Polárny vlk bol koncentračný tábor, vravel Navaľnyj. V drsnom ruskom väzení je mučenie rutinou

  • Je to koncentračný tábor, hovoril Navaľnyj
  • Polárny vlk je miestom legalizovaného mučenia, tvrdia advokáti
Väzenie Polárny vlk, kde zomrel Putinov kritik Alexej Navaľnyj
Reprofoto: CNN, TASR/AP, Ebrahim Noroozi
  • Je to koncentračný tábor, hovoril Navaľnyj
  • Polárny vlk je miestom legalizovaného mučenia, tvrdia advokáti

Ruský opozičný líder, najznámejší a najvyslovenejší kritik režimu Vladimira Putina, Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení za polárnym kruhom prezývanom Polárny vlk. Mal 47 rokov a ruské úrady informovali len o tom, že mu prišlo zle po vychádzke. Jeho telo ostáva v márnici väznice a príbuzní ho uvidia až o viac ako týždeň, alebo možno nikdy.

Príbeh Putinovho nepriateľa sme priniesli v tomto článku. Jeho smrť vyvolala množstvo nepokojov aj naprieč Ruskom, pričom viacerí západní predstavitelia vrátane Rusov kritizujúcich súčasný režim hovoria, že Navaľného zavraždili a môže za to Kremeľ.

Pozrime sa teda na trestaneckú kolóniu, kde strávil posledné mesiace svojho života. Nazýva sa Polárny vlk, čo symbolizuje jeho nesmierne chladné prostredie. Väznica sa nachádza v oblasti, kde teploty klesajú aj k -30 stupňom Celzia. Navaľnyj v nej množstvo času sedel na samotke a mal vtedy vychádzky už o 6:30 hod. ráno.

Príbehy trestaneckej kolónie IK-3 predstavili pre portál Meduza očití svedkovia. Opísali ju ako „legalizované mučenie“. 

Prvé správy, že Alexej Navaľnyj bol premiestnený do IK-3, sa objavili 25. decembra 2023. Predtým ani verejnosť, ani jeho rodina nevedeli, kde ho zadržiavajú. Dva dni po Vianociach sa ale na politikovom Twitteri objavil príspevky, ktoré jeho nové „bydlisko“ potvrdzovali.

Čo je o tejto väznici známe?

Polárny vlk má skutočne pochmúrnu povesť. Nachádza sa v obci Charp v ruskom Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu. Ten leží severne od polárneho kruhu. V roku 2006 Novaja Gazeta napísala , že toto miesto „vždy fungovalo ako väzenská kolónia pre obzvlášť nebezpečných recidivistov“.

Navaľného spolupracovník Ivan Ždanov a aj právnici odsúdených označovali podmienky väznice za brutálne.

„Je to nechutná kolónia. Podmienky sú tu pre väzňov veľmi tvrdé a všetka komunikácia smerom von je blokovaná. Možno s výnimkou niektorých lekárskych žiadostí či prosieb o materiálnu pomoc,“ uviedol nemenovaný advokát pre Meduzu.

Polárny vlk leží na tundre v arktickej klíme. Je to tam také náročné, že do toho už nazrela dokonca aj ruská prokuratúra. Samotný Navaľnyj kolóniu prirovnal ku „koncentračnému táboru“.

„Podmienky sú tam mimoriadne tvrdé. Špeciálny režim je v podstate legalizovaným mučením,“ hovorí právnik.

„Stojí tiež za zmienku, že minulý rok prokurátor Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu odhalil porušenia ochrany práce, požiarnej bezpečnosti a sanitárnych predpisov v kolónii. To znamená, že podmienky väzby sú tam také zlé, že sa aj prokuratúra rozhodla, že je potrebné zasiahnuť. A to aj napriek tomu, že dozor prokurátora v ústavoch na výkon väzby je v podstate len formalitou,“ podotkol.

Zdravotnícka pomoc a správy o mučení

Väzni v IK-3 zrejme nemajú dostatočný prístup k zdravotníckym pomôckam. Advokáti sa domnievajú, že situácia je veľmi vážna. O to viac, že zdravotníctvo v tejto oblasti dobre nefunguje ani v regiónoch, ktoré na tamojšie pomery možno považovať za prosperujúce. 

„Spravidla vždy, keď k nim idete so žiadosťou, dostanete tabletku na hnačku. Bolí ťa hlava? Pilulka na hnačku. Problémy s pečeňou? Pilulka na hnačku,“ hovorí zamestnanec organizácie Rusko za mrežami.

V prípade správ o mučení neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by takéto praktiky mohli potvrdiť. Napriek tomu ochrancovia ľudských práv avizujú, že sa to v IK-3 deje. 

„Súdiac podľa výpovedí odsúdených je mučenie v tejto väznici rutinou,“ hovorí právnička zameriavajúca sa na práva väzňov. Jednou z praktík, o ktorých sa jej doniesli informácie, je rapídne menenie teploty v celách. Tie môžu náhle stúpnuť či klesnúť aj o desiatky stupňov Celzia, čo umožňuje tamojší systém kúrenia. Ak nejaký z väzňov neposlúcha, teplotu mu môžu znížiť aj na 10 stupňov.

Navaľného manželka sa nevzdáva

Alexej Navaľnyj zomrel 16. februára 2024. Oficiálne malo ísť o „syndróm náhleho úmrtia“, tvrdili autority. Nemenovaný pracovník záchrannej služby ale pre miestne médiá povedal, že kolegovia ho informovali o tom, že na Navaľného tele sa našli modriny.

„Ako pracovník záchranky s pomerne bohatými skúsenosťami môžem povedať, že také zranenia, ako ich opísali tí, čo ich videli, vznikajú pri kŕčoch,“ uviedol.

Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom lídrovi Alexejovi Navaľnom, obvinila v pondelok z úmrtia svojho manžela ruského prezidenta Vladimira Putina. Zároveň prisľúbila, že bude pokračovať v manželovej práci.

Väznený ruský opozičný politik Iľja Jašin prisľúbil v utorok v reakcii na smrť Alexeja Navaľného, že bude pokračovať vo svojom boji za slobodu v Rusku.

„Alexej bol mojím priateľom… Pracovali sme na spoločnej veci a zasvätili život tomu, aby sa Rusko stalo mierumilovným, slobodným a šťastným,“ napísal na sociálnej sieti.

Spomenul aj ďalšieho opozičného politika Borisa Nemcova, ktorého zabili neďaleko Kremľa v roku 2015. „Obaja moji priatelia sú mŕtvi,“ napísal.

Zdroje: Meduza, X/Alexej Navalny, Novaja Gazeta, TASR, YouTube/CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá