Ponocovanie ohrozuje tvoje zdravie. Vedci vypočítali, o koľkej hodine by si mal chodiť spať

  • Vedcom sa podarilo zistiť, prečo je ponocovanie zdraviu škodlivé
  • Prišli aj na to, kedy je najlepšie chodiť spať a aké sú skutočne benefity spánku
Žena leží v posteli.
  • Vedcom sa podarilo zistiť, prečo je ponocovanie zdraviu škodlivé
  • Prišli aj na to, kedy je najlepšie chodiť spať a aké sú skutočne benefity spánku

Spánok je pre zdravie človeka kľúčový. Preto by si si ho mal dopriať dostatok a ideálne neponocovať. Podľa portálu Tvnoviny.sk je totiž ponocovanie škodlivé. 

Okrem toho, že môže ohroziť tvoje zdravie, so sebou prináša aj štyri riziká. To tvrdí lekár Saurabh Sethi, ktorý upozorňuje, že ponocovanie môže mať vážne následky. Tie sa potom prejavia na kvalite života. 

Zaspávanie po polnoci ohrozuje fyzické aj duševné zdravie

Zaspávanie po polnoci môže podľa odborníkov ohrozovať fyzické aj duševné zdravie. Sethi prostredníctvom sociálnych médií popularizuje medicínu, hlavne v oblasti gastroentrológie. Na TikToku uverejnil video, ktoré malo slúžiť ako varovanie pre všetkých, ktorí zvyknú ponocovať. 

@doctorsethimd

What happens to our brain if we go to bed after midnight 😴 and get less than 7-8 hours of sleep ❌ Harvard Trained Doctor explains Discover the surprising effects of going to bed after midnight on your brain and well-being! Gain insights into how your sleep habits may affect your daily life. Explore the connection between bedtime and brain health in this informative video! #sleep #sleeptips #sleeptok #medicaltiktok

♬ original sound – Doctor Sethi ⚡️

Vo videu zhrnul štyri hlavné zdravotné riziká, ktoré ponocovanie alebo neskoré zaspávanie prináša. Zdôraznil, že k dlhodobému zdraviu je potrebné mať dobre nastavený pravidelný spánkový režim. 

Sethi vysvetlil, že jedným z najvýraznejších dôsledkov ponocovania je zvýšená náchylnosť na nadváhu. To potvrdila štúdia publikovaná v Journal of the American Medical Association. Podľa výsledkov majú ľudia, ktorí zaspávajú po polnoci, až o 20 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku obezity než ľudia, ktorí chodia spať medzi ôsmou a desiatou večer. 

Nedostatok spánku vplýva na kvalitu života

Nedostatok spánku vie narušiť hormonálnu rovnováhu a tiež zvyšuje chuť do jedla, keďže sa telo snaží energiu, ktorá mu chýba zo spánku, dohnať potravou. Málo vyspatí jedinci sú až o 24 percent hladnejší, potvrdzuje výskum z Chicagskej univerzity

Okrem toho vplýva nedostatok spánku na kvalitu života ako takého. Najmä spánková deprivácia, ktorá má negatívny vplyv na psychické zdravie. Ľudia sú vtedy viac podráždení, agresívni či nahnevaní. 

Dlhodobý nedostatok spánku vedie k zvýšenej produkcii kortizolu, čo je stresový hormón. Hoci pomáha organizmu zvládať náročné situácie, ak dosiahneš to, že jeho hladina je chronicky vysoká, môže zvyšovať krvný tlak a obmedzovať funkcie, ktoré telo považuje za menej dôležité – trávenie či imunita. 

Ako upozorňuje Sethi vo videu na TikToku, mozog počas spánku, hlavne v jeho hlbokých fázach, spracováva informácie a upevňuje pamäť. Tieto hlboké fázy dosahuje najčastejšie pred polnocou. Ak nebudeš dostatočne spať, znižuješ svoju schopnosť sústrediť sa, zhoršuješ svoje kognitívne funkcie a negatívne ovplyvňuješ výkonnosť pri duševnej práci. 

Zdravotné výhody spánku

Článok z Californskej univerzity hovorí o tom, že výhod spánku je enormne veľa. Patrí sem napríklad aj to, že spánok pomáha udržiavať zdravé srdce, podporuje reguláciu hmotnosti, pomáha bojovať proti mikróbom, a tým posilňuje imunitný systém. Tiež znižuje riziko úrazov, zvyšuje schopnosť sústrediť sa a v neposlednom rade zlepšuje pamäť a učenie. 

Podľa niektorých výskumov by mali dospelí spať sedem až osem hodín denne, aby sa udržiavali zdraví. No každý je iný a niektorí ľudia tvrdia, že im stačia aj 4 hodiny spánku. Tvoria však veľmi malú časť populácie. Netreba zabúdať, že dôležitým faktorom nie je len počet hodín, ktoré človek prespí, ale aj kvalita spánku a jeho pravidelnosť. 

Dostatok kvalitného odpočinku prispieva k stabilnej a pozitívnej nálade. Ideálny čas na zaspávanie je do najneskôr jednej hodiny ráno, tvrdia výskumníci zo Stanfordskej univerzity. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Tvnoviny.sk, JAMA Network, ACP Journals, Davis Health

Najnovšie videá

Trendové videá