Podľa Čaputovej je otestovanie celého Slovenska nenaplniteľné: Je pripravených len 60% odberných tímov

  • Menej ako 24 hodín pred začiatkom operácie Spoločná zodpovednosť je pripravených iba 60% odberných miest
  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa spojila s riaditeľmi niekoľkých slovenských a českých nemocníc a zaujímala sa, ako zvládajú aktuálnu krízovú situáciu
  • Zhodujú sa, že situácia je zlá
čaputova, koronavirus
TASR/Martin Baumann/ TASR/AP
  • Menej ako 24 hodín pred začiatkom operácie Spoločná zodpovednosť je pripravených iba 60% odberných miest
  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa spojila s riaditeľmi niekoľkých slovenských a českých nemocníc a zaujímala sa, ako zvládajú aktuálnu krízovú situáciu
  • Zhodujú sa, že situácia je zlá

Z celkového množstva odberových tímov je naplnených 60%, pričom chýbajú najmä zdravotnícki pracovníci. To všetko ani nie 24 hodín pred plánovaným plošným testovaním. Prezidentka Zuzana Čaputová preto vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby prehodnotil podmienky zákazu vychádzania. Je totiž možné, že státisíce ľudí sa na testovanie z objektívnych príčin nedostanú.

Požiadala som premiéra Slovenskej republiky Igora Matoviča o nasledovné: Vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o test majú záujem. Zároveň však žiadam ešte pred spustením testovania netrestať ľudí, ktorí sa na test nedostanú alebo z objektívnych dôvodov nemôžu ísť. Žiadam zrušiť kategorizáciu občanov, ktorí budú mať priepustku na slobodu a na tých, na ktorých nedošlo,“ vyhlásila prezidentka.

Prezidentka preto podotkla, že cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska je nenaplniteľný.

Prezidentka navštívila aj nemocnice

Prezidentka už skôr naznačovala, že plošné testovanie nemusí byť dobrý nápad. Nemocnice sú podľa Čaputovej kľúčovým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou COVID-19. Zdôrazňuje nutnosť posilňovať a chrániť personál v nich. Prioritne treba tiež zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhu, ako aj dostatok testov na testovanie každého pacienta. „To všetko znamená zachraňovať životy,“ objasnila. 

V odpovediach riaditeľov nemocníc sa podľa Čaputovej opakuje scenár, ktorý jej popisovali aj ich kolegovia z najvyťaženejších nemocníc u našich českých susedov. Zhodujú sa, že takmer všetky svoje kapacity už musia venovať len pacientom s ochorením COVID-19 a ostatné zdravotné úkony sú na minimálnej, nevyhnutnej úrovni. Spoločne potvrdili, že kľúčovým je v tejto chvíli zdravotnícky personál. 

Rozhovor s riaditeľmi slovenských nemocníc zasiahnutých pandémiou

Aká je situácia v našich nemocniciach? Odpovede mám z prvej ruky – poskytli mi ich riaditelia nemocníc v Bojniciach a v Bardejove. Opakuje sa v nich scenár, ktorý mi popisovali aj riaditelia najvyťaženejších nemocníc u našich českých susedov. Rastie počet nakazených lekárov a zdravotníckeho personálu. Ich nedostatok sa už prejavuje, a to v situácii, keď narastá počet hospitalizovaných. V dôsledku toho musia nemocnice obmedzovať poskytovanie starostlivosti pacientom s inými chorobami.Riaditeľom chýba centrálne operatívne riadenie a manažment pacientov medzi nemocnicami, ktoré sú v krízovej situácii.To doterajšie nepovažujú za dostatočné.

Posted by Zuzana Čaputová on Thursday, October 29, 2020

„To sú momentálne najdôležitejší ľudia, ktorých musíme chrániť, doceniť a nevystavovať zbytočnému riziku. Pomôcť môžu aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky a hlavne z radov medikov z lekárskych fakúlt. Rastie počet nakazených lekárov a zdravotníckeho personálu. Ich nedostatok sa už prejavuje, a to v situácii, keď narastá počet hospitalizovaných,“ upozorňuje.

Vyhlásenie slovenských vedcov: Slováci sa musia pripraviť na veľmi ťažké týždne

Riaditeľom tiež chýba centrálne riadenie a manažment pacientov medzi nemocnicami. Nemocnice sú podľa Čaputovej v krízovej situácii, ktorá si vyžaduje operatívne centrálne riadenie, pričom to doterajšie nepovažuje za dostatočné.

O zvládaní krízovej situácie sa hlava štátu rozprávala s riaditeľom Nemocnice sv. Jakuba v Bardejove Mariánom Petkom, riaditeľom dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozefom Mintálom, riaditeľom nemocnice v Bojniciach Vladimírom Vidom, riaditeľmi českých nemocníc v Prachaticiach Michalom Čarvašom a Uherskom Hradišti Petrom Sládkom.

Rozhovor s riaditeľmi českých nemocníc zasiahnutých pandémiou

Česko a Slovensko musí držať spolu aj v týchto ťažkých časoch. To čím prechádzame je v mnohom podobné. Absolvovala som dnes viacero telefonátov s riaditeľmi nemocníc a medzi nimi aj s dvoma českými. Jednak preto, aby som im práve v tento deň vyjadrila podporu v ich neľahkom zápase, ale aj preto, že ich skúsenosti vedia byť pre nás veľmi obohacujúce. V tomto videu prinášam rozhovor s riaditeľom nemocnice v Prachaticiach, pánom Čarvašom a riaditeľom nemocnice v Uherskom Hradišti, pánom Sládkom. Ide o nemocnicu v jednom z najviac zasiahnutých regiónov v Česku. V ďalšom príspevku prinesiem rozhovory s riaditeľmi troch slovenských nemocníc, kde sa už situácia začína podobať tej českej. Obaja páni sa zhodujú, že situácia je zlá. Takmer všetky svoje kapacity už musia venovať len covid pacientom a ostatné zdravotné úkony sú na minimálnej, nevyhnutnej úrovni. Svorne odporúčajú, že kľúčovým je v tejto chvíli zdravotnícky personál. To sú momentálne najdôležitejší ľudia, ktorých musíme chrániť, doceniť a nevystavovať zbytočnému riziku. Pomôcť môžu aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky a hlavne z radov medikov z lekárskych fakúlt. Vieme, že nemocnice sú neuralgický bod celého úspechu v zápase s pandémiou. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy.

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, October 28, 2020

Prezidentka odsudzuje zbytočné strašenie ľudí

Zuzana Čaputová pre CNN Prima News zdôraznila aj význam komunikácie v rámci pandémie. Potvrdila, že pozorne sleduje vývoj v Česku, kde je situácia podľa jej slov vážna. Česko ale nevníma ako „odstrašujúci príklad“.

Prezidentka uviedla, že aj Slovensko má čo robiť, aby zvládlo priebeh pandémie. V tejto súvislosti hovorila o roztrieštení spoločnosti a spochybňovaní ochorenia COVID-19, ale pripomenula tiež solidaritu medzi ľuďmi.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Podľa jej slov je dôležité, aby stále prevažovali elementy, ktoré sú pre riešenie situácie konštruktívne.Faktom je, že sme mnohé reštrikcie prijali trošku skôr ako v Českej republike, takže možno nebude nevyhnutné, že by sme ten vývoj museli nasledovať,“ povedala.

Komunikácia v rámci pandémie musí podľa prezidentky spĺňať veľmi vysoké štandardy krízovej komunikácie a súčasťou toho je i pravdivo pomenovávať hrozby, „neuberať, neprikrášľovať, ale ani nepreháňať“ a nestrašiť ľudí nad mieru, ktorá je potrebná.

V súvislosti s opatreniami za kľúčové označila dobré a kvalitné trasovanie, čiže vyhľadávanie kontaktov a vyčlenenie príslušného množstva kapacít na túto oblasť. Myslím si, že tomu sme mali venovať intenzívnejšiu a väčšiu pozornosť skôr,“ uviedla.

Obmedzenie pohybu osôb je podľa nej zásah do slobody pohybu, ktorý však ústava predpokladá. „Myslím si, že týmto smerom obmedzenie slobody pohybu je napríklad úplne legitímny nástroj,“ povedala.

Celoplošné testovanie na Slovensku označila za výzvu a toto rozhodnutie rešpektuje. Potrebujeme si byť absolútne istí, že takto veľký projekt neodčerpá kapacity, ktoré potrebujeme pri nemocničnej starostlivosti, že neodčerpá kapacity zdravotných pracovníkov,“ dodala.

Zdroje: Facebook/ Zuzana Čaputová, CNN Prima News, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá