Tieto 3 dôležité tipy ti pomôžu život skutočne žiť, nie ho len prežívať

  • V živote každého človeka nastanú isté obdobia, kedy máme pocit, že sme uviazli v akejsi rutine
  • Ak sa práve v podobnej situácii nachádzať aj ty, tieto 3 tipy ti môžu pomôcť
  • Navedú ťa totiž na to, ako svoj život žiť, nie ho len prežívať
úsmev
Unsplash/Natashia Shukla
  • V živote každého človeka nastanú isté obdobia, kedy máme pocit, že sme uviazli v akejsi rutine
  • Ak sa práve v podobnej situácii nachádzať aj ty, tieto 3 tipy ti môžu pomôcť
  • Navedú ťa totiž na to, ako svoj život žiť, nie ho len prežívať

Žiješ alebo prežívaš?

Medzi týmito dvoma termínmi je totiž veľký rozdiel. Prežívajú ľudia, ktorí uviazli v rutine, a ktorí sa už zo života nedokážu tešiť. Naopak, žijú tí, ktorí sa dokážu radovať aj z úplných maličkostí, a svoj život si užívajú na 100 %. Do ktorej skupiny ľudí patríš ty? Ak sa chceš pridať do tej, čo žije naplno, nechaj sa inšpirovať týmito 3 tipmi. 

#1 Praktizuj mindfulness v každej jednej situácii

Ako uvádza portál Medium, podľa National Science Foundation vygeneruje ľudský mozog denne 12 000 – 60 000 myšlienok. Uhádneš, koľko z nich je negatívnych? V priemere až 80 %. Navyše, až 95 % všetkých myšlienok má opakujúci sa charakter, teda na ne myslíme každý deň, alebo viac dní po sebe. Je síce prirodzené, že vedome nie je možné ovládať každú svoju myšlienku, no môžeš sa ich naučiť vnímať aspoň väčšinu. 

Cieľom spôsobu myslenia mindfulness je to, aby si si plne a so všetkou všímavosťou uvedomoval práve prebiehajúcu chvíľu – teda aby si žil v prítomnosti, nie v minulosti alebo v budúcnosti. Práve pnutie sa na to, čo sa stalo alebo sa ešte len má stať, nás totiž často oberá o chuť do života, a miesto žitia tak len prežívame. Mindfulness je však niečo, čo to môže zmeniť. 

Počul si už o sile pozitívnych afirmácií? Začni ich používať a sleduj na sebe zmeny, ktoré sa udejú

Aj mozog sa totiž správa ako sval. Čím viac ho na niečo trénuješ, tým lepšie sa tomu prispôsobí. Keď teda napríklad ješ, sústreď sa výhradne iba na jedlo. Keď sa prechádzaš mestom, sústreď sa na tie najmenšie detaily. Keď pracuješ, sústreď sa iba na prácu. Znie to síce jednoducho, no pravda je taká, že je to dosť náročné. Cvikom to však určite zvládneš. 

zdroj: Unsplash/ Etienne Boulanger

#2 Zbieraj zážitky

Možno si pomyslíš, že v aktuálnej situácii, kedy je aj cestovanie značne sťažené, je to oveľa ťažšie. To je síce pravda, avšak to, že je to náročnejšie neznamená, že je to nemožné. Zážitky si predsa môžeš vytvárať aj inak. 

Portál Addicted2Success uvádza, že ľudia majú najväčšiu radosť z peňazí vtedy, keď ich neminú na materiálne veci, ale na zážitky. Radosť z kúpy nejakej veci totiž postupne pominie, no ak ti spraví radosť nejaký zážitok, tento moment si môžeš v mysli opakovať znovu a znovu, a stále z neho pocítiš rovnakú radosť.

Investuje preto svoj čas i peniaze do vytvárania momentov, ktoré sa ti zaryjú do pamäte. Nech už je to čokoľvek, choď do toho. Práve zážitky sú totiž to, čo mení prežívanie na žitie. 

#3 Venuj viac času veciam, ktoré ťa robia šťastným

Každého robí šťastným niečo iné, je preto dôležité, aby si si odpovedal na otázku, čo robí šťastným teba. Je to práca? Alebo čas strávený s priateľmi či s rodinou? Alebo nejaká kreatívna činnosť, ktorej sa venuješ vo svojom voľnom čase? Nech už je to čokoľvek, musíš si na to vyčleniť čas – aj keď si akokoľvek zaneprázdnený. 

Toto je 5 chýb, ktoré robí pri hľadaní motivácie 90 % ľudí

Veľakrát si ani neuvedomujeme, kedy nastane ten zlom, kedy v živote robíme len veci, ktoré musíme, a prestaneme sa venovať tým, ktoré robiť chceme, a ktoré milujeme. Samozrejme, že šťastie je vrtkavé, a niekedy v živote nastanú aj naozaj závažné situácie, ktoré ti vezmú “vietor z plachiet”. Ani vtedy však nezabúdaj na tieto činnosti – aj keď by ťa mali rozveseliť hoci len na chvíľu. 

Keď sa ich totiž vzdáš, tvoj život začne byť trpký. Naopak, keď sa ich budeš držať, zo svojho života sa budeš radovať aj v náročnejších chvíľach. A každý z nás si predsa zaslúži svoj život žiť, nie ho len prežívať. 

Zdroje: medium.com, addicted2success.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech