Počet úmrtí na Covid sa na Slovensku zvýšil druhý mesiac za sebou. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 597
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 611
Na snímke sú zdravotníci v ochranných oblekoch proti covidu.
TASR/Lukáš Grinaj
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 597
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 611

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 69,96 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 597 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 296 469, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 842 619 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 541 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 prípad. Celkový počet úmrtí je 20 454.

Počet úmrtí sa v auguste medzimesačne znížil, celkovo zomrelo 4 383 ľudí. Tento počet bol druhý najnižší v roku 2022. Druhý mesiac za sebou sa však zvýšil počet zomretých v súvislosti s ochorením COVID-19.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Najčastejšou príčinou úmrtí sú naďalej choroby obehového systému. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v auguste 2022, ktoré v utorok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Celková nadúmrtnosť na Slovensku bola v auguste len mierna. „Nižšiu nadúmrtnosť oproti päťročnému priemeru pred pandémiou ovplyvnil nižší počet zomretých na dve najčastejšie príčiny zomierania – choroby obehového systému a nádory,“ priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Najčastejšími príčinami úmrtí boli choroby obehového systému (43 percent), nádory (24 percent), nasledujú choroby dýchacej sústavy (9 percent), tráviacej sústavy (6 percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (4 percentá). Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v auguste 129 osôb, čo tvorí takmer trojpercentný podiel na celkovej úmrtnosti.

Už druhý mesiac po sebe sa podľa úradu situácia najviac zhoršovala v Banskobystrickom kraji, kde počet úmrtí v auguste vzrástol o vyše 14 percent nad priemernú hodnotu posledných piatich rokov pred pandémiou.

„V porovnaní s júlom sa miera úmrtnosti (mierne) zhoršila ešte v dvoch krajoch Slovenska, a to v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Najvýraznejšie zlepšenie situácie zaznamenal Bratislavský kraj,“ priblížili zo ŠÚ SR.

Z hľadiska veku bola naďalej vyššia úmrtnosť (o 10 percent) vo vekovej skupine nad 65 rokov, čo je najpočetnejšia z troch základných vekových skupín v štruktúre zomretých. Seniori nad 65 rokov tvorili viac ako tri štvrtiny zomretých.

Kanada od októbra ruší obmedzenia

Kanada od 1. októbra ruší všetky obmedzenia súvisiace s koronavírusom pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny vrátane povinného testovania, karantény a izolácie. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

letisko, cestovanie
zdroj: TASR/Thomas Padilla

Vláda sa tak rozhodla na základe miery zaočkovanosti, dostupnosti novších vakcín a liečby, ako aj na základe vedeckého modelovania, podľa ktorého Kanada prekonala vrchol najnovšej vlny koronavírusovej pandémie.

Cestujúci bez ohľadu na občianstvo už nebudú musieť od soboty (1.10) predkladať zdravotné informácie prostredníctvom aplikácie ArriveCAN ani sa preukazovať potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Podľa vyhlásenia vlády sa od cestujúcich už nebude vyžadovať ani povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá