Pod nohami nám leží prastarý mimozemský svet. Zem sa v pradávnej minulosti zrazila so svojou „sestrou“

  • Nová štúdia naznačuje, že pod zemským povrchom je pochovaná iná planéta
  • Theia sa so Zemou zrazila pred miliardami rokov
  • Pri kolízii vznikol Mesiac
zem a iná planéta
Unsplash/Andrej Sachov
  • Nová štúdia naznačuje, že pod zemským povrchom je pochovaná iná planéta
  • Theia sa so Zemou zrazila pred miliardami rokov
  • Pri kolízii vznikol Mesiac

Mimozemšťania, UFO a iné nadpozemské anomálie fascinujú ľudstvo už od nepamäti. Často sa však nachádzajú na hrane uveriteľného a skôr zapadajú do definície konšpiračných teórií – slúžia na zábavu a na to, aby ľudí prinútili zamyslieť sa. Málokedy však existujú aj reálne fakty, ktoré by dané teórie podložili.

Veľmi populárnou teóriu v tejto oblasti je existencia pradávnej planéty nazývanej Theia. Už dlhé roky sa hypotetizuje, že naša slnečná sústava kedysi obsahovala o jednu planétu viac. Toto vesmírne teleso malo mať veľkosť podobnú Marsu, no jeho život ukončil náraz do planéty Zem, v dôsledku čoho vznikol aj náš Mesiac.

Na úroveň reálnej vedeckej teórie ho však posadila nedávna štúdia Kalifornského Inštitútu Technológie vedená geofyzikom Qianom Yuanom. Uverejnená bola v prestížnom odbornom magazíne Nature.

Štúdia naznačuje, že pozostatky pradávnej vesmírnej „sestry“ našej planéty môžu byť dodnes pochované priamo pod našimi nohami, približne 3 000 kilometrov pod zemským povrchom.

Materiál, ktorý by tam nemal byť

Vo vnútri Zeme sa totiž nachádzajú dva regióny známe ako „veľké provincie nízkej velocity“, v skratke LLPV (z angl. large low-velocity provinces). Laicky povedané, ide o „guče“ materiálu, ktorý sa javí byť hustejší, ako všetok okolitý materiál. Seizmické vlny nimi prechádzajú pomalšie ako zvyškom hornín, od čoho je odvodený aj vyššie spomenutý názov.

Vedci si prítomnosť týchto dvoch regiónov dlho nevedeli vysvetliť, no Yuanova štúdia ich existenciu prepája práve s vesmírnou kolíziou z dávnej minulosti. Zrážka dvoch telies totiž spôsobila, že najvrchnejšia časť zemskej kôry sa doslova roztopila, pričom tá nižšia nárazu odolala. V tomto procese sa pravdepodobne materiál planéty Theia zavŕtal hlboko do Zeme a ostal tam dodnes.

planéty
zdroj: Unsplash/Javier Miranda

Správnosť teórie podporujú aj simulácie, ktoré tím z Kalifornského Inštitútu vykonal. Doterajšou teóriou ohľadom LLPV bolo, že ide o materiál z oceánskeho dna, ktorý pod povrch pochovali pohyby tektonických dosiek. Existujú však dôkazy, že hmota tvoriaca LLPV je omnoho staršia, čo by negovalo danú teóriu.

Práve vek hmoty však zapadá perfektne do Yuanovej teórie, keďže zrážka Zeme a planéty Theia sa odohrala prinajmenšom pred 4,5 miliardami rokov. Dokázať pravdivosť teórie by však mohlo byť, napriek viacerým presvedčivým dôkazom, veľmi ťažké.

Dôkazy sú na Mesiaci

Ako sme už spomenuli, potenciálne pozostatky pradávnej planéty ležia približne 3 000 kilometrov pod zemou, a teda je takmer nemožné sa k nim dostať. Len pre porovnanie, najnižší bod, ktorý v súčasnosti poznáme, leží na dne Mariánskej priekopy a nachádza sa „len“ 11 kilometrov hlboko.

Realistickejšou cestou, ako teóriu potvrdiť, je nazbierať vzorky z Mesiaca. Ak je hypotéza pravdivá a pri pradávnej zrážke skutočne vznikla jediná prirodzená družica Zeme, mal by sa v nej tiež nachádzať materiál z mimozemského sveta.

„Teším sa na budúce misie na Mesiac, ktoré prinesú späť horniny z jeho plášťa. Tie podľa väčšiny simulácií zrážky, pri ktorej sa formoval Mesiac, veľmi pravdepodobne pochádzajú z planéty Theia,“ povedal Yuan, ktorého cituje portál Vice.

Ak vzorky mesačného plášťa a materiál v LLVP zdieľajú rovnaké chemické podpisy, mali by pochádzať z toho istého telesa,“ uzavrel.

Zdroje: Nature, Vice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá