekoľko nových prípadov.

Za celý čas mala Austrália takmer 30 000 prípadov koronavírusu, pričom 909 nakazených ľudí ochoreniu podľahlo. Zaujímavé však je, že posledné úmrtie krajina zaznamenala na konci decembra.

Australia covid koronavírus
zdroj: Worldometers

Väčšina austrálskych štátov podľa Reuters už pred niekoľkými mesiacmi obyvateľom Nového Zélandu povolila vstup na svoje územie bez povinnosti absolvovať karanténu.

Nový Zéland však karanténu aj naďalej vyžadoval. Táto ostrovná krajina svoje hranice uzavrela v marci 2020 s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. O pár dní však Nový Zéland zruší povinnú karanténu pre cestujúcich z Austrálie.

Ako TASR uvádza, novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v utorok potvrdila, že platnosť karanténneho opatrenia sa skončí 18. apríla.

Zdroje: TASR, Endcoronavirus, Worldometers, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK