Polícia objasnila, kedy dostaneš pokutu 1659 eur. Zdravotný stav nekontrolujú, certifikát však musíš mať

  • Polícia vysvetľuje, ako kontroluje zákaz vychádzania a certifikáty z testovania
  • Informácia o tvojom zdravotnom stave policajtov nezaujíma, certifikáty kontrolujú kvôli niečomu inému
kontrola certifikátov
Polícia SR
  • Polícia vysvetľuje, ako kontroluje zákaz vychádzania a certifikáty z testovania
  • Informácia o tvojom zdravotnom stave policajtov nezaujíma, certifikáty kontrolujú kvôli niečomu inému

Má polícia právo kontrolovať certifikáty, na ktorých sa nachádza informácia o tvojom zdravotnom stave? Ako policajti vysvetľujú na sociálnej sieti, polícia tvoj zdravotný stav nekontroluje. Zaujíma ich najmä to, či neporušuješ zákaz vychádzania. Ten momentálne platí na všetkých, čo majú pozitívny test na koronavírus a tých, ktorí žiadny test neabsolvovali.

Ak si teda majiteľom potvrdenia o negatívnom teste a polícia ťa stretne vonku, nič neporušuješ a potrebuješ sa len preukázať certifikátom. „Príslušníci policajného zboru neskúmajú zdravotný stav a ani sa neoboznamujú s lekárskym tajomstvom. Pri kontrole zákazu vychádzania preverujú len dodržanie podmienok,“ uvádza polícia na Facebooku.

POLÍCIA NEKONTROLUJE ZDRAVOTNÝ STAV, ALE DODRŽIAVANIE ZÁKAZU VYCHÁDZANIA

Posted by Polícia SR – Košický kraj on Monday, November 2, 2020

Zároveň upozorňuje, že napríklad aj parkovací preukaz ZŤP alebo vodičský preukaz seniora nad 65 rokov, ktoré má polícia právo kontrolovať, obsahujú informácie aj o zdravotných aspektoch a pritom nejde o zásah do lekárskeho tajomstva. Policajti si teda overujú, či neporušuješ zákaz vychádzania. Ak áno, hrozí ti pokuta až 1 659 eur.

Bez získania údajov spôsobilých overiť to, či osoba naplní podstatu výnimky, nie je prakticky možné ustanovené výnimky účinne verifikovať. Ide o údaje získavané s cieľom naplnenia účelu, pre ktorý bol vládou nariadený zákaz vychádzania a tieto údaje majú svoj legálny podklad v príslušných uzneseniach vlády prijatých v intenciách ústavného zákona,“ dopĺňa polícia.
Zdroj: PolíciaSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK