Podajme pomocnú ruku tým, ktorých často prehliadame. Zima je pre ľudí bez domova kritická, pomôcť dokáže aj drobnosť

  • Pomoc sa dá poskytnúť aj banálne znejúcim aktom – všímaním si toho, čo sa deje okolo nás
  • Zimné mesiace sú pre ľudí bez domova kritické, Bratislava vyzýva občanov, aby im podali záchrannú ruku aj oni
Unsplash/Jon Tyson
  • Pomoc sa dá poskytnúť aj banálne znejúcim aktom – všímaním si toho, čo sa deje okolo nás
  • Zimné mesiace sú pre ľudí bez domova kritické, Bratislava vyzýva občanov, aby im podali záchrannú ruku aj oni

Nie každý človek má privilégium „prečkať“ mrazivé počasie vo vyhriatych príbytkoch. Pre ľudí bez domova predstavuje zima jedno z najkritickejších ročných období. Mesto Bratislava preto vyzýva občanov, aby preukázali solidaritu a podali ľuďom, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou, pomocnú ruku. Pomôcť sa dá naozaj jednoduchým činom – stačí vnímať svoje okolie. 

V Bratislave žije na ulici niekoľko tisíc ľudí, ktorí počas zimy čelia tým najhorším podmienkam. Mnohí z nich trpia zhoršeným zdravotným stavom a teploty hlboko pod nulou pre nich môžu znamenať až ohrozenie života. Ako prevenciu pred fatálnymi dôsledkami zimy sme preto počas najstudenších mesiacov zaviedli tzv. krízový režim. No potrebujeme aj vašu pomoc,“ uvádza mesto Bratislava v statuse na sociálnej sieti Facebook

Bratislava sa už do pomoci pustila. Avizuje, že počas nočných hodí budú všetky jednotky Mestskej polície Bratislava v spolupráci so Sekciou sociálnych vecí bratislavského magistrátu vyhľadávať ľudí bez domova a vo verejnom priestore, ktorým následne podľa potreby zabezpečia pomoc. 

Budú rozdávať materiálnu pomoc v podobe diek, spacákov či teplých odevov, v prípadoch, keď bude pre človeka noc na ulici predstavovať fatálne ohrozenie, zabezpečia jeho do prepravu do Krízového mestského nocľahu, prípadne do Nocľahárne sv. Vincenta Depaul alebo privolajú rýchlu zdravotnú pomoc.

Pomáhať je normálne

Pridať sa k pomoci môžeme my všetci. Stačí, ak budeme ľuďmi. „Pri svojich prechádzkach buďte, prosíme, obozretní a všímaví kedykoľvek, keď pôjdete okolo sediaceho či ležiaceho človeka bez domova,“ žiada mesto.

Vysvetľuje, že je potrebné si všímať najmä, či je osoba dostatočne teplo odetá, prípadne či nevykazuje známky podchladenia, akými sú napríklad tras, chvenie, mumlanie či nezrozumiteľná reč. Ak máme podozrenie, že osoba môže byť podchladená, je potrebné kontaktovať záchrannú zdravotnú službu. 

Ak sa človeku prihovoríte, spýtajte sa, ako sa cíti, či plánuje prespať v úkryte a aké má vybavenie. Ak sa vám daný človek zdôverí, že plánuje mrazivú noc stráviť vonku alebo pôsobí zoslabnuto, prosíme, aby ste kontaktovali mestskú políciu na čísle 159,“ odkazuje mesto na záver. 

Priblížme sa Vagusu

Záslužnú prácu pri pomoci ľuďom bez doma vykonáva aj nezisková organizácia Vagus. Do bratislavských ulíc vysielajú šesťkrát do týždňa terénny tím, ktorý ľuďom zabezpečuje teplé oblečenie či teplé prikrývky.

Nie je výnimkou, že na zohriatie musíme poskytnúť človeku na chvíľu priestory auta,“ konštatujú v jednom z ich facebookových statusov.

Taktiež žiadajú všetkých, aby boli voči sebe všímavejší. „Preto vás opäť prosíme, ak uvidíte na zemi alebo na lavičke bezvládneho človeka, prihovorte sa mu. Zistite, či je v poriadku, ak máte možnosť, ponúknite mu teplý nápoj. V prípade podozrenia na ohrozenie života bezodkladne volajte na linku 155,“ dodávajú. 

Zdroje: Bratislava - hlavné mesto SR, Facebook/ Vagus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá