Portugalsko vyrobilo v marci rekordné množstvo elektriny z obnoviteľných zdrojov

  • Portugalsko zaznamenalo v marci tohto roku rekordné čísla pri výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Krajina disponuje viac ako stovkou vodných a veterných elektrárni.
  • Do roku 2050 sa Portugalsko zaviazalo úplne skoncovať s emisiami.
03
flickr.com
  • Portugalsko zaznamenalo v marci tohto roku rekordné čísla pri výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Krajina disponuje viac ako stovkou vodných a veterných elektrárni.
  • Do roku 2050 sa Portugalsko zaviazalo úplne skoncovať s emisiami.

V marci zaznamenalo Portugalsko rekordné hodnoty vo vyprodukovaní elektrickej energie prostredníctvom obnoviteľných zdrojov a zároveň prekonalo doterajší rekord starý viac ako 40 rokov. V období od 1. do 31. marca 2018 sa krajine nachádzajúcej sa na juhozápade Pyrenejského poloostrova podarilo vygenerovať až 103.6 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, teda viac než samotná krajina potrebuje pre svoj bezproblémový chod.

Priaznivá poloha Portugalska spojená s mierne oceánskym podnebím na severe a subtropickým stredomorským na juhu krajiny vytvára ideálne podmienky pre vznik veterných fariem a vodných elektrárni, ktorých je v Portugalsku neúrekom. V tejto prímorskej krajine sa nachádza viac ako sto menších vodných elektrárni a vyše dvadsať veterných elektrárni. Portugalsku sa tak vďaka obnoviteľným zdrojom podarilo znížiť za posledný rok celkové emisie až o približne 1.8 milióna ton oxidu uhličitého.

Pri takejto kombinácií patrí Portugalsko medzi krajiny, kde vysoké percento vzniku elektrickej energie pochádza práve z obnoviteľných zdrojov. Len v spomenutom tohtoročnom rekordnom marci bolo vyprodukované až 55 % elektrickej energie z vodných elektrárni a 42 % z veterných elektrárni.

Najúspešnejším dňom bol 11. marec 2018, kedy dokázali zelené elektrárne vyrobiť až 143 % elektrickej energie. Takýto výsledok bolo možné docieliť najmä vďaka priaznivému daždivému a veternému počasiu, ktoré pretrvávalo niekoľko dní po sebe. Podľa slov portugalskej asociácie a ekologického združenia pre obnoviteľné zdroje, ZERO, je tento výsledok len „nastupujúcim trendom využívanie čistej energie vo svete“.

„Výsledky, ktoré sme dosiahli v marci len dokazujú, že sa v budúcnosti budeme môcť úplne spoľahnúť na obnoviteľnú energiu, ktorá uspokojí energetické požiadavky celej našej krajiny.“ 

Portugalsko sa okrem iného zaviazalo, že sa krajina do roku 2050 úplne zbaví svojej uhlíkovej stopy. Portugalskí ekologickí aktivisti však tvrdia, že by sa to krajine mohlo podariť o desať rokov skôr, a to už v roku 2040, kedy by národná elektrická sieť dokázala fungovať iba z obnoviteľných zdrojov.

zdroj: iflscience.com / independent.co.uk / inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK