Poctivý slovenský farmár sa postavil šikane kontrolóra, ktorý ho „čudne“ pokutoval. Z tržnice ho vyhodili bez udania dôvodu

  • Nitriansku mestskú tržnicu minulý rok v lete zaplavili kontroly
  • Ich cieľom bolo nájsť podnikateľov, ktorí zákazníkom ponúkajú ovocie a zeleninu z veľkoskladu
  • Odskákal si to poctivý Nitran
Unsplash/Mael Balland Unsplash/Renate Vanaga
  • Nitriansku mestskú tržnicu minulý rok v lete zaplavili kontroly
  • Ich cieľom bolo nájsť podnikateľov, ktorí zákazníkom ponúkajú ovocie a zeleninu z veľkoskladu
  • Odskákal si to poctivý Nitran

Razia bola príkazom šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Nariadil ju krátko po zverejnení videa, v ktorom poslanec za Sme rodina Patrick Linhart poukázal na priekupníkov na nitrianskej tržnici. Kontrolóri mali za úlohu nájsť obchodníkov, ktorí si svoje produkty nevypestovali. 

Tento záťah sa dotkol aj Karola Meska z Jarku. Kvôli ťažkej autohavárií bol nútený skončiť v predošlom zamestnaní a prostredníctvom pestovania a predaja vlastnej zeleniny si privyrába, aby nemusel žiť len zo sociálnych dávok pre ťažko postihnutých.

zelenina
zdroj: Unsplash/Megan Thomas

Razia sa vymkla kontrole

Podľa slov Meska sa kontrolóri vôbec nezamerali na priekupníkov. Skôr ich zaujímali predajcovia vlastnej produkcie.

„Vo štvrtok (9. 7.) prišiel do môjho stánku na mestskej tržnici kontrolór. Jeho závery ma doslova zaskočili, pretože rovnaký človek ma kontroloval už 30. 6., teda tesne pred zverejnením videa poslanca Linharta. Vtedy nezistil žiadne porušenia a priestupky, pritom som mal všetko rovnako ako o pár dní neskôr,“ opísal celú situáciu pre Aktuality.sk Mesko.

Už v júli mu tak inšpektor udelil pokutu vy výške 100 eur. Kontrolór mu vytkol, že na cenovke mu chýba kvalitatívna trieda cibule. Taktiež skonštatoval, že niektoré druhy zeleniny nie sú na konzumáciu vôbec určené.

Ešte v ten deň sa Mesko vybral na regionálnu veterinárnu pobočku, kde sa na inšpektora sťažoval. Keďže tam zastihol riaditeľa, vypočul ho. Následne mu slovne nariadil, aby zaplatil 50 eur. O platbe nedostal predajca žiadne potvrdenie.

zelenina
zdroj: Unsplash/Max

K potvrdeniu o zaplatení sa Mesko dostal až o dva dni, kedy mu ho kontrolór priniesol osobne. Zároveň chcel vykonať ďalšiu kontrolu. Podnikateľ s tým problém nemal, kontrolu si chcel však nahrať na telefón, s čím inšpektor nesúhlasil a odišiel preč. S celou vzniknutou situáciou sa Mesko obrátil na okresnú prokuratúru v Nitre.

Inšpektor vraj nepochybil

Koncom roka 2020 podal prokurátor protest proti blokovej pokute. Tvrdil, že na blokoch neboli správne vyznačené údaje o tom, komu, kedy a za aký priestupok bola sankcia udelená. „Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky protestu prokurátora vyhovela a protestom napadnuté bloky na pokutu zrušila,“ dodal hovorca krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček. 

K nepríjemnej situácii sa nevyjadril ani riaditeľ ŠVPS v Nitre Ján Chladný. „Rozhodnutie prokurátora nebudem komentovať. Proti jeho verdiktu sa neodvoláme, aj keď si myslím, že pri svojom rozhodovaní nezobral do úvahy prípad ako celok a rozhodol len čiastkovo,“ povedal pre Aktuality.sk Chladný. 

Sú drahšie palivá naozaj kvalitnejšie alebo je to iba marketingový trik? Zisťovali sme to za teba

Za ďalšie problémy môže mesto

Aj napriek tomu, že verdikt prokurátora Meska potešil, koncom roka ho čakalo ďalšie nepríjemné prekvapenie. Mesto Nitra mu zrušilo prenájom na tržnici. Dôvod však radnica neudala žiaden.

„Mesto Nitra ako vlastník mestskej tržnice má právo ukončiť zmluvný vzťah o nájme predajného zariadenia aj bez udania dôvodu. Každopádne, je v záujme mesta, aby okrem zabezpečenia prevádzky samotnej tržnice fungovali aj vzťahy medzi samotnými nájomcami a aby bola zabezpečená dôvera medzi nájomcami a mestom ako prenajímateľom,“ uviedol hovorca mesta Nitra Henrich Varga.

Tieto tvrdenia Mesko rázne odmietol a s postupom radnice sa nechce vyrovnať. Brániť sa bude prostredníctvom súdu. 

Zdroj: Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK