Pohár červeného vína denne a jeho blahodarné účinky na zdravie? Vedci tvrdia niečo iné

  • Francúzi na tento červený mok plný antioxidantov nedajú dopustiť
  • Je skutočne taký zdravý, ako sa už dlhé desaťročia povráva, alebo je pravdou presný opak?
  • Tak teda ako to je? Piť či nepiť víno?
vino
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Francúzi na tento červený mok plný antioxidantov nedajú dopustiť
  • Je skutočne taký zdravý, ako sa už dlhé desaťročia povráva, alebo je pravdou presný opak?
  • Tak teda ako to je? Piť či nepiť víno?

Niektorí ľudia si pohár červeného vína denne nevedia vynachváliť. Jeho priaznivé vplyvy na srdce sú známe široko ďaleko. Čo na to ale hovorí veda? Víno má vďaka svojim antioxidantom povesť  ochrancu srdca a ciev. Vedecké štúdie však túto vlastnosť sotva potvrdzujú, informuje česká agentúra ČTK.

Žiaden dôkaz neexistuje

Doteraz nemáme žiaden dôkaz o tom, že je pohár červeného vína denne pre zdravie prospešný,“ hovorí profesor Mickaël Naassila z univerzity Picardie-Jules Verne a prezident Francúzskej spoločnosti pre štúdium alkoholu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Malý ochranný efekt pokiaľ ide o riziko infarktu a trombózy sa preukázal u ľudí vo veku od 40 do 60 rokov, ale nad tým široko prevažujú škodlivé účinky na ďalšie orgány,“ pripája sa profesor Michel Reynaud, prezident Akčného fondu proti závislostiam.  „Tento úžitok je primalý v porovnaní s tým, ako alkohol podporuje vznik rakoviny a demencie, či to, ako je spojený s násilím a autonehody,“ dodáva.

Mýtus z 80-tych rokov

Mýtus vína ako lieku sa zrodil v roku 1981, keď traja francúzski vedci konštatovali, že Francúzi sú menej náchylní na infarkt ako iné národy, hoci ich strava je dosť bohatá na tuky. Tento „francúzsky paradox“ spojili mnohí veľmi rýchlo práve s popíjaním vína.

V roku 1992 dvaja francúzski vedci, Serge Renaud a Michel de Lorgeril, publikovali v časopise The Lancet štúdiu, z ktorej vyplývalo, že umiernená konzumácia alkoholu, znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb až o 40 %. Toto umiernené požívanie vína predstavovalo až 2-3 poháre Francúzmi milovaného červeného moku denne.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Táto teória postupne začala preukazovať svoje vady.

Niektoré štúdie priniesli výsledky idúce rovnakým smerom, no mali veľa nedostatkov,“ zdôrazňuje profesor Reynaud. Ich autori tvrdili, že tí, ktorí umiernene popíjajú víno, sú zdravšie ako abstinenti. Nebrali však do úvahy to, že mnoho ľudí abstinuje preto, lebo mali problémy s alkoholom alebo majú chronickú chorobu a berú lieky, na ktoré sa alkohol piť nesmie.

Štúdia zverejnená v roku 2016 ukázala, že z 2 200 vedeckých prác na túto tému malo len 13 správnu metodológiu.

Neškodná konzumácia alkoholu neexistuje

Okrem toho sa objavilo mnoho publikácií, ktoré teóriu o prospešnosti pohára vína denne vyvracajú. Nedávno niekoľko štúdií, vrátane tej, ktorá sledovala pol milióna osôb po dobu desiatich rokov, dokonca preukázalo, že neexistuje neškodná konzumácia alkoholu.

Naozaj už nemožno tvrdiť, že umiernená konzumácia alkoholu je prospešná,“ potvrdzuje doktor Thierry Favrod-Coune, ktorý sa zaoberá liečbou závislostí pri univerzitných klinikách v Ženeve.

Niektorí sa snažia zachrániť povesť vína, zvlášť červeného, ​​tým, že zdôrazňujú prítomnosť resveratrolu, prírodného antioxidantu v hrozne. Resveratrol pôsobí protizápalovo a nájdeme ho aj v inom ovocí. Dôkazy o jeho užitočnosti pre ľudské zdravie však chýbajú.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Museli by sme zjesť niekoľko kilogramov hrozna, aby sa niečo dialo,“ zdôrazňuje profesor Reynaud.

Francúzi veru nadšení nebudú

Je potrebné prestať podporovať mýtus magického nápoja,“ uviedol profesor Naassila. Pripomenul, že alkohol je vo Francúzsku hlavnou príčinou hospitalizácie, ale aj po tabaku druhým faktorom spôsobujúcim rakovinu.

Aby sme tieto riziká obmedzili, lekári neodporúčajú piť viac ako dva poháre vína denne a najmenej dva dni v týždni abstinovať.

Ak si chceš prečítať, čo spôsobuje alkohol v tvojom tele, klikaj SEM.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech