Poslanci odhlasovali septembrový termín predčasných volieb

  • Parlament hlasuje o termíne predčasných volieb
  • Vyberali z troch dátumov
Boris Kollár, Peter Pčolinský
TASR/Martin Baumann
  • Parlament hlasuje o termíne predčasných volieb
  • Vyberali z troch dátumov

Dnes poslanci na dlho očakávanom hlasovaní riešia konkrétny termín predčasných volieb. V hre sú tri dátumy. V nasledujúcich minútach by tak politici mali rozhodnúť už o konkrétnom dni volieb.

Dnes majú totiž poslanci posledný deň na to, aby rozhodli o termíne volieb. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž prišla s ultimátom, že ak parlament nerozhodne o konkrétnom dátume do konca januára, nastúpi úradnícka vláda. Poslanci mali odštartovať hlasovanie o 17:00. Nakoniec sa posunulo na 17:15 kvôli prestávke na poradu. 

Hlasovalo sa o pozmeňovacích návrhoch, ktoré súviseli práve s konkrétnym termínom volieb. Ako o prvom sa hlasovalo o pozmeňováku Roberta Fica, teda májovom termíne. Ten schválený nebol. Ako o druhom sa hlasovalo o pozmeňováku Petra Pellegriniho, teda o júnovom termíne. Ani ten poslanci neschválili. 

Poslanci nakoniec schválili septembrový termín predčasných volieb. Voľby sa tak budú konať 30. septembra.

Parlamentná komplikácia

Hlasovaniu okrem iného predchádzala zaujímavá komplikácia. Dnes mala totiž odštartovať 81. schôdza Národnej rady, na ktorej sa malo prerokovať 120 programových bodov a hlasovať práve o termíne predčasných volieb. Po 13:00 ho ale neodklepol poslanci program 81. schôdze a rokovanie neotvorili. 

Dôvodom bolo, že sa do programu nečakane zaradila interrupčná novela Anny Záborskej, čo prekážalo strane SaS. Jej poslanci tak protestne nezahlasovali za schválenie programu. Hlasovanie sa ale nezrušilo a zaradilo sa tak do 82. schôdze.

Tri termíny

Na stole tak sú tri potenciálne termíny, to 27. máj, 24. jún a 30. september. Koalícia vo veľkej miere podporovala najmä septembrový termín. Stojí za ním OĽANO, no na druhej strane Sme rodina priznala, že podporí hocijaký z možných termínov. SaS taktiež bola spočiatku za septembrový termín. No cez víkend ešte preposlali liberáli stanovisko, v ktorom naznačujú, že by boli ochotní uvažovať aj nad skorším termínom.

Napriek tomu, že aj SaS tvrdila, že podporí septembrový termín, cez víkend naznačila, že by mohol byť v hre aj júnový. „My rešpektujeme dohodu, ktorá vznikla na úrovni bývalých koaličných partnerov. Termín 30. september bol kompromisom, s ktorým súhlasila aj pani prezidentka a všetci partneri. Preto budeme hlasovať za septembrový termín. Ak však vznikne dohoda všetkých partnerov na júnovom termíne, budeme s takouto dohodou súhlasiť. Vyzývame preto Borisa Kollára, ktorý najskôr súhlasil so septembrovým termínom a teraz dáva najavo svoju nespokojnosť, aby namiesto nariekania v médiách, inicioval rokovania na zmenu termínu. SaS je na takéto rokovania pripravená,“ vyjadril sa cez víkend šéf saskárov Richard Sulík v tlačovej správe.

K rokovaniu ohľadom schválenia konečného termínu došlo ešte deň pred dnešným hlasovaním. Ako komentuje Denník N, ohľadom termínu debatovali Sme rodina a SaS. Rokovania ale sľúbené ovocie kompromisu nakoniec nepriniesli. Stretnutia sa nezúčastnila napríklad ani šéfka Za ľudí Veronika Remišová, bývalý financmajster a líder OĽANO Igor Matovič ale ani dočasne poverený premiér Eduard Heger. 

Poslanci si svojím hlasovaním v posledný januárový deň dali doslova „na čas“. Ide totiž o posledný deň ultimáta, s ktorým prišla prezidentka Zuzana Čaputová. Tá povedala, že dá šancu poslancom o termíne volieb rozhodnúť do konca januára, inak je možný aj ďalší scenár, a to úradnícka vláda.

Remišová: Predčasné parlamentné voľby rozhodnú o osude Slovenska 

Predčasné parlamentné voľby rozhodnú o osude Slovenska. Budú o tom, či sa krajina vydá cestou korupcie a postupného úpadku alebo bude bojovať za spravodlivosť, slobodu a prosperitu. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová v reakcii na schválenie termínu predčasných volieb, informuje TASR.

„Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale po povalení vlády SaS, Smerom/Hlasom a extrémistami a po odmietnutí SaS podporiť novú vládu, je to, žiaľ, jediná schodná cesta,“ uviedla Remišová v stanovisku.

Slovensko podľa nej potrebuje víziu, aby mali ľudia vyššiu životnú úroveň a bolo úspešnou a prosperujúcou krajinou. „Drvivá väčšina politikov rozmýšľa veľmi obmedzene pár mesiacov dopredu, prípadne navrhuje zvyšovanie nejakých sociálnych dávok. Sociálna pomoc je dôležitá v čase krízy, ale energetická kríza aj inflácia postupne skončia a politika nemôže byť neustále v zakliatí kríz,“ dodala.

Remišová deklaruje, že vo vláde sa jej strane podarilo zreformovať eurofondy, znížiť byrokraciu, ako aj čestne a profesionálne viesť IT služby štátu. „Pre osobné spory a hádky v koalícii sa však tiež mnohé veci nepodarili,“ skonštatovala.

Kampaň bude zásadná, treba sa vyhnúť populizmu , tvrdí Matovič

Predvolebná kampaň bude zásadná, všetci v nej budeme bojovať za záchranu demokracie. V reakcii na odsúhlasenie termínu predčasných parlamentných volieb to povedal líder OĽANO Igor Matovič. Považuje za „veľmi dobré“ vyhnúť sa prijímaniu populistických opatrení ako súčasti kampane, píše TASR.

„Bolo by veľmi dobré, aby sme sa vyhli tomu, že sa začnú prijímať 15., 16., 19. dôchodky, bude si niekto populizmom robiť predvolebnú kampaň, lebo veľmi rýchlo by nám to spočítali ratingové agentúry, všetci by sme na to doplatili miliardami eur na úrokoch,“ povedal novinárom Matovič.

Matovič verí, že sa budú vedieť dohodnúť s lídrom Sme rodina Borisom Kollárom a šéfkou Za ľudí Veronikou Remišovou na džentlmenskej koaličnej dohode a budú do volieb fungovať tak ako doteraz. Zopakoval, že od septembra 2022 po odchode SaS bol na koaličnej rade pokoj. „Tento dobrý vzťah medzi sebou sa budeme snažiť zachovať,“ povedal. Predpokladá, že o návrhoch budú so stranou SaS rokovať „ad hoc“.

V súvislosti s podanými návrhmi zákonov, ktoré obsahujú sľuby z predvolebnej ankety OĽANO, Matovič povedal, že ide o plnenie programového vyhlásenia vlády, za ktoré hlasovalo vyše 90 poslancov. „Plniť predvolebné sľuby sa patrí,“ dodal.

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš poznamenal, že počas utorkového hlasovania postupovali podľa dohody bývalých koaličných strán. S návrhom na termín 30. september prišla podľa neho SaS a aj prezidentka Zuzana Čaputová to akceptovala.

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá