Poľsko otvára novú cyklotrasu, ktorá bude svietiť a nabíjať ju bude slnečné žiarenie

  • Ak si nadšencom cyklistiky rozhodne, by si mal navštíviť našich severných susedov. Ak však do Poľska cestuješ z iných dôvodov, skús si do auta vziať aj bicykel alebo si ho požičaj priamo tam. Toto jednoducho musíš vyskúšať!
polsko-cyklotrasa-1-770x460
  • Ak si nadšencom cyklistiky rozhodne, by si mal navštíviť našich severných susedov. Ak však do Poľska cestuješ z iných dôvodov, skús si do auta vziať aj bicykel alebo si ho požičaj priamo tam. Toto jednoducho musíš vyskúšať!

Predstav si nočnú jazdu na bicykli. Vo všeobecnosti nič príjemné. Dohľad je dosť obmedzený a ani ťa nie je veľmi dobre vidieť, takže si treba dávať skutočne dobrý pozor. Čo by si však povedal na cyklistickú trasu označenú modrým jasným svetlom, ktorého zdrojom je slnečná energia? Poľsko totiž prichádza so skutočne revolučným ekologickým projektom, ktorý si dozaista budeš chcieť vyskúšať. V Európe sa to v poslednom čase prelomovými ekologickými nápadmi len tak hemží.

Cyklistika je veľmi obľúbeným rekreačným športom a mnoho ľudí ju ekologicky využíva aj na každodennú dopravu. Jazda v zníženej viditeľnosti však prináša mnohé riziká. Poľsko sa však na tento problém pozrelo moderným a ekologickým okom a vytvorilo niečo, čo stojí skutočne za obdiv. Otvára totiž novú cyklistickú trasu neďaleko malého mesta Lidzbark Warmiński, ktorá je osvetlená pruhom modrého fosforeskujúceho svetla, ktorého zdrojom je slnečná energia. Dve muchy jednou ranou…

inhabitat.comfoto: inhabitat.com

Podľa prezidenta spoločnosti TPA Sp. z o.o, ktorá projekt realizuje, bude cyklistická trasa žiariť v noci po dobu približne 10 hodín. Celý deň bude slnečné žiarenie chodník „zásobovať“ energiou, ktorá sa v tme premení na modré žiariace svetlo. Projekt má byť akýmsi vizionárskym plánom a jeho podstatou je zlepšiť bezpečnosť cyklistov s využitím alternatívnych prostriedkov.

Táto cyklotrasa v Poľsku nie je prvým podobným projektom. Spoločnosť sa inšpirovala holandským projektom z mesta Neuen asi 100 kilometrov od Amsterdamu. Tu holandský umelec inšpirovaný Van Goghovým dielom The Stary Night vybudoval svietiacu cyklotrasu už na začiatku roku 2016.

inhabitat.comfoto:inhabitat.com

preze-startitup

zdroj: interez.sk, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK