Poľsko dnes otvára hranice. Slováci tam však stále môžu ísť len na 48 hodín

  • Ak sa v Poľsku mieniš zdržať dlhšie ako dva dni, budeš potrebovať negatívny test alebo ísť do domácej izolácie
poľsko
Pixabay/Alina Braha, jwvein
  • Ak sa v Poľsku mieniš zdržať dlhšie ako dva dni, budeš potrebovať negatívny test alebo ísť do domácej izolácie

Poľsko od dnešného dňa otvára svoje hranice, Slovensko však naďalej obmedzuje voľný pohyb s Poľskom len na 48 hodín. Uvádza to Ministerstvo vnútra SR (MV SR) na sociálnej sieti.

Poľská republika oddnes ruší kontroly na vnútorných schengenských hraniciach a otvára hranice s krajinami Európskej únie (EÚ), ktoré boli uzavreté v dôsledku pandémie.

AJ KEĎ POĽSKO OD 13. JÚNA 2020 OTVÁRA HRANICE, SLOVENSKO NAĎALEJ OBMEDZUJE VOĽNÝ POHYB S POĽSKOM LEN NA 48 HODÍNPoľská…

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Samstag, 13. Juni 2020

Karanténa alebo test

MV SR zároveň upozorňuje občanov, že pri návrate z Poľska nemusia ísť do karantény, ani nemusia predložiť negatívny test na Covodi-19 len vtedy, pokiaľ ich pobyt nepresiahol 48 hodín. Stále však platí aj povinnosť preukázať dodržanie tejto lehoty príslušníkovi Policajného zboru SR (PZ SR) pri kontrole.

Slovensko od dnešného dňa síce nebude vykonávať kontroly na hranici s Poľskom, no naďalej platia karanténne opatrenia v zmysle platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Osoby prichádzajúce na územie Slovenska z Poľska po dlhšom čase ako 48 hodín sa musia preukázať negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 96 hodín, príslušníkovi Policajného zboru SR. Ak sa pri vstupe na územie Slovenska nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať negatívny výsledok testu na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Následne sa takejto osobe nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby získania ďalšieho negatívneho výsledku na ochorenie COVID-19, ktorý si treba dať urobiť najskôr po 5 dňoch izolácie,“ vysvetlilo MV SR. Tlačivo o prekročení štátnej hranice možno nájsť na stránke ministerstva.

Liečivá voda a najväčší vodopád v Európe. 8 výnimočných miest, ktoré sa oplatí navštíviť v susedných krajinách

Mastné pokuty

Rezort zároveň upozorňuje, že za nerešpektovanie opatrenia úradu verejného zdravotníctva hrozí pokuta vo výške do 1 659 eur. „V blokovom konaní môžu orgány PZ SR a obecnej polície uložiť páchateľovi za nerešpektovanie tohto opatrenia pokutu vo výške do tisíc eur,“ dodal rezort.

Vstup do Poľska z územia SR bude možný aj mimo hraničných priechodov Trstená-Chyžné a Vyšný Komárnik-Barwinek, a to bez povinnosti absolvovania domácej karantény v Poľsku či preukázania sa negatívnym testom na ochorenie Covid-19. V Poľsku však zároveň ostáva v platnosti povinnosť nosiť rúško v miestach ako sú prostriedky MHD, obchody, kiná, divadlá, masážne salóny, kostoly a úrady.

MV SR tiež informuje, že epidemiologická situácia v niektorých častiach Poľska sa stále nezlepšila a chorobnosť sa v posledných dňoch zvýšila najmä v oblasti Sliezska, ktoré sa nachádza blízko hraníc so Slovenskom a situácia je tam naďalej vážna. Vo vzťahu k Poľsku tak zostáva v platnosti odporúčanie slovenských úradov zvážiť nevyhnutnosť cestovania, najmä do oblasti Sliezska.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech