Pomsta voči vakcíne AstraZeneca? Nespôsobuje viac krvných zrazenín ako iné lieky či vakcíny, aj tak je v nemilosti

  • Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a pozastavilo viacero európskych krajín
  • Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech je spájaná s ešte väčším počet krvných zrazenín ako vakcína AstraZeneca
  • EMA aj WHO tvrdia, že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami
  • Briti tvrdia, že ide o pomstu EÚ voči AstraZenece. Ak by sa aj súvislosť potvrdila, riziko by bolo menšie ako pri antikoncepcii
pfizer
TASR/AP Boris Roessler, Oded Balilty
  • Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a pozastavilo viacero európskych krajín
  • Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech je spájaná s ešte väčším počet krvných zrazenín ako vakcína AstraZeneca
  • EMA aj WHO tvrdia, že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami
  • Briti tvrdia, že ide o pomstu EÚ voči AstraZenece. Ak by sa aj súvislosť potvrdila, riziko by bolo menšie ako pri antikoncepcii

Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a pozastavilo 17 európskych krajín. Dôvodom boli obavy z tromboembolických príhod (krvná zrazenina). Riaditeľka EMA Emer Cook počas utorňajšej videokonferencie priznala, že agentúra má 37 hlásení o prípadoch krvných zrazenín po zaočkovaní viac ako 17 miliónov ľudí v EÚ a v Británii.

Brusel ukázal Zelený pas: Cez hranice prejdú aj ľudia očkovaní čínskou a ruskou vakcínou, má to však háčik

Pfizer hlásil ešte väčší počet krvných zrazenín 

Spravodajský portál Express aj denník Daily Mail informujú, že vakcína protikoronavírusu od spoločnosti Pfizer/BioNTech je spájaná ešte väčším početom krvných zrazenín ako vakcína AstraZeneca.

Obe médiá sa odvolávajú na informácie od regulačnej agentúry pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) vo Veľkej Británii, ktoré naznačujú, že po očkovaní vakcínou Pfizer ľudia hlásili viac krvných zrazenín, ako v prípade AstraZenecy.

zdroj: TASR/DPA Robert Michael

Do 28. februára bolo hlásených 38 prípadov z asi 11,5 milióna dávok vakcíny Pfizer, v porovnaní s 30 hláseniami z 9,7 milióna dávok vakcíny AstraZeneca.

Samotná Emer Cook priznala, že aj pri ostatných očkovacích látkach schválených EÚ Pfizer a Moderne, sú hlásené podobné počty krvných zrazenín ako pri AstraZenece.

Výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami

EMA aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) udalosti prešetrujú, no podľa nich očkovanie nemá súvislosť s trombózou. Cooková viackrát uviedla, že agentúra je „pevne presvedčená“, že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami. Upozornila tiež, že každý rok majú v celej EÚ tisíce ľudí tromboembolické príhody a zatiaľ nie sú žiadne hodnoverné náznaky, že by očkovanie spôsobovalo tvorbu krvných zrazenín. Na toto riziko podľa nej neupozornili ani rozsiahle klinické skúšky, ktoré prebiehali pred schválením vakcíny.

„Dôvera v účinnosť a bezpečnosť vakcíny je prioritou pre EMA. Našou úlohou je udržať dôveru ľudí na základe vedeckých podkladov a vedeckého hodnotenia. Robíme všetko pre to, aby sme Európanov presvedčili, že ide o bezpečnú a dôveryhodnú očkovaciu látku,“ uviedla šéfka agentúry. Dodala, že výskyt hlásení u zaočkovanej populácie nie je vyšší, ako pri bežnej populácii.

Rovnaký názor zastáva aj WHO, ktorá uviedla, že pri hromadnom očkovaní je bežné, že krajiny po zaočkovaní ľudí hlásia aj prípadné nežiaduce udalosti.

„To ešte nemusí znamenať, že tieto nežiaduce udalosti súvisia s očkovaním, ale je osvedčenou metódou vyšetrovať ich. Takisto sa ukazuje, že systém sledovania (zaočkovaných ľudí) funguje a že sa robia efektívne kontroly,“ upozornila WHO. „Zaočkovanie proti covidu nepotláča inú chorobu ani nezastavuje úmrtia pre iné príčiny,“ dodala organizácia.

„Je známe, že tromboembolické príhody sa vyskytujú často. Venózny (žilový) tromboembolizmus je celosvetovo treťou najčastejšou kardiovaskulárnou chorobou,“ dodala.

Antikoncepcia je rizikovejšia 

Daily Mail porovnáva vakcíny a hormonálne antikoncepčné tabletky, o ktorých je známe, že priamo prispievajú ku tvorbe zrazenín. Tabletky boli spojené s krvnými zrazeninami u približne jednej z 1 000 žien ročne. Denník uvádza, že podľa Národnej aliancie pre krvné zrazeniny v Európskej únii sa považuje za „veľmi malé“ riziko. Ak by teda aj všetky krvné zrazeniny hlásené vo Veľkej Británii boli spôsobené naozaj vakcínou AstraZeneca, riziko by bolo jeden z každých 323 000 ľudí, čo je 323-krát menej ako antikoncepčná tabletka.

zdroj: SITA/AP Alessandra Tarantino

Môže byť za tým politika 

Vedci oslovení Daily Mail si v skutočnosti myslia, že ide hlavne o politické rozhodnutie jednotlivých krajín. Pričom politický tlak na zastavenie očkovania už priznalo aj Taliansko. Niektorí si dokonca myslia, že ide snahu Únie potrestať AstraZenecu pre ich spory týkajúce sa dodávok vakcín.

Takéto správanie ale môže mať negatívny dopad na dôveru vo vakcíny a aj môžu hrať do karát antivaxerom. Vakcína nezažíva ťažké časy prvýkrát. Zamerala sa na ňu aj ruská dezinformačná scéna, ktorá tvrdila, že po vakcinácii ňou sa človek zmení na opicu.

AstraZeneca
zdroj: TASR/DPA/Nicholas Armer

Ak by sa naozaj preukázala spojitosť s krvnými zrazeninami u AstraZenecy, potencionálne by mohla existovať rovnaká spojitosť aj u vakcín Sputnik V, Janssen, alebo čínskych vakcínach. Všetky fungujú na rovnakom princípe adenovírusu.

Rovnako aj pri potencionálnej spojitosti krvných zrazenín s Pfizerom by mohla mať problém aj vakcína od Moderny, ktorá rovnako, ako Pfizer, funguje na princípe mRNA. Podľa EMA aj WHO ale zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by súvislosť dokazovali.

Zdroje: Express, Daily Mail , TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech