Policajti nebudú zasahovať, pokiaľ bude protest pokojný. Nevedia rozlíšiť, kto je demonštrant a kto turista

  • V Bratislave sa dnes opäť koná protivládny protest. Dokonca bol neohlásený
  • Kvôli protestom v Bratislave kolabuje doprava. Dopravný podnik Bratislava oznámil, že na Hodžovom námestí je prerušená premávka
  • K protestom sa vyjadrila aj Polícia SR. Avizujú, že priestupky budú riešené aj dodatočne
protest
SITA/Jana Birošová
  • V Bratislave sa dnes opäť koná protivládny protest. Dokonca bol neohlásený
  • Kvôli protestom v Bratislave kolabuje doprava. Dopravný podnik Bratislava oznámil, že na Hodžovom námestí je prerušená premávka
  • K protestom sa vyjadrila aj Polícia SR. Avizujú, že priestupky budú riešené aj dodatočne

Pred Prezidentským palácom sa dnes protestuje. Už od siedmej rána sa tu zhromažďujú nespokojní Slováci, ktorí nesúhlasia s protipandemickými opatreniami a novelou zákona, ktorú podpísala prezidentka. Tento zákon niektorí Slováci označujú za apartheidový a myslia si, že jeho úlohou je rozdeliť občanov SR na očkovaných a neočkovaných.

Neohlásený protest v Bratislave ochromuje dopravu, cesta v centre je zablokovaná

„Rúška dole, hlavy hore,“ ozývalo sa opakovane z námestia v centre Bratislavy. Niektorí demonštranti držia v rukách štátne vlajky či transparenty s nápismi „vakcína je vražda“ či „apartheid“. Odmietajú novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Kvôli protestu kolabuje doprava. Protestujúci blokujú cesty v okolí Hodžovho námestie, Staromestskú ulicu, Suché mýto, Štefánikovu ulicu i cestu na križovatke Banskobystrická-Hodžovo námestie-Námestie 1. mája. V centre hlavného mesta vznikajú rozsiahle kolóny. V úseku je prerušená premávka MHD liniek 83, 84, 93, 147, 203, 207 a 212. V okolí jazdia protestujúci na motorkách.

Francúzi sú na tom s očkovaním ako Slovensko, vláda zdravotníkom prikázala vakcínu. Podpálili očkovacie centrum a vandali útočia na políciu

Krátko po 11.00 h sa demonštrujúci presunuli na vozovku a zablokovali ju v oboch smeroch, ako aj podchod v smere na Staromestskú ulicu. Odvtedy je okolie Hodžovho námestia neprejazdné. Polícia deklaruje, že pre štvrtkové neoznámené verejné zhromaždenie prijala adekvátne opatrenia, situáciu monitoruje a priebežne vyhodnocuje. Na mieste aktuálne vidieť aj ťažkoodencov.

K protestom sa vyjadrila aj Polícia

Na dnešnom tlačovom brífingu prvého viceprezidenta Policajného zboru a riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ (KR PZ) v Bratislave bolo povedané, že proti demonštrujúcim sa zatiaľ zasahovať nebude.

Doposiaľ neprišlo k vážnejšiemu narušeniu verejného poriadku, k žiadnym útokom vo vzťahu k životu a zdraviu osôb a k žiadnym útokom vo vzťahu k majetku,“ povedal na úvod prvý viceprezident Policajného zboru.

Rozprávalo sa aj o blokácii Hodžovho námestia. „Policajný zbor zabezpečil odklon dopravy v okolí tohto miesta,“ pokračoval. Riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ (KR PZ)  potvrdil, že protest nebol ohlásený.

TK prvého viceprezidenta Policajného zboru a riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ. Téma: Reakcia na dnešné neoznámené verejné zhromaždenie na Hodžovom námestí v Bratislave.

Posted by Topky.sk on Thursday, July 29, 2021

My nevieme, či to sú všetci účastníci verejného zhromaždenia,“ povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ (KR PZ). Povedal, že v blízkosti Hodžovho námestia sa najmä v letnej sezóne môžu vyskytovať aj turisti.

Vzhľadom na veľkosť ulíc nedokážeme zastaviť dav,“ odpovedal riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ (KR PZ) na otázku redaktorky, prečo Polícia SR nezastavila dav protestujúcich pri presune na cestu.

Polícia však povedala, že urobí všetko preto, aby dopravnú situáciu vyriešila. Polícia ďalej avizuje, že všetky priestupky, ktoré neboli doposiaľ vyriešené, budú dodatočne riešené. 

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rozumie snahe polície vyhnúť sa využitiu donucovacích prostriedkov v súvislosti s protestom v centre Bratislavy. Mrzí ho, že neohlásené zhromaždenie znepríjemnilo deň vodičom aj obyvateľom mesta. Pre TASR to v reakcii na priebeh protestu uviedla riaditeľka tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR Barbara Túrosová.

Fejkové hodinky Mikulca obleteli Slovensko. Zisťovali sme, či vlastníctvo fejku možno klasifikovať ako priestupok

Minister vnútra je od začiatku informovaný o priebehu zhromaždenia viceprezidentom Policajného zboru (PZ) aj riaditeľom Krajského riaditeľstva PZ Bratislava. Rozumie snahe polície vyhnúť sa použitiu donucovacích prostriedkov, ktoré by mohlo viesť k eskalácii napätia,“ uviedla Túrosová.

Ministra podľa jej slov tiež mrzí znepríjemnenie situácie obyvateľom Bratislavy. „O to viac, že jeho motívom je nezodpovedné zneužívanie pandémie a vytĺkanie politického kapitálu na úkor ochrany života a zdravia občanov SR,“ dodala.

Vyjadril sa aj magistrát

Mesto Bratislava podporuje všetky aktivity, ktoré vedú k spoločnému cieľu prežiť s čo najmenšou ujmou nástup tretej vlny pandémie nového koronavírus. Štvrtkový protest v Bratislave k takémuto cieľu podľa magistrátu nesmeruje.

NIE V MOJOM MESTE!Polícia Slovenskej republiky ľudia sú napádaní v centre Bratislavy agresívnymi protestujúcimi z…

Posted by Alexandra Helena on Thursday, July 29, 2021

Navyše, forma protestu spôsobila rozsiahle obmedzenia dopravy, čo skomplikovalo život mnohým obyvateľom Bratislavy. Mestská polícia je plne súčinná štátnej polícii, ktorá koordinuje bezpečnostné opatrenia pri takýchto zhromaždeniach,“ uviedlo pre TASR hlavné mesto.

Zdroje: TK/ Polícia SR, KR PZ Bratislava, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech