„Poprosím jednu zmrzlinu s príchuťou PET fľaše.“ Vedci vynašli spôsob ako premeniť plast na vanilkovú arómu

  • Plastové fľaše sú obrovským problémom našej planéty
  • Vedci počas výskumu premenili látky z PET materiálov na vanilín so 79% úspešnosťou
  • Konzumácia plastu v podobe zmrzliny môže byť čoskoro realitou
zmrzlina
unplash/Sharon Tay, pexels/mali maeder
  • Plastové fľaše sú obrovským problémom našej planéty
  • Vedci počas výskumu premenili látky z PET materiálov na vanilín so 79% úspešnosťou
  • Konzumácia plastu v podobe zmrzliny môže byť čoskoro realitou

Svetová kríza v podobe plastov sa možno vyrieši vanilkovou príchuťou. Môže sa teda pokojne stať, že si onedlho pochutíme na zmrzline z plastov. Vedci totiž našli spôsob, ako premeniť recyklované plastové fľaše na vanilkovú arómu pomocou geneticky upravených baktérií.

Výskum, ktorý bol nedávno publikovaný v časopise Green Chemistry, navrhuje spôsob, ako využiť baktérie na premenu spotrebného plastu na vanilín, zlúčeninu, ktorá dodáva vanilke jej lahodnú chuť a vôňu. Predstavuje to nielen udržateľný spôsob znižovania plastového odpadu, ale môže to byť aj chutná príležitosť na výrobu (a konzumáciu) zmrzliny.

zdroj: unplash/Nick Fewings

Efektívna metóda

V novom výskume, ktorý uskutočnil tím z University of Edinburgh, bola baktérie E.coli geneticky upravená tak, aby umožnila premenu kyseliny tereftalovej na vanilín.

PET je druh plastu, ktorý sa bežne používa na výrobu jednorazových plastových fliaš získaný z neobnoviteľných materiálov a súčasné recyklačné metódy ho rozkladajú iba na jeho základné časti, z ktorých jednou je kyselina tereftalová.

Bojuješ aj ty proti plastom?

IFL Science informuje, že z nich sa potom vyrábajú buď PET, alebo plasty druhej generácie. Každý rok sa vyprodukuje asi 50 miliónov ton PET odpadu, a preto je nevyhnutné nájsť efektívnejšiu a udržateľnejšiu metódu.

Vhodný na konzumáciu

Vedecký tím dokázal premeniť látky z PET materiálov na vanilín so 79 % úspešnosťou. „Toto je prvý príklad použitia biologického systému na recykláciu plastového odpadu. Výsledky nášho výskumu môžu mať veľký dopad na poli plastovej udržateľnosti, pričom takisto demonštrujú silu syntetickej biológie v boji proti súčasným globálnym problémom,“ povedala Joanna Sadler, ktorá sa podieľala na výskume.

Prevratná technológia dokáže recyklovať všetky druhy plastov. Podporil ju aj David Attenborough

Vedci tvrdia, že získaný vanilín je vhodný na ľudskú konzumáciu, musí sa to však ešte overiť a takisto sú potrebné ďalšie testy. Existuje však viac spôsobov použitia vanilínu ako len na výrobu zmrzliny alebo mliečnych koktailov. Používa sa tiež v kozmetickom priemysle a je to dôležitá hromadná chemikália, ktorá sa používa v herbicídoch a čistiacich prostriedkoch.

zdroj: JÉSHOOTS Follow

Možno teda ešte nebudeme vyrábať zmrzlinový pohár z plastovej fľaše, ale tento dômyselný spôsob zníženia odpadu by mohol výrazne prospieť životnému prostrediu a vyriešiť náš súčasný plastový problém. Prísľub zmrzliny je len čerešničkou na torte.

Zdroje: Green Chemistry, IFL Science

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK