Počul si už o pravidle 1 %? Vďaka nemu dokážeš vo svojom živote veľké veci

  • Je veľmi ľahké nadchnúť sa pre nový cieľ, sen alebo víziu
  • Oveľa náročnejšie je však vytrvať na ceste za ich dosiahnutím
  • Ak sa niekedy necháš odradiť tým, aký veľký je tvoj cieľ, tvojou záchranou je pravidlo 1 %
Počul si už o pravidle 1 %? Vďaka nemu sa budeš posúvať vpred míľovými krokmi
Unsplash/Rowen Smith | Unsplash/KE ATLAS
  • Je veľmi ľahké nadchnúť sa pre nový cieľ, sen alebo víziu
  • Oveľa náročnejšie je však vytrvať na ceste za ich dosiahnutím
  • Ak sa niekedy necháš odradiť tým, aký veľký je tvoj cieľ, tvojou záchranou je pravidlo 1 %

Veľké ciele nás dokážu odradiť

Určite sa to už niekedy stalo aj tebe. Mal si pred očami nejaký svoj veľký sen a konečne si sa rozhodol, že ideš robiť všetko preto, aby sa ti splnil. Zrazu si si však uvedomil, že to, po čom túžiš, je tak veľkolepé, až sa ti to začalo zdať nedosiahnuteľné. Tvoj cieľ sa ti tak zrazu začal zdať veľmi vzdialený, a ty si zostal úplne demotivovaný, pretože si ani len netušil, ako sa k nemu priblížiť. A tak si sa ho nakoniec vzdal. Ak si sa niekedy v podobnej situácii ocitol, máme pre teba skvelý tip, ako ju nabudúce vyriešiť. 

Tajomstvo malých krokov

A teraz si predstav, že v tejto situácii by si sa zachoval inak. Pôvodne ťa veľkoleposť tvojho sna vydesila a nadobudol si pocit, že je nedosiahnuteľný. Čo by sa však stalo, keby si si ho rozdelil na 20, 50 či hoci aj 100 drobných krokov? 

journaling
zdroj: Unsplash/ ConvertKit

Čím väčší je cieľ, tým viac krokov potrebuješ na jeho dosiahnutie. Keď je to niečo naozaj veľké, povedzme, že tých krokov bude naozaj 100. Budú to naozaj drobné “krôčiky”, ako napr. kúpenie si nejakej knihy, zapísanie sa na nejaký kurz, spravenie si prieskumu na internete, alebo podobne. Čo sa však stane, ak po dobu 100 dní spravíš každý jeden deň takýto mikrokrok? 

Áno, správne. Každý deň spravíš 1 %, a o 100 dní budeš mať svoj cieľ v hrsti. 

50+ stránok, vďaka ktorým môžeš zarábať stovky eur aj popri práci a z domu

Pravidlo 1 %

Toto úžasné pravidlo vychádza z japonskej filozofie Kaizen, ktorá je zameraná na trvalé a kontinuálne zlepšovanie vo všetkých oblastiach života. Nejde pritom o žiadne horúčkovité dosahovanie cieľov, práve naopak. Podstatou tejto filozofie je robiť malé, premyslené kroky, ktoré ťa napokon dovedú k vytúženému veľkolepému cieľu.

A presne na tomto princípe je postavené aj pravidlo 1 %. Pomocou neho si z každodenného pokroku vybuduješ zvyk, a práve to sa stane tvojím hnacím motorom. Pýtaš sa, ako je to možné? Pomôžme si pri vysvetlení vedou. 

Portál Harvard Business Review uvádza jednu veľmi zaujímavú štúdiu, ktorej autormi sú profesorka Teresa Amabile a psychológ Steven Kramer. Pri analýze 12 000 výstupov z denníkov svojich respondentov dospeli pri sledovaní ich emočného stavu k zisteniu, že pre udržanie motivácie nie sú najdôležitejšie ani peniaze, ani pocit istoty, ani schválenie druhými ľuďmi. Je to pocit, že sme spravili nejaký progres. 

stastny, kava
zdroj: Unsplash/Angelo Pantazis

Rozbi svoj plán na drobné kroky

Princípom je teda doslova “rozdrviť” každý svoj cieľ na plán pozostávajúci z čo najviac krokov. Len tak totiž docieliš, že takmer každý deň nadobudneš pocit, že si sa posunul vpred, a spravil si nejaký progres. 

Tieto 3 dôležité tipy ti pomôžu život skutočne žiť, nie ho len prežívať

Ako uvádza portál Lifehack, progres spúšťa v našom mozgu tvorbu dopamínu, čo zvyšuje tvoju motiváciu a túžbu po ďalšom progrese – a tak dookola. Jedno percento tak spravíš dnes, druhé zajtra, a ani nevieš ako, a svoj veľkolepý cieľ máš vo vačku. 

Čo teda dodať na záver? 

Vízia. Zameranie. Vytrvalosť. Dôslednosť. Konzistentnosť. Proces. Cieľ. Oslava. 

Čo bude tvoj dnešný prvý krok, vďaka ktorému si budeš môcť povedať, že si o 1 % bližšie k svojmu cieľu?

Zdroje: hbr.org, lifehack.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie