Podľa Čekana by Slovensku v boji s pandémiou výrazne pomohla vysoká miera zaočkovanosti u vybranej skupiny ľudí

  • Vysoká zaočkovanosť pri ľuďoch nad 50 rokov by mohla znížiť počty hospitalizovaných, ale aj zrýchliť uvoľňovanie opatrení
  • Pavol Čekan vykreslil, ako by Slovensku mohlo vyzerať pri vysokej zaočkovanosti v danej vekovej kategórii
Pavol Čekan
Facebook/ Pavol Čekan
  • Vysoká zaočkovanosť pri ľuďoch nad 50 rokov by mohla znížiť počty hospitalizovaných, ale aj zrýchliť uvoľňovanie opatrení
  • Pavol Čekan vykreslil, ako by Slovensku mohlo vyzerať pri vysokej zaočkovanosti v danej vekovej kategórii

Biochemik Pavol Čekan dnes vykreslil, ako by vyzeralo Slovensko pri vysokej zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov. Ilustroval to na príkladoch z iných krajín. 

Pavol Čekan hovorí, že pokiaľ by bola miera zaočkovaných v kategórii 50+ vysoká, znížil by sa najmä počet hospitalizovaných s COVID-19. Čekan odhaduje, že by v nemocniciach mohlo v takomto prípade byť 500 až 1 000 pacientov.

To je preto, že aj napriek vysokej zaočkovanosti skupiny nad 50 rokov by do nemocníc prichádzali aj zaočkovaní pacienti z tejto vekovej kategórie. K nim treba pripočítať aj tých mladších hospitalizovaných. Jednoducho ani vakcína nedokáže kompenzovať pridružené diagnózy, rizikové faktory, ale sú aj medzi nami takí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov očkovať nemôžu,“ vysvetľuje. 

Aktuálne je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 3 039 ľudí. 

Pokles COVID pacientov by pozitívne ovplyvnil aj chod plánovaných operácií. „Pre pacientov s inými diagnózami by to znamenalo, že ich termíny operácií by sa neodkladali, aspoň nie v takej miere a bez jasného nového termínu ako dnes,“ doplnil Čekan.

Predstavme si Slovensko s vysokou zaočkovanosťou

Vysoká zaočkovanosť v danej vekovej kategórii by sa dotkla aj každodenného života.

Deti by mohli chodiť do škôl, riešili by sa iba lokálne ohniská, reštaurácie a obchody by nemuseli už x-tý krát bojovať o svoju existenciu. Namiesto lockdown-ov by sme mohli viesť diskusie o tom, za akých podmienok môžu fungovať mimoškolské aktivity a tréningy, a dokonca o tom, či je na športových a kultúrnych podujatiach bezpečné mať 100, 500, alebo 1000 návštevníkov,“ konštatuje Čekan. 

Čekan pri výpočtoch vychádzal z dát krajín, ktoré vo vekovej kategórii 50 + evidujú viac ako 93 % zaočkovaných. Celkový počet denných hospitalizácií v daných krajinách prepočítal na počet obyvateľov Slovenska. 

Napríklad v Singapure, v ktorom žije približne 5,6 milióna obyvateľov, bolo počas delta vlny hospitalizovaných denne 575 až 720, v prepočte na počet obyvateľov Slovenska by to predstavovalo číslo 298 až 343.

„Priznávam, toto porovnanie nie je úplne dokonalé, keďže sa tieto krajiny líšia od Slovenska geografickou polohou, hustotou obyvateľstva, protipandemickými opatreniami, v akej časti pandemickej vlny sa nachádzajú, v kvalite systému testovania, trasovania, ambulantnej liečby, atď. Napriek tomu, 500-1000 pacientov/denne s kovidom je dosť realistický výpočet a takúto záťaž by naše nemocnice v pohode zvládli,“ dodal Čekan.

Očkovanie je na prvom mieste

Iniciatíva Veda pomáha a konzílium odborníkov dnes vydali spoločné odporúčanie pre pokojné Vianoce. Taktiež v ňom zdôraznili benefity očkovania. 

Očkovanie stále zostáva spoľahlivou ochranou pred ochorením COVID-19. Ani ono však pri variante omikron nedokáže dostatočne chrániť pred nakazením. Vedecké štúdie ale potvrdzujú, že vakcína aj naďalej predstavuje najlepšiu ochranu pred vážnym priebehom ochorenia, najmä po zaočkovaní tromi dávkami. Snažme sa pochopiť aj tých, ktorí sa obávajú a zdieľajme s nimi svoje pozitívne skúsenosti s očkovaním,“ uviedli. 

Zdroj: Facebook/ Pavol Čekan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá