Politické strany poriadne zarobia, zaplatíme im 76 miliónov eur. Matovičovci dostanú suverénne najviac

  • Najväčší príspevok zo štátneho rozpočtu dostane hnutie OĽaNO, najmenej Druckerova Dobrá voľba
  • Štát zaplatí aj stranám, ktoré sa do parlamentu vôbec nedostali. Peniaze dostanú všetky nad 3 %
Matovič
TASR - Martin Baumann
  • Najväčší príspevok zo štátneho rozpočtu dostane hnutie OĽaNO, najmenej Druckerova Dobrá voľba
  • Štát zaplatí aj stranám, ktoré sa do parlamentu vôbec nedostali. Peniaze dostanú všetky nad 3 %

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky minuloročných parlamentných volieb príspevok celkovo vo výške 11,7 milióna eur.

Príspevok si rozdelí desať strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo financií SR. Príspevky za voľby sa stranám vyplácajú postupne, každý rok počas štvorročného volebného obdobia.

Najviac peňazí získa OĽANO, a to 3,34 milióna eur. Nasleduje Smer-SD s 2,49 milióna eur, za ním Sme rodina s 1,2 milióna eur a ĽSNS dostane 1,18 milióna eur.

SaS získa v tomto roku vyše 915 000 eur a Za ľudí viac ako 847 000 eur.

Si spokojný s výsledkami posledných volieb?

Príspevok dostanú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali viac ako tri percentá hlasov. Progresívne Slovensko a Spolu, ktoré šli do volieb v koalícii, získajú spolu 548.129 eur. KDH dostane 366 090 eur, Maďarská komunitná spolupatričnosť 307 567 eur, SNS takmer 249 000 eur a Dobrá voľba takmer 241 000 eur.

„Ministerstvo financií SR vypláca príspevky na činnosť a mandát politickým stranám a hnutiam v roku 2021 priebežne podľa toho, ako si strany splnia svoje zákonné povinnosti. Ide o oznámenie čísla účtu či predloženie výročnej správy štátnej komisii pre voľby,“ uviedol pre TASR tlačový odbor rezortu financií.

Celkovo si politické subjekty za volebné obdobie 2020 až 2024 rozdelia štátny príspevok v sume viac ako 76 miliónov eur. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK