Postupne sa rozlúč s jedno a dvojcentovkami. Poslanci schválili zákon o zaokrúhľovaní cien

  • Otravovali ťa nahromadené centy v peňaženke?
  • Správa o zaokrúhľovaní cien ťa pravdepodobne poteší
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Viki Mohamad, unsplash/Jan Antonin Kolar
  • Otravovali ťa nahromadené centy v peňaženke?
  • Správa o zaokrúhľovaní cien ťa pravdepodobne poteší

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes schválili v prvom čítaní päť zákonov, ktoré pripravilo Ministerstvo financií SR. Jedným z nich je aj zákon o zaokrúhľovaní cien, vďaka ktorému sa tieto najmenšie mince postupne stiahnu z obehu.

Zostanú všeobecne akceptovaným platidlom

Zákon zavádza zaokrúhľovanie 1 a 2 eurocentových mincí, pričom bude povinné zaokrúhľovanie iba pri hotovostnom platobnom styku. Pri bezhotovostnom sa ceny zaokrúhľovať nebudú.

„Príjemcovia platieb budú aj naďalej povinní prijať hotovosť v 1 a 2 eurocentových minciach, to znamená, že tieto mince zostanú na Slovensku všeobecne akceptovaným zákonným platidlom,“ uvádza Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

Slovensko sa tak schválením zákona pridá k ďalším krajinám eurozóny, ktoré už používanie najmenších euromincí v hotovostnom platobnom styku obmedzili. Zaokrúhľovanie je už zavedené vo viacerých štátoch platiacich eurom, vrátane Holandska, Írska a Fínska, pridalo sa aj Taliansko. Dobrovoľné zaokrúhľovanie podľa voľby maloobchodníka je možné i v Belgicku. 

Nákup
zdroj: unsplash/Viki Mohamad

Pozitívny efekt na životné prostredie

„Zaokrúhľovaním sa ale obeh a používanie najmenších mincí obmedzí, čím sa zjednoduší vydávanie mincí v obchodoch,“ hovorí Ministerstvo financií.

Objasňuje tiež, že podnikateľom a verejnosti sa vďaka podobnému kroku znížia náklady pre poplatky bánk za vloženie týchto mincí.

Budú ti jedno a dvojcentovky chýbať?

„Bude to mať aj pozitívny efekt na životné prostredie vďaka znižovaniu použitia obalového materiálu a počtu prepráv malých mincí,“ dodávajú.

V praxi to bude vyzerať tak, že ak by cena pred zaokrúhlením bola 0,03 €, suma sa zaokrúhli nahor, na 0,05 €. Ceny do 0,04 € sa zaokrúhlia nahor, na 0,05 €. Naopak, pri sume 0,06 a 0,07 sa suma zaokrúhli nadol na 0,05 €. Pri sumách 0,08 a 0,09 sa cena zaokrúhli smerom hore, čiže na 0,1 €. Ako to bude vyzerať v prípade zaokrúhľovania vyšších súm si môžeš pozrieť na stránke Ministerstva financií.

Nákup
zdroj: unsplash/Imants Kaziļuns

Vyšších výdavkov by sme sa ale pravdepodobne obávať nemali. Z analýzy Národnej banky Slovenska, vyplýva že zaokrúhľovanie by nemalo nijako výrazne zaťažiť naše peňaženky.

„Obzvlášť u skupiny najzraniteľnejších spotrebiteľov s nízkym príjmom, ktorí nakupujú menej často, platí, že by na nich nemalo zavedenie zaokrúhľovania cien žiaden pozorovateľný dopad,“ uviedli v analýze v minulosti.

Ak teda zákon prejde aj v druhom čítaní, zaokrúhľovať ceny začneme od 1. januára 2022. Navrhovaná účinnosť počíta s časovým priestorom pre podnikateľov na úpravu registračných pokladníc a iných potrebných softvérov.

Zdroje: mfsr.sk, nbs.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK