Podvodníci sú čoraz prefíkanejší: Najnovšie posielajú falošné SMS zo známeho čísla

  • Prostredníctvom správ chcú ukradnúť heslá k účtom
  • Pozor si dávaj aj na podvodníkov, ktorí kšeftujú s ubytovaniami
telefón
Unsplash/Christian Wiediger
  • Prostredníctvom správ chcú ukradnúť heslá k účtom
  • Pozor si dávaj aj na podvodníkov, ktorí kšeftujú s ubytovaniami

Podvodníci posielajú SMS správy z čísla, z ktorého chodia potvrdenia o zaplatení diaľničnej známky.

Upozornilo na to Ministerstvo dopravy a výstavby SR vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že podvodníci používajú hromadné správy od odosielateľa INFO, ktorý poskytuje rôzne komerčné služby a rozposiela aj informácie od iných spoločností.

Chcú zistiť heslá

Prostredníctvom SMS správ sa snažia podvodníci ľudom ukradnúť heslá k účtom. „Kolegovia z Národnej diaľničnej spoločnosti situáciu preverili a zistili, že nešlo o zásah do systému eznamka,“ vysvetlil rezort dopravy a požiadal ľudí, aby ich informovali, ak im podobné správy prídu. Zároveň ich tiež vyzvali, aby na tieto linky v žiadnom prípade neklikali a na správy nereagovali.

Rezervovať si môžeš vilu, ktorá neexistuje

Pri rezervácii individuálneho ubytovania cez internet je potrebné dávať si pozor na podvodné ponuky neexistujúcich víl a apartmánov na rezervačných portáloch.

Riaditeľka Európskeho spotrebiteľského centra v Slovenskej republike (ESC) na Ministerstve hospodárstva SR Katarína Zalaiová hovorí, že najlepšou ochranou pred podvodmi je pozornosť pri rezervácii. Ľudia by si mali overiť či vila alebo apartmán skutočne existuje.

Pokiaľ ich internetový vyhľadávač nezobrazí na základe ich adresy v popise ponuky, podľa odborníčky treba kontaktovať prenajímateľa a požiadať ho o presné súradnice.

Následne využite online nástroje, ktoré umožňujú overiť, či daná adresa existuje a či fotky a umiestnenie apartmánu alebo vily zodpovedajú realite,“ uviedla Zalaiová.

Ak nie je možné uhradiť cenu za prenájom, alebo jej väčšiu časť až priamo na mieste pri nástupe na ubytovanie, no prenajímateľ trvá na úhrade vopred, je vhodné uprednostniť platbu kartou cez zabezpečenú platobnú bránu tretej strany. Zalaiová zároveň odporúča vyhnúť sa platbe vopred prevodom na účet.

„V prípade platby kartou sa totiž môžete pri podvode obrátiť na svoju banku a požiadať o vykonanie spätného zaúčtovania platby tzv. chargebacku,“ priblížila.

Platba kartou, online platba, karta
zdroj: Unsplash/rupixen.com

Nie vždy je najlepšia možnosť aj najlacnejšia

Pre minimalizáciu rizika zneužitia osobných údajov a platobnej karty expertka radí, aby sa spotrebitelia nenechali zlákať na komunikáciu s osobou inzerujúcou prenájom ubytovania mimo zabezpečenej platformy.

A nikdy neplaťte kartou prostredníctvom odkazu, ktorý vám doručí v e-mailovej správe, sms alebo prostredníctvom četových aplikácií. Pozornosť zbystrite najmä v prípade podozrivo nízkej ceny ponúkaného ubytovania,“ upozornila Zalaiová.

Pri rezervácii ubytovania individuálne, ale aj v rámci zájazdu je tiež dôležité neorientovať sa výlučne podľa fotografií v ponuke, nemusia sa zhodovať celkom so skutočnosťou. Istý spotrebiteľ neuspel s reklamáciou z dôvodu, že rezervovaná izba síce mala balkón, ale so strieškou, čo nezodpovedalo fotografii v ponuke.

„Rovnako je dobré overiť si, či je popis ubytovania na online portáli zhodný s popisom priamo na stránke poskytovateľa ubytovania, čím sa môžete vyhnúť podobnej nepríjemnej situácii, aká sa stala ďalšiemu spotrebiteľovi, ktorý, až keď sa ubytoval, zistil, že prístup do súkromnej kúpeľne patriacej k jeho apartmánu je zo spoločnej chodby,“ dodala Zalaiová s tým, že v popise ubytovania na stránke portálu to nebolo uvedené.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá