Pohni rozumom a príď darovať krv!

  • S Daliborom Slávikom, ktorý je známy ako @MozgoLovec ®, ma spája okrem mnohého iného i láska k sociálnej sieti profesionálov, LinkedIn, kde obaja "lovíme" zaujímavých, inšpiratívnych ľudí. Dalibor to zvláda s bravúrou i ako profesionálny headhunter. O svojich skúsenostiach píše i v blogoch na svojom profile. Okrem toho nás spája tiež dobrovoľné darcovstvo krvi, a o ňom sa dnes chceme s ním porozprávať.
image_1421694281.jpeg
  • S Daliborom Slávikom, ktorý je známy ako @MozgoLovec ®, ma spája okrem mnohého iného i láska k sociálnej sieti profesionálov, LinkedIn, kde obaja "lovíme" zaujímavých, inšpiratívnych ľudí. Dalibor to zvláda s bravúrou i ako profesionálny headhunter. O svojich skúsenostiach píše i v blogoch na svojom profile. Okrem toho nás spája tiež dobrovoľné darcovstvo krvi, a o ňom sa dnes chceme s ním porozprávať.

 

Ako to s Tvojou ideou organizovaného darovania krvi v coworkingových priestoroch, Kvapka krvi, vlastne začalo?

Všetko začalo srdcervúcim zdieľaným FB statusom zhruba v lete 2013, „môj malý syn zomiera, nutne potrebuje darovať krv…“ – bla bla bla – úplné „Modré z neba“. Je to však úplne v poriadku, vyburcovalo to do akcie. Keďže som darcom krvi, a krvná skupina sa zhodovala, šiel som. To, že to bolo vlastne už rok staré a ten chlapček už nežil, bola druhá vec.

 

 

Pri samotnom darovaní ma oslovila pani Lizáková z NTS SR a sťažovala sa, že tých darcov nie je toľko, ako kedysi. Cestou do práce som rozmýšľal, kde je skupina ľudí, ktorú viem osloviť, ktorá by túto iniciatívu brala prirodzene? Tak nejako sa kreovala myšlienka spojiť príjemné s užitočným. Až moje myšlienky skončili  Connecte, kde som absolvoval nejaké prednášky a partia ľudí tam mi pripadala do koča aj do voza.

 

Vedel som, že nemám čo stratiť, ak ich s takouto iniciatívou oslovím. Jednoducho, som si zaumienil spojiť Connect, a Národnú Tranzfúznu Službu SR. Obaja majú podobný zámer: jeden hľadá napr. zaujímavé témy, speakerov…a druhý hľadá darcov krvi. Keďže u nás už neexistuje základná vojenská služba, tak povedomie o darovaní krvi sa v mladých ľuďoch u nás už nebuduje tak systematicky. 

Keď sa na to pozriem z nadhľadu, v podstate s tou Kvapkou krvi nemám veľa spoločného, odmakali si to spolu :)

 

 

Takže Ty si sa s darovaním krvi prvý krát stretol vďaka „vojne“?

Nie, my športovci máme modré knižky. Ja som s darovaním začal ešte na strednej škole. Bolo to asi tým, že som sa chcel proste „uliať“ z vyučovania :)

 

Super, toto je príklad čisto pozitívnej deviácie :)

No jasné! A keďže rád spájam súvislosti, a tak ma potom raz cestou z NTS autom napadlo, že Connect aj NTS SR hľadajú niečo podobné, majú nejaký dopyt. Darovanie krvi a podobné iniciatívy by mohli byť súčasťou tzv. zodpovedného podnikania, a komunita ľudí pracujúca v „coworkoch“ k tomu má teoreticky /po prvom ročníku sa ukazuje, že i prakticky/ blízko. 

 

Nikto sa tým nechváli, nie je to taký cool faktor…aby si to dnes mladí dávali na Facebook.

No pre mňa napríklad, z pohľadu headhuntera, ak to preženiem, môže byť darovanie krvi i konkurenčná výhoda! Jasné, keď si raz nebol výkonný riaditeľ strojárskej fabriky, tak nemôžeš byť len tak z ničoho nič, výkonným riaditeľom len preto, že si darcom krvi. Ale keď mám dva profily, a jeden z kandidátov uvedie, že je darcom krvi, tak mi takáto informácie o niečo viac napovie.

 

 

Jasné, darovanie krvi väčšinou niekto nerobí preto, lebo je to cool…lebo to nie je cool.

Ale kdeže, jasné že to je cool! Taký ľahký copywrite je „prinútiť“ ľudí použiť svoj mozog na to, aby darovali svoju krv :)

 

Beriem to tak, že ten, kto popri svojej práci robí niečo navyše /napríklad natiera v škôlke ploty a pod./ ukazuje, že mu veci okolo neho nie sú ukradnuté.

Myslím, že je to spôsob ako konať v zmysle vlastných vnútorných hodnôt, ako prejaviť svoj postoj, a dá sa povedať sa aj trochu odlíšiť. Ľudia sa prirodzene radi odlišujeme od väčšiny.

Aktivitami ktoré u nás vo firme robíme chcem dať aj iným ľuďom najavo, že „haló“ ja som taký frajer, že popri svojej robote sa venujem aj niečomu inému, nekomerčnému a to nezištne. Tých nekomerčných projektov máme niekoľko. Koniec koncov tém je mnoho, každý z nás si môže vybrať čomu sa chce nad rámec povinností venovať. A môže si tiež vybrať, že sa nebude venovať ničomu. No a my sme tí prví.

 

Dobre, ale vieš ako som to myslel. Nebudeš na to baliť v bare ženu, tak ako na auto alebo iné cool faktory dnes rozšírené.

Poďme ale späť k príbehu.

OK, cestou z NTS som zavolal v tom čase Gabike Gazdíkovej do Connect-u, bola samozrejme za. Potom sme to s pani Lizákovou išli „auditovať“, či priestory vyhovujú, či logistikamateriálu je ok a pod. Následne sme si dohodli termín na 30. január (2014). Mimochodom touto udalosťou odštartovalo vlastne aj moje písanie, pretože som o tom napísal svoj prvý neohrabaný blog, vtedy ešte na WordPress.

 

Takže nejako takto to celé vzniklo…

Áno, dôležitý je fakt, že i darovanie krvi je udalosť, ako ktorákoľvek iná. Máte produkt, máte zákazníkov, treba im to „predať“. Keď to dostatočne nemarketuješ, hrozí riziko zlyhania. Preto ľudia z Connect-u pravidelne promovali akciu pred prednáškami a workshopmi približne mesiac pred darovaním. Vytrvalo masírovali trh a robili svoju kampaň. Ja som to podporil blogom, zdieľal to ako príspevok na LinkedIn, či Facebooku a tiež som o tom tweetoval. Zároveň som poprosil tzv. LinkedIn, či twitter influencers, aby k tomu vyjadrili svoj postoj, pridali komentár, zdieľali to. Ten blog post bol síce kombináciou „Modrého z neba“ a nejakej výzvy, no nemám s tým problém ani po roku: the only thing that matter is blood :-).

Okrem kampane na facebooku či blogu cez LinkedIn som chcel udalosť dostať aj do rádií. No pochopil som, že ak bude akcia iba v Bratislave, nezískam podporu celoslovenských médií. /niektorých moderátorov som mimochodom napriamo kontaktoval práve cez LinkedIn/. Niečo sa predsa len podarilo vďaka Lucii Burianovej a z RTVS prišla redaktorka na samotné darovanie.

 

 

Nakoniec ale nejde ani o Teba, ale o to, že vonku sú takéto iniciatívy, snaha robiť niečo nezištné pre dobro iných, bežné. Že proste robíš i niečo čo Ti neprináša zisk. Takže ste začali v Connect-e…

 

Pre sne tak. My radi hovoríme, že aj malá firma môže robiť veľké veci, lebo sa to dá.

30. január 2014 bol sme odštartovali nultý, alebo prvý ročník. Mobilná stanica NTS SR prišla do Connectu.

Ak to mám vyhodnotiť, tak bolo to úspešné, pretože z  31 ľudí, mohli darovať krv až 30. Čo je pre mňa nad rámec samotnej akcie je fakt, že väčšina darcov boli prvodarcovia! Úplná frajerina, sprostredkovať túto tému úplne novému publiku. Dúfam, že tento rok prídu opäť. Tento rok tomu chcem dať aj kultúrny rozmer a uvažujem, že pozveme nejakého umelca nech to spríjemní. Ak o takom prípadne viete, sem s ním.

 

Tento rok teda začínate v Connect – e 28.januára, ale tým to nekončí, že?

 Áno, to bude začiatok. Pre myšlienku sa nám podarilo nadchnúť ľudí aj z priestoru Clusterhaus a The Spot. Termínovo to bude máj, jún 2015

 

Aj my zo Startitup sa určite chceme zúčastniť!

 Ste srdečne vítaní. Zarezervujem vám miesto? :)

Ešte na margo darovania krvi – často o tom rozprávajú práve chlapi, no keď dôjde na lámanie krvi, príde viac žien. Asi to bude tým, že sú empatickejšie?

Kedysi chlapov v tomto smere „vychovávala“ základná vojenská služba. Keď sa chceli uliať, naskákali na vetriesku, odviezli ich a bolo. Generácia darcov, ktorí začali na vojne, z týchto chlapov sú už starší „fotri“, starnú, chorejú, zomierajú. A nie je tu žiadna iniciatíva, metodická práca, ktorá by toto suplovala a nahrádzala. A tu to suplujú komerčné firmy. Začínajú si uvedomovať že zodpovedné podnikanie môže byť aj o tomto. Mnohé už dlhoročne organizujú darovanie krvi priamo vo svojich kanceláriách.

Ja vidím perspektívu a potenciál aj v startupovej komunite. Ste ľudia, ktorí myslia „out of the box“, máte nadšenie pre veci, a tak verím že sa to medzi vami uchytí.

 

Takže môže to byť proste ďalší zo spôsobov ako sa diferencovať.

Aj na základe tohto sa môžu v médiách, čo digitálnom priestore spomínať tieto 3 coworky – Connect, Spot a Clusterhaus – aj v iných súvislostiach. Celkom fajn téma ako sa zviditeľniť, či diferencovať. Hlavne môže každý z tejto komunity ukázať svoj postoj, že im nie je všetko jedno. Niektorých poznám a viem aké majú hodnoty a postoj.

 

 

Mimochodom, vieš akú máš krvnú skupinu?

Ja to viem, a ty? A mám to poznačené aj fixou v občianskom. Táto informácia nám reálne dokáže zachrániť život!  Ak medzi čitateľmi je niekto, kto nepozná svoju krvnú skupinu, vybavím mu, že mu ju zistia napríklad 30. Januára 2015 v Connecte. Nevadí, že pôjdete o 5 deci ľahší :)

 

Vidíš, teraz ma napadá, že som si myslel že to bude simultánna akcia na 3 miestach na raz. 

Nie, je to aj dobre. Pretože tým, že muž môže darovať krv každé 3 mesiace, a žena každé 4, bude možné sa zúčastniť 2 z 3 darovaní ktoré prebehnú. 

 

Ako hovorí Dalibor: „naša krvná skupina je aj Tvoja krvná skupina!“ Neváhajte prísť darovať krv už 28.januára do Connect-u, a potom v lete do Clusterhau-su a The Spot-u. A ak máte nápad na ďalší priestor, ktorý by mohol takúto ušľachtilú iniciatívu hostiť, určite ho kontaktujte!

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech