Ponúk sú tisíce, no na jednu sa neozve ani päť ľudí. O túto prácu nemajú Slováci záujem

  • Ponúk na prácu učiteľa je viac, než kedykoľvek predtým
  • Na jednu pracovnú ponuku sa však neozve ani päť ľudí
  • Ponúk na prácu učiteľa je viac, než kedykoľvek predtým
  • Na jednu pracovnú ponuku sa však neozve ani päť ľudí

Po nových učiteľoch je na Slovensku obrovský dopyt a ten sa neustále zvyšuje. Školy aktuálne uverejňujú najvyššie počty pracovných ponúk v histórii. Potvrdzujú to čísla portálu Edujobs.sk, ktorý spadá pod Profesiu. Edujobs vytvára priestor pre školy, ktoré na ňom môžu zadarmo uverejňovať pracovné ponuky.

Je bežné, že práve v jarných mesiacoch hľadajú školy učiteľov najintenzívnejšie. Učiteľ si každoročne nájde najjednoduchšie prácu počas apríla, mája a júna, no v porovnaní s vlaňajším májom stúpol počet ponúk pre pedagógov až o 266 inzerátov.

Problém má najmä západné Slovensko

Najviac učiteľov chýba na základných školách, odkiaľ pochádza až 65 percent ponúk. Hľadajú najmä učiteľov a učiteľky pre druhý stupeň, ktorí sú zameraní na fyziku, matematiku a informatiku.

najviac ponuk ucitelstvo
zdroj: Edujobs.sk

Najväčší dopyt po nových učiteľoch je bezkonkurenčne v Bratislavskom kraji, kde sa nachádza takmer polovica z ponúkaných pracovných príležitostí. Dvanásť percent z celej ponuky pochádza z trnavského regiónu.

„Dá sa povedať, že v Bratislave a v Trnavskom kraji sú tie problémy najväčšie. Vysvetliť sa to dá celkom jednoducho, práve tu je najviac pracovných možností a ľudia si môžu vyberať,“ hovorí pre Startitup Nikola Richterová z Profesie.

Učiteľ potrebuje vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, keď si jeho plat porovnáte s inými profesiami, kde je potrebná rovnaká úroveň, tak je vidieť výrazné platové rozdiely. Práve tam vzniká kameň úrazu, ľudia nemajú záujem reagovať. Problémy vidíme na celom Slovensku, ale práve hlavné mesto a jeho okolie je v tomto najviac špecifické,“ vysvetľuje Richterová.

Na ponuku nezareaguje ani päť ľudí

Dopyt je obrovský, no záujem je veľmi nízky. V máji 2020 na jednu ponuku zareagovalo v priemere takmer deväť ľudí, dnes nezareaguje ani päť. Pre školstvo to znamená veľký problém, situácia je kritická, skoro tak, ako v IT sektore. Slovenské školy musia s nedostatkom záujemcov bojovať každým rokom viac.

S inými, nepedagogickými pozíciami nie je až taký problém. V máji 2021 na jeden takýto inzerát zareagovalo približne 16 záujemcov. Ľudí najviac láka pozícia na recepcii, na ktorú zareaguje v priemere 84 ľudí. Populárne sú tiež pozície informátorov a informátoriek, pracovnej sily na upratovanie a údržbu či administratívne a ekonomické pozície, ako je napríklad sekretár riaditeľa či účtovník.

uchádzači nepedagogické ponuky
zdroj: Edujobs.sk

Ľudí od kariéry učiteľa okrem platu odrádza najmä komunikovanie problémov či psychická náročnosť tejto práce. Edujobs.sk však vyzdvihuje, že učitelia majú zákonom stanovenú dovolenku až na osem týždňov, pri čom iní zamestnanci majú k dispozícii len štyri. Zároveň je to práca, ktorá ponúka istotu pracovného miesta v každom regióne Slovenska a to aj počas pandémie.

Podotýkajú tiež dôležitosť učiteľov v našej spoločnosti, najmä v dobe, kedy sa dennodenne preberá vplyv influencerov, je dôležité spomenúť aj to, akým spôsobom ovplyvňujú vývoj nových generácií učitelia.

Voľné pracovné pozície v Startitup nájdeš na Pretlaku.

Zdroj: Profesia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá