Počet podnájmov v Bratislave je alarmujúci. Klesol takmer o polovicu

  • Priemerná cena nových bytov v Bratislave dosiahla 4 180 eur s DPH za meter štvorcový
  • Za poklesom ponuky nehnuteľností na prenájom stoja dva faktory
reality, bratislava
Unsplash/Petar Avramoski Unsplash/Tierra Mallorca
  • Priemerná cena nových bytov v Bratislave dosiahla 4 180 eur s DPH za meter štvorcový
  • Za poklesom ponuky nehnuteľností na prenájom stoja dva faktory

V Bratislave poklesol počet bytov na prenájom takmer o polovicu. Vyplýva to z aktuálnej tlačovej správy realitnej spoločnosti Lexxus. Medzikvartálny pokles bytov na trhu nájmu predstavuje podľa nej viac ako 30 percent, v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 až o 48 percent.

„Na trhu je aktuálne menej než 2 600 bytov určených na prenájom. Slabšia je aj ponuka bytov v novostavbách, oproti minulému roku je chudobnejšia o takmer 20 percent,“ uvádza spoločnosť s tým, že cena nového bývania sa naďalej zvyšuje.

Za poklesom ponuky nehnuteľností na prenájom stoja podľa Lexxusu dva faktory. „Ten prvý, významnejší, je spojený s utečeneckou krízou a zvýšeným záujmom o prenájmy zo strany ukrajinských obyvateľov utekajúcich pred vojnovým konfliktom v krajine,“ konštatuje spoločnosť s tým, že tento faktor výrazne zasiahol trh nájmov hlavne v marci.

„Zároveň sa na trhu nájmov objavila situácia, ktorú sme krátkodobo zaregistrovali už pred rokom a bola spojená s predajom investičných nehnuteľností. Ekonomická situácia viedla, podobne ako pred rokom, u menšej časti majiteľov investičných nehnuteľností, k ich predaju. Tieto byty rozšírili ponuku na sekundárnom trhu,“ upresňuje risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

Podľa prvých údajov bolo na rezidenčnom trhu ku koncu marca v ponuke viac ako 1 560 nových bytov. „V porovnaní s posledným kvartálom uplynulého roka ide o viac ako trojpercentný pokles, no v medziročnom porovnaní o takmer 20-percentný pokles,“ poznamenala spoločnosť s tým, že počas prvého kvartálu tohto roka na bratislavský realitný trh pribudlo deväť nových projektov, pričom v štyroch prípadoch išlo o nové etapy v rámci už existujúcich projektov.

V mesiacoch január až marec 2022 bolo zazmluvnených 736 bytov. „Medzikvartálne sa ich počet zvýšil o 21,5 percenta, no oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa znížil o 26,2 percenta,“ priblížil Lexxus.

Musíme si priplatiť

Priemerná cena nových bytov ku koncu prvého kvartálu tohto roka dosiahla hodnotu 4 180 eur s DPH za meter štvorcový. „Opäť konštatujeme zvýšenie a ďalšie nové pokrízové maximum. Medzikvartálne sa cena zvýšila o 288 eur s DPH, teda zhruba o 7,4 percenta,“ uvádza spoločnosť s tým, že priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých bratislavských okresoch.

„Najvýraznejšie v BA II o 12,8 percenta oproti minulému kvartálu, naopak najmenej sa zvýšila v BA III o 1,6 percenta,“ dodáva s tým, že rástla aj cena predaných bytov, ktorá dosiahla úroveň 3 744 eur s DPH. Medzikvartálne sa teda zvýšila o 174 eur s DPH, resp. 4,9 percenta.

Na trhu s bytmi, ktoré už mali aspoň jedného majiteľa, sa ponuka bytov zvýšila o takmer štyri percentá, pričom majoritnú časť tejto ponuky, tvorili byty pôvodne určené na investičné účely, ktorých majitelia sa rozhodli ich predať.

„Otázka osobnej bezpečnosti či budúceho ekonomického vývoja opätovne viedla časť vlastníkov bytov k ich predaju,“ vysvetľuje spoločnosť. Priemerná cena bytov na sekundárnom trhu dosiahla úroveň 3 773 eur s DPH za meter štvorcový.

„Aj v tomto prípade sme zaznamenali nárast, a to o takmer šesť percent, resp. 205 eur. Priemerná cena rástla u všetkých veľkostných kategórií bytových jednotiek okrem päť a viacizbových bytov,“ uzavrela spoločnosť.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá