Post-pandemické lietanie bude podliehať striktným pravidlám, na toto všetko sa musíš pripraviť

  • Letecké spoločnosti prinášajú radikálne zmeny pravidiel
  • Čas nástupu na palubu sa môže predĺžiť až na 4 hodiny
  • Bude potrebné sa preukázať negatívnym testom na Covid-19
  • Aerolínie plánujú svoj návrat k normálu
Untitled design
Unsplash/TedwardOuinn, Pexels/sheilla
  • Letecké spoločnosti prinášajú radikálne zmeny pravidiel
  • Čas nástupu na palubu sa môže predĺžiť až na 4 hodiny
  • Bude potrebné sa preukázať negatívnym testom na Covid-19
  • Aerolínie plánujú svoj návrat k normálu

V momente otvorenia hraníc začnú opäť fungovať aj aerolínie. Tie pripravujú balík preventívnych opatrení, ako je testovanie Covid-19 na letiskách či dezinfekčné tunely. Je ich mnoho a stále nie je jasné, ktoré z nich zažijeme v praxi. Isté však je, že lietanie už nebude ako kedysi. Si pripravený zmeniť svoje doterajšie návyky a vieš, čo budeš musieť podstúpiť, aby si sa dostal do cieľovej destinácie?

Tvár ti nasnímajú biometricky, tak sa dostaneš na palubu

Kontrola pasu a leteniek sa stáva minulosťou. Namiesto toho, aby totožnosť overil pracovník letiska, zosnímajú ti tvár a odtlačky prstov.

Bezdotykové biometrické snímanie uvažujú letecké spoločnosti využiť pre autentifikáciu pasažierov, aby zamedzili styku verejnosti s personálom, a tak chránili zdravie oboch skupín, informuje Forbes.

Biometrické technológie používajú už v týchto dňoch aerolínie ako British Airways, Qantas či EasyJet.

Musíš sa preukázať negatívnym testom na Covid-19

Podľa predikcií firmy SimpliFlying sa pri medzinárodných letoch budú musieť pasažieri preukázať negatívnym výsledkom na koronavírus. Či bude stačiť takéto potvrdenie, alebo sa vytvorí špeciálny dokument preukazujúci zdravotný stav cestujúceho, je ešte otázne.

SimplyFlying zmienila tzv. „Imunitný pas”, ktorého myšlienke je naklonené aj Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA). Združenie taktiež navrhuje monitoring hál termo kamerami.  

lietadlo
zdroj: Unsplash/bambicorro

Aerolínie v Hong Kongu a Viedni aktuálne cestujúcim umožňujú otestovať sa na koronavírus. Výsledok testu je jasný do dvoch až troch hodín od otestovania. Túto službu zavedú pravdepodobne aj ďalšie spoločnosti. 

Ak sa Časom objaví účinná certifikovaná vakcína, je pravdepodobné, že namiesto testov budeme musieť predložiť testovací preukaz. Európska Komisia nestanovila dátum pre obnovenie cestovania a jej odporúčania nie sú právne záväzné. Je na rozhodnutí členských štátov, či sa budú riadiť týmito usmerneniami.

Proces nástupu sa predĺži až na 4 hodiny

Napriek snahe vytvoriť opatrenia, ktoré nezaberú pasažierom ani aerolíniám enormné množstvo času, určitému zdržaniu sa nevyhneme. Experti predpokladajú aj predĺženie prestupov medzi jednotlivými letmi, nakoľko bude potrebné po pristátí celé lietadlo dôkladne vydezinfikovať.

Pravidlo vynechať jedno sedadlo medzi pasažiermi voľné by prinieslo spoločnostiam nemalé straty, a tak ostáva rozhodnutie na pleciach každej z aerolínií. Európska komisia sa vyjadrila, že takéto niečo neplánuje prikázať. Nákladne budú tiež dezinfekčné spreje, respirátory a ochranné masky. Personál lietadla bude odetý v ochranných odevoch.

Zmerajú ti teplotu, vydezinfikujú batožinu

V podobnom režime fungujú letiská v celom svete. Opatrenie však ostáva aj naďalej povinné a pridajú sa k nemu ďalšie.

Vo verejných priestoroch vyhradia spoločnosti dištančné línie, ktoré budú sprevádzať ochranné plexisklá, dávkovače dezinfekcie, či dezinfekčné tunely.

Na palubu nebude možné nastúpiť ani s príručnou batožinou a podpalubnú batožinu podrobia dezinfekcii. Ryanair oznámil, že ak budú chcieť cestujúci použiť toaletu v lietadle, musia o povolenie požiadať personál. 

lietadlo
zdroj: Unsplash/NeONBRAND

Podľa Svetovej rady pre cestovanie a turizmus (WTTC) v budúcnosti nebude možné na letiskách zaplatiť v hotovosti a check-in vykonáš iba online.

Úplné znenie nových pravidiel by sme mali poznať čoskoro

Aj keď neexistujú žiadne štandardné rozhodnutia o tom, že sa testy a detekčné kontroly stanú povinnými, letiská a letecké spoločnosti presadzujú jednotné predpisy. Nie je totiž stále jasné, kto bude zodpovedný napríklad za kontrolu teploty cestujúcich.

Nové nariadenia sa zostavujú na základe odoziev od asociácií zastupujúcich rôzne cestovné sektory, ako napr. Európskej cestovnej komisie (ETC), Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO) či Medzinárodnej rady letísk (ETC). Detaily o tom, čo všetko by mali aerolínie zmeniť, zverejnila napríklad aj firma SimplyFlying na svojom webe.

Ryanair ohlásil od júla 1000 letov denne

Prípravy návratu zahŕňajú aj inštruktážne video, v ktorom sa dozviete, aké pravidlá zavádza Ryanair pre nasledujúce obdobie. Či sa pravidlá aerolínie upravia závisí od práve vznikajúcich všeobecných nariadení.

Británia, jeden z hlavných trhov pre túto aerolíniu, plánuje zaviesť 14 dňovú karanténu, čo spoločnosti značne komplikuje snahu o návrat.

Michael O’leary výkonný riaditeľ Ryanair tvrdí, že 14 dňová karanténa je neefektívna, rovnako ako dodržiavanie dvojmetrových rozostupov medzi ľuďmi: „Vláda v skutočnosti odporučila, že pokiaľ nie je možné dodržiavať odstup, nosenie ochrannej masky predstavuje dostatočnú ochranou pred koronavírusom,” informuje BBC.

ČÍTAJ TIEŽ >> Slováci môžu získať letenky zadarmo do celého sveta. Aerolinka ich rozdáva 100-tisíc

Zdroje: Forbes, BBC, The Dallas Morning News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá