Polícia pátra po autorke hoaxov: Raz jej zomrelo 5 príbuzných, potom dostal syn srdcový kolaps od očkovanej babičky

  • Pandémia koronavírusu je liahňou konšpirácií
  • Našťastie sú mnohé dezinformácie odhalené skôr, než stihnúť udrieť v plnej sile
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, tasr/AP Photo/Pavel Golovkin, Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Pandémia koronavírusu je liahňou konšpirácií
  • Našťastie sú mnohé dezinformácie odhalené skôr, než stihnúť udrieť v plnej sile

Políciu Slovenskej republiky vraj mnohí oboznamovali s profilom Zuzana Schwarz. Tá mala písať komentáre zo spomínaného účtu, ktoré hovorili o tom, že jej syn po stretnutí s očkovanou babkou dostal srdcový kolaps.

Obsah zrazu zmizol

Vyššie uvedený výrok však nebol jediným. V iných komentároch mala Zuzana Schwarz uvádzať, že na následky očkovania jej v rodine zomrelo päť osôb. Práve z toho dôvodu chcela pravdivosť informácií overiť aj polícia.

„V spolupráci s Polícia SR – Trnavský kraj bola vytypovaná oblasť, kde by sa mohla zdržiavať, avšak zatiaľ podľa dostupných údajov nebola vypátraná. S veľkou pravdepodobnosťou bola autorka komentárov upozornená niekým zo svojho okolia, že ju hľadá polícia, keďže krátko na to si svoj účet úplne zmenila, uviedla v ňom nepravdivé informácie a všetok dovtedy dostupný obsah zmazala,“ píšu príslušníci polície na sociálnej sieti.

Ako ďalej uvádzajú, ich aktivita sa voči tomuto účtu ani zďaleka nekončí. Komentáre, ktoré menovaný účet šíril, je totiž možno označiť za dezinformácie s cieľom šírenia klamstiev.

Chcela vytvárať napätie?

Polícia Slovenskej republiky sa preto rozhodla informácie uviesť na pravú mieru. Objasnili, že vakcinovaní ľudia nemajú nijaký vplyv na neočkovaných vo forme, akú opísala autorka statusu.

„Autorka tvrdí opak preto, lebo sa snaží rozdeľovať spoločnosť a vytvárať napätie. Postrehli sme na mnohých podobných príkladoch, že skupiny vystupujúce ako „nezaočkovaní“ na oko tvrdia, že sú za zrovnoprávnenie pravidiel so zaočkovanými, avšak na druhej strane robia všetko preto, aby klamstvami vytvárali rozdiely tam, kde nie sú,“ hovorí ďalej polícia.

Ďalej uvádza, že údaj o piatich úmrtiach v rodine sa im nepodarilo overiť, nakoľko autorka komentár stiahla. Šírenie správ, podobných tým od údajnej Zuzany, sa zväčša nezakladá na pravde, nakoľko by akékoľvek masívne vedľajšie účinky vakcín boli podľa polície ihneď komunikované relevantnými štátnymi inštitúciami.

Zároveň poukazujú na fakt, že žiadna štátna inštitúcia by netajila nárast úmrtí spojených priamo s vakcináciou.

„Záverom možno dodať už len toľko, že autori podobných komentárov si neuvedomujú nebezpečnosť svojho konania. Myslia si, že sú vo svete Facebooku plne anonymní a právne nepostihnuteľní. Opak je pravdou. Okrem toho, ich konanie môže naberať na väčšej vážnosti v prípade zhoršenia epidemickej situácie, kedy už bude pre niektorých ich nasledovateľov neskoro,“ uzatvára policajný zbor.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alastair Grant
Zdroj: facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK