Poisťovne v USA nechcú platiť za neočkovaných. Ich hospitalizácie kvôli COVIDu stoja desaťtisíce dolárov

  • Za zdravotné poistenie spojené s hospitalizáciou v nemocnici mali pôvodne platiť len nezaočkovaní zdravotníci a zamestnanci podnikov
  • Už však vznikla aj myšlienka, že určitú sumu, alebo aj všetky náklady, budú platiť všetci pacienti, ktorí prídu do nemocnice infikovaní koronavírusom
  • V Amerike sa už ľudia stihli sťažovať na príliš vysoké účty, ktoré im prišli z nemocnice
Príplatky za hospitalizáciu
Príplatky za hospitalizáciu, Unsplash/Mika Baumeister, Unsplash/Mufid Majnun
  • Za zdravotné poistenie spojené s hospitalizáciou v nemocnici mali pôvodne platiť len nezaočkovaní zdravotníci a zamestnanci podnikov
  • Už však vznikla aj myšlienka, že určitú sumu, alebo aj všetky náklady, budú platiť všetci pacienti, ktorí prídu do nemocnice infikovaní koronavírusom
  • V Amerike sa už ľudia stihli sťažovať na príliš vysoké účty, ktoré im prišli z nemocnice

Vlády a aj súkromné firmy na celom svete rozmýšľajú, ako zvýšiť počet očkovaných. Pár dní dozadu vznikol nápad, ktorého podstatou je, že ak do nemocnice prídeš nakazený koronavírusom a nebudeš zaočkovaný, za hospitalizáciu si zaplatíš viac. Táto myšlienka sa čoraz viac stáva reálnou. 

Systém zdravotného poistenia v USA totiž nie je verejný ako u nás. Zdravotnú starostlivosť si ľudia platia buď z vlastného vrecka, alebo im ju prepláca súkromná poisťovňa. Väčšina poistených Američanov nemusela doteraz za hospitalizáciu platiť nič. To sa však má zmeniť, a to pre všetkých neočkovaných pacientov, ktorí skončia v nemocnici.

Pôvodne to malo byť len na zamestnancoch

13. augusta CBS News zverejnil článok, v ktorom sa rozoberala možnosť vyšších poplatkov za zdravotné poistenie pre neočkovaných zamestnancov verejných inštitúcií a firiem. Každý zamestnanec, ktorý nie je očkovaný, by mal platiť 50 dolárov z každej výplaty navyše. Zamestnaní ľudia v USA si obvykle neplatia zdravotné poistenie sami, platí im ho zamestnávateľ. Zvýšený poplatok sa im mal strhávať zo mzdy.

S príchodom variantu delta sa začalo hovoriť aj o vyššom poistnom pre zdravotníkov. Okrem nich by sa z výplaty malo strhávať aj zamestnancom ostatných podnikov. Ide o pohostinstvá, maloobchody, finančné služby a ďalšie. Pracovníci, ktorí ešte totiž nedostali vakcínu, môžu byť vystavení väčšiemu riziku nákazy koronavírusu a jeho ďalšieho prenosu na zákazníkov. 

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Zdravotníci sú unavení z narastajúcich prípadov

Päťdesiatdolárovú zrážku by však po novom nemali platiť len zamestnanci podnikov. Mohlo by to postihnúť aj pacientov a zákazníkov, ktorí sa nachádzajú na opačnej strane očkovacej barikády. Inak povedané, príplatok by musel vytiahnuť z vrecka každý, kto nie je proti koronavírusu očkovaný. Podľa portálu newrepublic.com by to ale podkopalo mnohé dôležité reformy zdravotnej starostlivosti. 

Úrady v Amerike sú už unavené z narastajúcich prípadov variantu Delta a neskorej vakcinácie. Kvôli tomu vznikol nápad, kedy by nezaočkovaní ľudia mali platiť viac za zdravotné poistenie. Dokonca sa spomína aj možnosť platiť všetky náklady spojené s pobytom v nemocnici a taktiež s prepravou, ak si pacient zavolá sanitku. 

koronavirus, pandemia
zdroj: TASR/AP/Omar Marques

Fajčiari ako príklad zvýšeného poistného

CBS News ku neočkovaným prirovnal fajčiarov. Podľa nich totiž existuje precedens pre zvýšenie poistného u osôb, ktoré sú považované za väčšie zdravotné riziko. U fajčiarov je údajne väčšia pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu a majú aj tendenciu čeliť vyšším nákladom spojeným so zdravím. 

V Amerike je bežné, že poistenci, ktorí fajčia, sú obézni alebo nechodia na preventívne prehliadky, jednoducho zaplatia viac peňazí na poistnom.

zdroj: Unsplash/ian dooley

Mnohých odborníkov zaujíma, ako dlho táto politika vydrží. Predpokladajú totiž, že neočkovaní pacienti sa budú búriť a následne budú odmietať platiť náklady spojené so zdravotným poistením. Tento nápad sa však stáva čoraz reálnejším, keďže ho stále viac spomínajú viaceré médiá. Forbes už upozornil na to, že sa Američania už teraz sťažujú na príliš vysoké účty za starostlivosť v nemocniciach. 

V nemocniciach už začali pribúdať ľudia nakazení variantom delta a väčšina z nich nie je očkovaná. Poisťovne nechcú preplácať liečbu ľuďom, ktorí nezabránili prepuknutiu ochorenia. Kým v prvej a druhej vlne preplatili poisťovne účty z nemocnice až 88 percentám klientov, od apríla tohto roka prepláca náklady na hospitalizáciu iba polovica poisťovní a ďalšie plánujú ukončiť preplácanie hospitalizácií do konca roka, resp. marca 2022.

Spravodajský portál NBC priniesol príbehy niekoľkých Američanov, ktorí kvôli účtom za nemocnicu musia vyhlásiť osobný bankrot. Napríklad Andréa Ceresa dostala účet z nemocnice za 5-dňovú hospitalizáciu faktúru až 156 000 dolárov. Tým sa však kolotoč účtov nekončí, žena totiž trpí takzvaným long-covidom, ktorý sa prejavuje nedostatočným prekrvením tkanív či migrénami. Každá návšteva lekára tak znamená ďalší a ďalší účet.

Zúfalí ľudia sa obracajú na verejné zbierky ako GoFundMe a ďalšie. Vznikajú preto obavy, že odmietanie platieb za hospitalizáciu pre neočkovaných pacientov vyústi do veľkej dlhovej krízy v krajine.

Zdroje: CBS News, newrepublic.com, Forbes, NBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá