Poľsko zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom

  • Poľsko bude prísnejšie kontrolovať autá prechádzajúce cez hranice
  • Ide o opatrenie proti nelegálnej migrácii
migranti, utečenci
Ilustračné foto, AP Photo/Javier Bernardo, File
  • Poľsko bude prísnejšie kontrolovať autá prechádzajúce cez hranice
  • Ide o opatrenie proti nelegálnej migrácii

Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Poľsko už skôr avizovalo, že uvažuje, že posilní kontroly na hranici so Slovenskom, aby zastavilo prílev migrantov smerujúcich do Nemecka. V pondelok to vyhlásil hovorca poľskej vlády Piotr Müller, TASR prevzala správu z tlačovej agentúry PAP.

Rozhodnutie kvôli migrantom

Poľsko sa blíži k rozhodnutiu posilniť kontroly na svojej hranici so Slovenskom po hláseniach, podľa ktorých ilegálni migranti prichádzajú do Poľska z tejto krajiny,“ povedal Müller pre televíziu Polsat News. Do strednej Európy sa dostávajú cez západobalkánsku trasu, ktorá je jednou z hlavných migračných ciest do bohatšej Európy.

Blížime sa k tomuto rozhodnutiu, ale chceme, aby sa Slovensko jasne vyjadrilo, či plánuje svoje vlastné opatrenia. Ale pravdepodobne pôjdeme týmto smerom,“ vysvetlil Müller. Dodal, že migranti pokladajú Poľsko a Slovensko za tranzitné krajiny, pretože ich cieľom je Nemecko.

Začali sme tieto správy preverovať, keď sme ich dostali, a teraz stojíme pred rozhodnutím, či zavedieme osobitné ochranné opatrenia na poľsko-slovenskej hranici, ale možno nielen tam. Analyzujeme aj ďalšiu možnú trasu migrantov, konkrétne z talianskeho ostrova Lampedusa,“ uviedol hovorca poľskej vlády.

Podľa neho Varšava okrem plánu pre hranice so Slovenskom uvažuje aj o posilnení kontrol na hraniciach s Nemeckom. Müller dodal, že rozhodnutie ešte nepadlo, pretože vláda „to chce urobiť po dohode s partnermi“.

Nechceme, aby ich naše rozhodnutie prekvapilo, ale nebudeme závislí od ich súhlasu, pretože hlavné je tieto trasy správne ochrániť tak, aby sa migrantom znemožnilo dostať sa na územie Poľska a Nemecka,“ povedal Müller.

V hre sú aj stále kontroly

V reakcii na nápor nelegálnych migrantov uvažovalo nad zavedením stálych kontrol na hraniciach s Českom a Poľskom aj nemecká vláda. V piatok to vyhlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Dočasné stále kontroly by mohli ľudí od nelegálnej migrácie odradiť,“ povedala Faeserová pre nedeľník Welt am Sonntag. Dodala, že Nemecko už teraz zvýšilo počet policajtov na hraniciach s východnými susedmi.

Na snímke záchytný tábor pre migrantov v meste Veľký Krtíš na juhu Slovenska.
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Ministerka však upozornila, že prísnejšie kontroly nebudú znamenať, že „neprídu žiadny žiadatelia o azyl“.

„Ak niekto požiada na hranici o azyl, Nemecko musí zo zákona žiadosť preskúmať,“ dodala. Taktiež vyhlásila, že ako zásadnú vníma ochranu vonkajších hraníc Európskej únie, ktorú dosiahne spoločným azylovým systémom.

Nemecko, Poľsko aj Česko sú súčasťou EÚ aj schengenského priestoru. Zavedenie hraničných kontrol v schengenskej zóne je povolené len za výnimočných okolností.

Minulý týždeň Berlín oznámil, že neprijme viac migrantov žijúcich v Taliansku v rámci dobrovoľného mechanizmu solidarity. Tento mechanizmus je vytvorený s cieľom pomôcť hraničným štátom EÚ, ktoré sú často prvými miestami, kam migranti prichádzajú.

Akcie proti prevádzačom

Po novom ale nemecká polícia bude môcť v spolupráci s českými policajtmi vykonávať dohľad nad migračnou situáciou už na českej strane hranice. Ide o opatrenie, ktoré niekoľko mesiacov funguje aj medzi ČR a Slovenskom.

Česká a nemecká polícia budú spolupracovať aj na akciách proti prevádzačom. Český minister vnútra Vít Rakušan sa na tom dohodol s nemeckou spolkovou ministerkou vnútra Nancy Faeserovou. Povedal to v pondelok v rozhovore pre Seznam Zprávy, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Dohodli sme sa na dvoch konkrétnych opatreniach. Na aplikácii takzvaného švajčiarskeho modelu – že nemeckí policajti spolu s českými by mali právo vykonávať dohľad nad migračnou situáciou už na českej strane hranice, to umožňuje zmluva o policajnej spolupráci. A potom niekoľko výrazných spoločných akcií proti prevádzačom,“ spresnil dohodu Rakušan.

Ak tieto akcie prinesú výsledok, Faeserová podľa jeho slov nebude uvažovať o zavedení stálych kontrol na česko-nemeckej hranici. Počty migrantov sa v tejto oblasti zvýšili od konca minulého týždňa. Faeserová už v piatok uviedla, že uvažuje o zavedení stálych kontrol na tejto hranici. Po rokovaní s Rakušanom chce ale počkať, ako sa dohodnuté opatrenia osvedčia.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá