Pod referendum o páde vlády sa už podpísalo vyše 320 000 ľudí

  • Na vyhlásenie referenda je potrebných ešte 30-tisíc podpisov
  • Referendum má mať dve otázky
Robert Fico
TASR/Jakub Kotian
  • Na vyhlásenie referenda je potrebných ešte 30-tisíc podpisov
  • Referendum má mať dve otázky

Petíciu k referendu o páde vlády doposiaľ podpísalo vyše 320.000 ľudí. Pre TASR to uviedol člen predsedníctva opozičnej strany Smer-SD a šéf petičného výboru Igor Melicher. Na vyhlásenie referenda treba 350 000 podpisov.

„Konečné čísla nemáme približne z troch krajov. Je to orientačné číslo, ale veľmi blízke pravde,“ spresnil Melicher. Poukázal na to, že petičné hárky chodia denne listom aj na centrálu strany, kde ich zvykne byť od 1000 do 4000.

Petičnú akciu k referendu inicioval Smer-SD v júni. Predseda strany Robert Fico avizoval, že pokiaľ sa potrebné podpisy podarí vyzbierať do polovice augusta, chcel by referendum v spoločnom termíne s jesennými voľbami. Politickú podporu referendu deklarovali aj mimoparlamentné subjekty Hlas-SD, SNS a Republika.

Referendum má mať dve otázky, pričom prvá má znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ Druhá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“

Prezidentka SR Zuzana Čaputová avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Otázka podľa nej vykazuje znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.

Úspešné referendum musí spôsobiť demisiu vlády

Navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné, tvrdí predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v súvislosti s prebiehajúcou petičnou akciou k referendu.

Fico pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi však musí spôsobiť demisiu vlády. Informoval o tom v júni na tlačovej konferencii.

Poukázal na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý podľa neho skonštatoval, že predčasné voľby sa na Slovensku nemôžu konať, kým nedôjde k zmene ústavy.

K prvej otázke povedal, že ak sú ľudia nositeľmi štátnej moci, musia mať právo poslať vládu do demisie. Nevylúčil, že po demisii nemusia prísť automaticky predčasné voľby a v parlamente môže existovať väčšina, ktorá sa môže opätovne pokúsiť o zostavenie novej vlády. Nepokladá to však za pravdepodobné. 

Ako podotkol líder opozičnej strany, v reakciách na petičnú akciu nezachytili nikoho, kto by povedal, že navrhované otázky sú protiústavné. Odvolávajúc sa na Ústavný súd SR zdôraznil, že výsledok referenda je priamo záväzný a má silu ústavného zákona.

V prípade, že by v platnom referende odsúhlasili ľudia druhú otázku, nebude podľa neho treba ani meniť ústavu. „Ak by ústavná kríza ďalej pretrvávala, neboli by schopní zostaviť vládu, v takom prípade stačí 76 hlasov v Národnej rade SR, aby sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby,“ uviedol.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá