Má miešanie rôznych druhov alkoholu vplyv na mieru opitosti? Čo spôsobuje opicu a ako jej predísť?

  • Alkoholické nápoje je nevyhnutné požívať vždy s mierou, rozumom a dostatočnou sebareflexiou
  • Miešanie alkoholu nemá až taký vplyv na mieru opitosti
  • Opicu neovplyvňuje len množstvo alkoholu ale aj iné okolnosti
pixabay.com/@jarmoluk; pexels.com/@isabella-mendes
  • Alkoholické nápoje je nevyhnutné požívať vždy s mierou, rozumom a dostatočnou sebareflexiou
  • Miešanie alkoholu nemá až taký vplyv na mieru opitosti
  • Opicu neovplyvňuje len množstvo alkoholu ale aj iné okolnosti

Existuje množstvo známych tvrdení, ktoré kvôli rýchlemu nástupu opitosti, alkohol miešať neodporúčajú. Podľa slov periodika BMJ Journal to však tak celkom pravda nie je. Štúdia, ktorá sa primárne zamerala na skúmanie toho, do akej miery ovplyvňujú typy alkoholu nálady konzumenta, celkovo vyhodnotila takmer 30 000 odpovedí od respondentov vo veku od 18 do 34 rokov. Záverom bolo okrem iného aj zistenie, že je vo všeobecnosti jedno, aký druh alkoholu osoba vypije a či drinky mieša.

Bez ohľadu na to, aký druh alkoholu piješ, aktívna zložka je vždy rovnaká – etanol, tvrdí štúdia. Priame účinky alkoholu sú tak rovnaké bez ohľadu na to, či piješ pivo, víno alebo „tvrdý“ alkohol. Ethanol sa totižto po vypití dostáva cez žalúdok a tenké črevo do krvi a spracováva sa v pečeni, ktorá je schopná spracovať len obmedzené množstvo. Zvyšok ďalej prúdi krvou a ovplyvňuje aj mozog, ktorý reguluje našu náladu, myslenie či rozhodovanie, vysvetľuje portál TheConversation.

Kľúčovým faktorom fyzických ale aj psychických účinkov pri pití alkoholu je skôr spôsob resp. rýchlosť pitia, než samotný druh alkoholu. Požívanie nadmerného množstva alkoholu je nezodpovedné a zdraviu nebezpečné. Práve z toho dôvodu vypracovalo austrálske Ministerstvo zdravotníctva uznávanú „príručku“, ako piť bezpečne a tak, aby to neohrozovalo naše zdravie.

Prečo je „deň po“ taký náročný?

Najväčším problémom priamo súvisiacim s pitím alkoholu je samozrejme opica. Čo ju však ovplyvňuje a prečo je u niekoho tak silná a u niekoho takmer žiadna? Odpoveď nie je tak jednoznačná, ako sa môže zdať. Stav, ktorý nastáva na druhý deň po výdatnej párty, však neovplyvňuje len množstvo vypitého alkoholu.

Jedným z hlavných dôvod je podľa vzdelávacej organizácie DrinkAware dehydratácia, čo sa môže zdať čudné, nakoľko je počas pitia obvykle príjem tekutín zvýšený.

Etanol v alkohole však funguje ako diuretikum, čo znamená, že spôsobuje častejšie návštevy toalety a vylučuje sa tak väčšie množstvo vody, preto je proces dehydratácie jednoduchší. Práve dehydratácia je jedným z hlavných príčin bolesti hlavy, závratov či pocitu smädu.

Alkohol má gastrointestinálne účinky, čím spôsobuje podráždenie tráviaceho traktu a zvyšuje tvorbu kyselín v tráviacom systéme a rovnako tak ovplyvňuje hladinu elektrolytov v tele. Negatívne vplyvy má alkohol aj na imunitný systém, pretože poškodzuje resp. dočasne zmení jeho fungovanie a tak sa ráno budíme s nežiadúcim pocitom, vysvetľuje portál HealthLine. Ďalšími negatívnymi dôsledkami sú hypoglykémia či nekvalitný spánok a s tým spôsobená ospalosť.

zdroj: unsplash.com/@efrenbarahona3

Niekomu stačí vypiť jeden dva poháriky a rána sú pre neho veľmi ťažké.  Tí šťastnejší problémy s opicou nepoznajú. To, do akej miery nás opica zasiahne a ako na nás pitie alkoholických nápojov vplýva, závisí od viacerých faktorov:

  • osobnosť
  • vek
  • genetické faktory
  • zdravotný stav
  • pohlavie
  • a iné aktivity spojené s pitím – fajčenie, užívanie iných drog či ponocovanie.

Najlepšou prevenciou je, samozrejme, nepiť vôbec. Ak je už však neskoro, najdôležitejšie je vedieť, ako jej predísť , alebo ju aspoň zmierniť. Podľa MayoClinic je kľúčové pred a počas pitia alkoholu jesť, vypiť pohár vody za každým drinkom, neponáhľať sa a popíjať pomaly (jeden drink za hodinu) a v neposlednom rade poznať svoje vlastné limity a hranice a neprekročiť ich.

zdroje: bmjopen.bmj.com; healthline.com; theconversation.com; mayoclinic.org;

Zdroje: bmjopen.bmj.com, healthline.com, theconversation.com, mayoclinic.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá