Politické strany sa tento rok rozprávkovo nabalili, za voľby dostali milióny eur. Prezradili, čo s nimi robia

  • Strany získali v tomto roku za výsledky volieb do NRSR takmer 12 miliónov eur
  • Státisíce eur pristáli na účtoch aj mimoparlamentným stranám
  • Pellegrini s Uhríkom aj Tarabom nedostali nič
  • Čo s peniazmi strany robia a na čo ich používajú?
pellegrini parlament
Parlament, ilustračná snímka, TASR/Michal Svítok
  • Strany získali v tomto roku za výsledky volieb do NRSR takmer 12 miliónov eur
  • Státisíce eur pristáli na účtoch aj mimoparlamentným stranám
  • Pellegrini s Uhríkom aj Tarabom nedostali nič
  • Čo s peniazmi strany robia a na čo ich používajú?

Politické strany a hnutia dostali v roku 2021 za výsledky minuloročných parlamentných volieb na Slovensku príspevok celkovo vo výške 11,7 milióna eur.

Príspevok si rozdelilo desať strán, hnutí a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo financií (MF) SR. Príspevky za voľby sa vyplácajú postupne každý rok počas štvorročného volebného obdobia.

Najviac peňazí získalo OĽANO, a to 3,34 milióna eur. Nasleduje Smer-SD s 2,49 milióna eur, Sme rodina s 1,2 milióna eur a ĽSNS dostala 1,18 milióna eur. SaS získala vyše 915 000 eur a Za ľudí viac ako 847 000 eur.

Bez mandátov ale s peniazmi

Príspevok dostali aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali viac ako tri percentá hlasov. Progresívne Slovensko (PS) a Spolu, ktoré šli do volieb v koalícii, získali spolu 548 129 eur. KDH dostalo 366 090 eur, Maďarská komunitná spolupatričnosť 307 567 eur, SNS takmer 249 000 eur a Dobrá voľba takmer 241 000 eur.

Celkovo si politické subjekty za volebné obdobie 2020 až 2024 rozdelia štátny príspevok v sume viac ako 76 miliónov eur. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Logo

Ak by ťa zaujímalo, koľko peňazí z tejto sumy dostali známe strany Hlas-SD, Život alebo Republika, tak nedostali nič. Keďže vznikli až po voľbách a teda nezískali v nich ani jeden hlas, nemajú na tieto peniaze nárok. Aj napriek tomu, že ich predstavitelia sedia v parlamentných laviciach.

Čo robia s peniazmi

OĽANO štátny príspevok využíva na prevádzkové náklady hnutia, regionálnu činnosť i propagačné aktivity. „Finančné otázky má u nás na starosti generálny manažér a vedenie hnutia, pričom hospodárenie overuje každoročne nezávislý audítor,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Smer-SD tvrdí, že všetky údaje o výdavkoch má vo výročnej správe. Podobne aj ĽSNS, jej poslanec Martin Beluský pre TASR vysvetlil, že ide o výdavky na prevádzku, vozový park a tiež výdavky súvisiace s politickou prácou, čiže tlač novín či prenájom billboardov.

Sme rodina použilo peniaze na prevádzkové náklady i na úhradu záväzkov neuhradených k 31. decembru. „Významná časť z prijatých finančných príspevkov je uložená na bankových účtoch hnutia, skonštatovalo hnutie.

SaS má podľa jej generálneho manažéra, poslanca Romana Foltina stanovený mesačný rozpočet. Medzi najvyššie položky patria osobné náklady, náklady na regióny, prenájom priestorov a kancelárií, reklamné náklady, billboardové kampane či prieskumy. Peniaze idú aj na pravidelné kongresy či programovú konferenciu.

Strana Za ľudí v stanovisku uviedla, že väčšiu časť príspevku používa na splácanie pôžičiek, ktorými financovala predvolebnú kampaň. Zvyšok slúži predovšetkým na zabezpečenie činnosti kancelárie strany a na činnosť.

PS a Spolu si delia príspevok na polovicu. Hnutie PS svoju časť podľa stanoviska využíva na splácanie úverov a financovanie aktivít, medzi ktoré patrili v tomto roku napríklad kampane na propagáciu očkovania či príprava legislatívnych návrhov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie