Populárne filmové miesta nezvládajú nápor turistov. Ako dopadol Černobyl či pláž z filmu s Di Capriom?

  • Pláž Maya Bay preslávil Di Caprio, Nový Zéland zase Pán prsteňov
  • Všetky tieto miesta sú každoročne zaplavované takým davom turistov, že ich kultúra aj životné prostredie sú vážne ohrozené
HBO/Game of Thrones
HBO/Game of Thrones
  • Pláž Maya Bay preslávil Di Caprio, Nový Zéland zase Pán prsteňov
  • Všetky tieto miesta sú každoročne zaplavované takým davom turistov, že ich kultúra aj životné prostredie sú vážne ohrozené

Filmy, seriály, hudba aj sociálne siete lákajú ľudí do nových miest a neprebádaných krajín. Na svojich cestách chcú zažiť to, čo zažili ich obľúbení hrdinovia a postavy dobrodružných príbehov. Potom sa ale často stáva, že sa tieto čarovné lokality premenia na miesta prehustené návštevníkmi, ktorí znečisťujú a poškodzujú ich kultúru. Presne to sa stalo napríklad s neslávne známym Černobyľom, ten cestovné kancelárie po desaťročiach od tragickej havárie premenili na turistický park pripomínajúci Disneyland. Aké ďalšie lokality sa dostali do povedomia vďaka pop kultúre a turisti sa postarali o ich postupné zničenie?

Dubrovník

Krásne chorvátske historické mesto ležiace na pobreží Jadranského mora sa stalo jedným z hlavných dejísk seriálu z dielne HBO Game of Thrones. Kráľovo prístavisko v rukách Lannisterovcov prilákalo do Dubrovníka mnohých cestovateľov, ktorí si prišli pozrieť lokality svojho obľúbeného seriálu naživo. Úzke uličky sa kvôli náporu turistov stali takmer nepriechodné a malý prístav sa musel vysporiadať s obrovským množstvom výletných lodí. Podľa informácií portálu Traveller do Dubrovníka minulý rok denne zavítalo osem výletných lodí, z toho každá mala na palube okolo 2-tisíc ľudí. Problém eskaloval až natoľko, že nápor návštevníkov nezvládla kanalizácia a do mora sa začalo dostávať obrovské množstvo odpadkov a splaškov, z ktorých mnohé pochádzali aj z lodí. Minulé leto tu dokonca istú dobu platil kvôli kontaminácii vody aj zákaz kúpania.

zdroj: Wikimedia (Karel Hrdina)

Pláž Maya Bay

Film s Leonardom Di Capriom Pláž z roku 2000 sa stal veľkým kino hitom. Mladý herec si v dobrodružnej dráme získal srdcia mnohých fanúšikov, ktorí chceli zažiť aspoň časť z jeho filmového príbehu. Ešte nedávno sem dennodenne prichádzalo 5-tisíc turistov a miesto zaplavovali odpadkami a škodlivinami. Pláž bola natoľko znečistená, že sa ju thajské úrady rozhodli minulý rok dočasne zatvoriť. Zákaz vstupu na Maya Bay bude podľa najnovších informácií BBC platiť až do roku 2021. Miestne úrady potvrdili, že keď sa pláž znovu otvorí, dôjde k obmedzeniu počtu turistov, ktorí ju budú môcť navštíviť.

zdroj: Flickr (Vyacheslav Argenberg)

Kaňon Fjáðrárgljúfur

Island má problémy s turistami už dlhodobo, v roku 2017 navštívilo severský ostrov 2,195,271  turistov a ich počet sa každý rok zvyšuje. Svoj podiel na tom má aj klip od kanadského speváka Justina Biebera k piesni I’ll Show You, ktorý natočil v roku 2015. Odvtedy sem pricestovalo množstvo jeho fanúšikov iba preto, aby si mohli spraviť fotku na Instagram, na mieste, kde ich obľúbený spevák natočil videoklip. Ten má na Youtube už viac ako 444-miliónov vzhliadnutí. Po uvedení videa stúpol počet návštevníkov Fjádrárgljúfur o 50 až 80 % ročne. Vlani navštívilo kaňon asi 300 000 turistov. Práve tí môžu do veľkej miery za zlý stav, v ktorom sa kaňon nachádza. Ministerstvo životného prostredia sa nakoniec rozhodlo kaňon pred turistami úplne uzavrieť.

Nový Zéland

Podľa portálu Treckeffect  začalo na Nový Zéland chodiť o 50 % turistov viac potom, čo hollywoodski tvorcovia nakrútili filmovú trilógiu Pán prsteňov. Kopce vulkanického pôvodu s turistickou trasou dlhou viac ako 19 kilometrov sú denne zaplavované veľkým počtom ľudí, ktorí využívajú cestu pôvodne upravenú pre pár stoviek návštevníkov. Ako uviedol Bloomberg sociálne zariadenia nestačia všetkým, a tak tu museli pribudnúť toi toi, ktoré  nielen špatia, ale aj znečisťujú prostredie. Podobný problém malo aj mestečko Franz Josef na Južnom ostrove, ktoré muselo rozšíriť svoju kanonizáciu, tá teraz ničí miestne vody. Turisti po sebe nechávajú aj veľké množstvo odpadkov a na okolitú prírodu neberú dostatočný ohľad.

zdroj: Flickr (Bernard Spragg. NZ)

Angkor Wat

Kambodžský architektonický a historický skvost preslávil film s hollywoodskou herečkou Angelinou Jolie, Lara Croft: Tomb Raider. Iba v minulom roku navštívilo toto turistické miesto 2,6 milióna turistov. Obrovská záplava návštevníkov zaťažuje stáročia starú stavbu a necháva ju napospas osudu. Podľa CNN už teraz kambodžská vláda zvažuje, že obmedzí počet turistov, ktorí budú môcť lokalitu navštíviť.

zdroj: Wikimedia (Bjørn Christian Tørrissen)

Zdroj: Traveller, Noviny.sk, BBC, Grapevin, Oracle Globe, Treckeffect, Bloomberg, Phnompenhpost, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech